Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy

Podzimní plískanice s sebou velmi často nesou rýmu, kašel a nachlazení. Čekárny u doktora praskají ve švech, v lékárnách se na nás léky ani nedostanou. Než začnete propadat depresím nebo panice, uvařte si bylinky na nachlazení, které vás postaví zpět na nohy.

Vyhněte se podzimním chorobám a uvařte si bylinky na nachlazení
Vyhněte se podzimním chorobám a uvařte si bylinky na nachlazení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyřešte podzimní neduhy a použijte osvědčené bylinky na nachlazení

Bylinky na nachlazení se budou v tomto období opravdu hodit. Podzim s sebou přináší nejen záplavu barevného listí, ale také plískanice, deště a ochlazení. A spolu s nevlídným počasím se u vás doma usazují viry a bakterie, které si přinesete z venkovního prostředí, a díky nimž se u vás projevuje nachlazení, rýma, kašel a respirační choroby. Některé choroby zažene v zárodku dobrý a horký čaj s medem. Proč si tedy nepřipravit ve formě čaje a dalších medikamentů bylinky na nachlazení a porazit podzimní nemoci?

Samozřejmě, ne všechny nemoci bylinky vyléčí, ale právě bylinky na nachlazení můžete užívat ihned při prvních příznacích. Pokud vás ale nemoc sklátí do postele a nechce vás opustit, měli byste naopak vy navštívit lékaře a nechat se prohlédnout. Kromě toho, že si můžete sami „naordinovat“ bylinky na nachlazení, měli byste prvořadě myslet spíše na prevenci než na důsledek.

Prevencí ještě nikdo nic nezkazil, proto smysluplné otužování, saunování, ale také aktivní sport v každém ročním období pomohou. Také zdravá strava nebo skoncování se zlozvyky (kouření, alkohol, lenošení u televize) společně právě s užíváním bylinných čajů, odvarů nebo tinktur vás může na podzimní nepohodu a nemoci připravit o hodně lépe.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se začnete po příchodu ze školy nebo zaměstnání cítit „pod psa“, přinesli jste si určitě nějaký nevítaný prezent v podobě bacilu. Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nosní sliznici. Mezi nejčastější příznaky patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Obtíže obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, ale některé mohou trvat až tři týdny. Nachlazení způsobuje více než dvě stovky virů. Na nachlazení neexistuje žádný lék, lze však léčit jeho symptomy.

Nic rozhodně nezkazíte tím, že si minimálně jeden den odpočinete od práce nebo od školy, ostatně právě tím, že zůstanete doma, nerozšíříte chorobu do svého okolí a ochráníte své spolupracovníky nebo spolužáky. Rozhodně ne každý bude potěšen, že s vámi může vaši chorobu sdílet. Odpočinek doma pak můžete absolvovat s šálkem čaje, ideální bude, pokud použijete bylinky na nachlazení. A které to jsou?

Zázvor je nejznámější bylinka na nachlazení

Zázvor se používá jako velmi účinná bylinka na nachlazení. Hlavní složkou v zázvoru je gingerol, který působí protizánětlivě. Zázvor má také plno antioxidantů, které bojují s oxidačním stresem v našem těle. Oxidační stres urychluje stárnutí buněk a má na svědomí řadu nemocí.

Konzumace zázvoru je většinou bezpečná, ale při větších dávkách můžou nastat komplikace. Mezi vedlejší účinky zázvoru patří například pálení žáhy, průjem a bolest břicha. Zázvor v těhotenství se také nedoporučuje, jelikož mohou při velkých dávkách nastat zdravotní komplikace (vždy se poraďte se svým lékařem).

Závor využijete čerstvý i sušený. Jednak se může čerstvý kořen po kouskách přidávat do čaje, který díky tomu získá příjemně štiplavou chuť, lze ale koupit v obchodech nebo v lékárně zázvorový čaj porcovaný. Kromě čaje si z čerstvého zázvoru můžete připravit bonbóny nebo kandované kostky.

Odvar ze zázvoru: Oloupaný zázvor nakrájejte na malé kousky, vařte 10-30 minut s 1/2 l vody a poté sceďte. Doslaďte medem. V průběhu léčby pijte 1 šálek několikrát denně.

Zázvorový punč připravte jako zázvorový odvar a svařte se skořicí, koriandrem, hřebíčkem a citronovou kůrou.

Zázvorový sirup: 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekaného na malé kousky vařte asi 30 minut ve 200 ml vody, přidejte 100 g cukru nebo medu a nechejte zhoustnout. Sirup užívejte po lžičkách nebo zamíchejte do černého čaje.

