Kalabasa - indická okurka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Miroslav Štefan nás seznámí s kalabasou, neboli indickou okurkou. Původ má v Africe a Asijských zemích. Obsahuje hodně vody a vitamínu C. Využití má podobné jako cuketa. Spotřebovávají se hlavně malé plody, které jsou chutné. Velké plody se nechají na poli až do doby, kdy ztvrdnou a vyschnou a pak se sklízí a používají jako dekorační předměty. Dají se z nich vyrábět krmítka pro ptáky, misky, naběračky, lahve a jiné předměty. Vysoušení plodů trvá půl roku až rok, podle teploty. Jelikož kalabasa je teplomilná rostlina, výsev provádíme v březnu, až dubnu. Rostliny se předpěstovávají. Během května rostliny přesazujeme ven. Stanoviště vyžadují plně oslněné. Podlouhlé tvary vyžadují oporu, kulaté mohou ležet na zemi.

Publikováno: 30.10.2014, Autor: Receptář prima nápadů 2014 (43)

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké máme druhy dýní a na co jsou vhodné?

Dýně jsou již opět oblíbenými druhy zeleniny, která se u nás pěstuje a využívá v kuchyni na nejrůznější pochutiny. Jejich sortiment a využití je velmi široké. Nejen tradiční obří dýně zaujímají přední místo na našich zahradách, ale i dýně Hokkaidó.

Pěstování melounů a lufy

Pěstování melounů a lufy

Jak vysévat pnoucí rostliny

Jak vysévat pnoucí rostliny

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Jak pěstovat tomel

Jak pěstovat tomel

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.