Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Fenykl řapíkatý je u nás zatím málo rozšířená zelenina, která vyniká svou výraznou, aromatickou chutí. Obsahuje spoustu důležitých látek, které náš organismus potřebuje a ocení. A je s podivem, že se tato exotická zelenina dá u nás celkem bez obtíží pěstovat.

Fenykl řapíkatý se pěstuje jako léčivá nebo aromatická rostlina
Fenykl řapíkatý se pěstuje jako léčivá nebo aromatická rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý

Fenykl řapíkatý, hlíznatý, sladký nebo boloňský – to jsou jiné názvy pro fenykl obecný (foeniculum vulgare). Řapíkatý fenykl používáme syrový do zeleninových salátů. V tepelné úpravě se podává samostatně nebo v kombinaci s jinou zeleninou. Kromě vaření v páře je možné jej dusit, grilovat i vařit  buď samostatně, nebo ve směsi s jinou zeleninou.

Fenykl patří podobně jako kopr do čeledi miříkovitých rostlin, proto je mu svými listy i semeny podobný. Spodní části listových řapíků tvoří nadzemní hlízu s aromatickou a nasládlou chutí. Výhodou je, že v podstatě žádné zvláštní nároky na péči tato lahůdková zelenina nemá. Pochází z jižní Evropy a Středomoří.

Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vysévat lze od konce června do začátku srpna, do sponu 30–40×20 cm. Pěstuje se z přímého výsevu od června do poloviny srpna, je možné použít i výsadbu sadby. Při výsadbě je třeba dát pozor na "utopení" sazenic, protože se vytvářejí protáhlé hlízy a fenykl řapíkatý pak vypadá nevzhledně. Je nenáročný na teplotu, optimální teplota je okolo 16–20 °C. Teploty nad 24 °C a pod 7 °C brzdí růst, při mrazech pod -3 °C dochází k poškození.

Květy fenyklu připomínají kopr
Květy fenyklu připomínají kopr (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý je zelenina, která vyžaduje hluboko obdělanou půdu. Je také náročná na vláhu a při nedostatku vody jsou konzumní části tvrdší, méně šťavnaté a zvyšuje se i riziko k vybíhání. Vegetační doba sladkého fenyklu je 70 dní. To znamená, že pokud jej vysejete počátkem prázdnin, v první polovině září se můžete těšit ze sklizně. V průběhu pěstování je potřeba rostliny plečkovat a zavlažovat. Sklizeň je od srpna do října.

Správně vyživená půda a dostatek vláhy jsou pro fenykl to pravé
Správně vyživená půda a dostatek vláhy jsou pro fenykl to pravé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý by se měl udržovat na záhonech bez plevelů, které snadno konkurují rostlině v boji o světlo a živiny. Rostlinám také prospívá hnojení dusíkatými hnojivy, ale je třeba dbát na to, aby se rostliny nepřehnojily, protože pak by se vyvinulo neúměrné množství vegetační hmoty a bulvy by byly malé a špatně vyvinuté.

Fenykl lze pěstovat jak na záhonech, tak i ve větších pěstebních nádobách
Fenykl lze pěstovat jak na záhonech, tak i ve větších pěstebních nádobách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezařazujte fenykl řapíkatý po kořenových zeleninách, protože hrozí nebezpečí napadení kořenomorkou fialovou. Jde o houbovou chorobu, která je často podporována vyšší vlhkostí, což s vyššími požadavky fenyklu na vláhu může být trochu problém. Podstatné je kontrolovat rostliny, zda se na nich choroba neprojevuje nebo zda je nenapadli škůdci.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, zahrada-centrum.cz, thisunruly.com

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Fenykl – likér pro posílení imunity

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vám pomůže fenykl?

Jarní salát s fenyklem

Zabýváte se zdravou stravou? Máme pro Vás tip na výborný jarní salát s fenyklem.

Novinky a zajímavosti v pěstování zeleniny a květin

Inženýrka Ludmila Dušková představuje Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování zeleniny a květin.

Dietní bramborový slát

Máte rádi tradiční bramborový salát, ale máte problémy se žlučníkem? Vyzkoušejte náš dietní bramborový salát.

Nové odrůdy celerů

Paní Ing. Ludmila Dušková představila v reportáži nové odrůdy celerů na trhu

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.