Zábal, obklad ze zázvoru: Stejně jako čaj se vaří 30 minut. Zábaly nebo obklady napusťte odvarem nebo jej sceďte a nalijte do koupele.

Zázvorový masážní olej: 1 kořen zázvoru rozemelte a v poměru 1:1 smíchejte se sezamovým olejem. Uchovávejte v chladu a ihned spotřebujte.

Zázvor se u nás dá sice pěstovat celkem bez obtíží, ale protože se jedná o rostlinu z Blízkého Východu, je potřeba ji na zimu uklízet do tepla. Pěstování samo o sobě je velmi snadné a jediné, co k tomu budete potřebovat, je kousek oddenku zázvoru koupeného v obchodě, květináč a substrát. Poté už je třeba jen pravidelně zalévat a přibližně po devíti měsících můžete sklízet své vlastní oddenky.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lípa srdčitá

Kdo by neznal lipový čaj, který si můžete připravit z vlastnoručně nasbíraných a dobře usušených lipových květů. Další variantou je jako u závorového čaje koupit v obchodě nebo lékárně čaj již připravený a porcovaný.

Lipový květ obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny a slizové látky. Mezi jeho nejznámější, a také nejčastěji využívané účinky patří schopnost vyvolat či zesílit pocení. Nejčastěji se lipový čaj podává při různých chřipkách a nachlazeních. Pomáhá také při různých problémech s horními cestami dýchacími a usnadňuje odkašlávání.

Lípu si jako stromek můžete zasadit na zahradě. Jako národní strom navíc lípy rostou prakticky v každé obci i městě, dojít si nasbírat čerstvě rozvité květy je tedy velmi jednoduché. Sbírat byste měli ale takové květy, které nerostou u silnic nebo poblíž průmyslových oblastí. Všímejte si, které květy již navštívily včely a takové si nasbírejte. Květy budou obsahovat pyl z mnoha dalších květů, které včely již opylovaly a budou tak mít větší sílu.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bylinky na nachlazení pro výrobu sirupů

Nejvhodnějšími a nejoblíbenějšími bylinkami na nachlazení využijete pro výrobu sirupu proti kašli. Jsou to mateřídouškajitrocel černý bez, pro popíjení čaje pak prvosenkapodběl nebo divizna. Při zánětech v krku se výborně osvědčuje šalvěj.

Při rýmě a ucpaném nosu nakapejte do koupele nebo aromalampy eukalyptový olej. Můžete ho rovněž vdechovat při klasickém inhalování nad hrncem s vařící vodou nebo si s ním potírat ucpané dutiny, zahleněné průdušky či bolavá záda.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další bylinky na nachlazení:

  • Heřmánek pravý
  • Mateřídouška úzkolistá
  • Rakytník řešetlákový
  • Řepík lékařský
  • Křen selský
  • Majoránka zahradní
  • Máta peprná
  • Tymián obecný
  • Fenykl obecný
  • Plicník lékařský
  • Sléz maurský

Kdy bylinky na nachlazení nahradit návštěvou lékaře?

Pokud se ani po týdnu odpočinku či ležení v posteli váš stav nelepší, máte teploty nad 38 °C, které trvají déle než tři dny, nebo vás bolí na hrudi a cítíte dušnost, měli byste vyhledat lékaře. Totéž platí také v případě, kdy příznaky odezní, ale pak se opět vracejí, mění se barva či struktura hlenu, nebo také když kašel neustává déle než dva týdny a vykašláváte hleny. S ohledem na minulé roky byste měli lékaři nejprve zavolat, než se vydáte do ordinace. Dbejte přitom i na zdraví svého okolí, a jakmile opustíte domov, nasaďte si roušku nebo respirátor.

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, mojebylinky.cz, vitalia.cz, zdravizone.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Zázvorová lízátka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak nejjednodušeji dostat nějakou medicínu do dětí? Stačí jim dát jejich oblíbenou sladkost.

Domácí sirup proti nachlazení

Příprava domácího sirupu ze zázvoru, cibule a citronu je skutečným životabudičem a bude se hodit zejména v chladných dnech, v zimě nebo v období chřipek a nachlazení. Všechny suroviny disponují vysokým obsahem vitamínů a důležitých látek.

Jak vypěstovat zázvor

Jak vypěstovat zázvor

Pěstování zázvorovitých rostlin

Rady, jak pěstovat zázvorovité rostliny a jejich druhy.

Domácí recept na nachlazení

Domácí recept na nachlazení

Med

Druhy medu, jak ho používat a jak poznat kvalitní.

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?