Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Bledule jsou ve volné přírodě chráněné jarní rostliny. To ale neznamená, že je nemůžeme pěstovat doma na zahradách nebo v nádobách na terasách či balkonech. Má to ale jednu podmínku – bledule si musíme koupit jako cibule v zahradnictví, v žádném případě je ale nesmíme odnášet z přírody. Bledule totiž velmi často rostou na místech, která spadají pod chráněná krajinná území.

Bledule jsou chráněné jarní rostliny
Bledule jsou chráněné jarní rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule, jedovaté a chráněné jarní rostliny

Bledule jarní (Leucojum vernum) a bledule letní (Leucojum aestivum) patří společně s dalšími rostlinami, jako je orsej blatoucholistý (Ficaria calthifolia) či hlaváček jarní (Adonis vernalis), mezi chráněné jarní rostliny. Mnohé z nich, a právě třeba bledule, jsou navíc jedovaté. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce cibule, vyvolává slinění, zvracení a průjmy. Bledule patří mezi zvláště chráněný druh – ohrožený.

Bledule je vytrvalá cibulkatá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae), vysoká 10–30 cm. Kvete od února do dubna ve vlhkých listnatých lesích a na trvale podmáčených loukách, na okrajích mokřadů nebo v bažinatých oblastech na celém území našeho státu, v podhůří a na horách častěji – na vhodných lokalitách se vyskytuje masově.

U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní
U nás roste bledule jarní a více ohrožená bledule letní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Má přízemní lesklé listy podobné travinám a na lodyze nalezneme zpravidla jeden (vzácně dva) květ bílé barvy, na špičce se žlutou skvrnou. Tím se liší od kriticky ohrožené jihomoravské bledule letní, která má 3–7 květů, kvete v květnu a červnu a je dvakrát vyšší.

Často se pěstuje v zahradách jako jedna z nejčasněji kvetoucích okrasných rostlin. Její květy slabě voní. Bledule v Česku patří mezi chráněné jarní rostliny a jejich trhání ve volné přírodě je přísně zakázáno. Jejich přesazování je zbytečné, při přenesení na zahrádku se neujmou.

Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu
Bledule vyžadují téměř neustále vlhkou půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule vyžaduje vlhko, nejlépe se jí daří v polostínu. Ke svému kvetení potřebují teploty kolem 8 až 10 °C. Nejlépe roste na chráněném místě třeba pod stromy a keři. Po odkvětu se celá rostlina zatáhne zpět do cibulky. Bledule není třeba ani zalévat, na vhodném stanovišti mají vláhy dostatek, ani hnojit.

Výsadba bledulí

Cibulky bledulí sázíme výhradně na podzim, ale již na jaře rostliny rozkvetou. Do půdy vyrýpneme jamku, která je asi třikrát hlubší, než je samotná cibule – tu vysadíme špičkou vzhůru. Ideální je vysazovat cibulky do skupiny, protože v trsu vypadají bledule přirozeně, a dále se samy budou rozrůstat.

Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány
Bledule vysazujeme na podzim společně třeba s tulipány (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupit můžeme například vyšlechtěný kultivar bledule letní Gravetye Giant, jejíž cibule jsou až 12 centimetrů velké a květina sama dorůstá do výšky 60 centimetrů. Kvete v květnu a červnu. Ve volné přírodě u nás roste pouze vzácně na vlhkých loukách a v lužních lesích v dolním Podyjí a dolním Pomoraví.

Pěstujeme je ve vlhké, živinami bohaté půdě. Daří se jim třeba na břehu vodních nádrží. V dobrých podmínkách uspokojivě rostou a kvetou. Dobře se kombinují jak s jinými cibulovinami, například narcisy, ale také s trvalkami – vynikne v kombinaci se stínomilnými trvalkami a travinami.

Bledule letní má na stonku 4–8 květů
Bledule letní má na stonku 4–8 květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodně ji doplní plicník (Pulmonaria), čemeřice (Helleborus) či srdcovka (Dicentra). Na jaře budou vykvétat společně s dalšími jarními rostlinami. Hodí se do každé zahrady, zajímavý koncept vytvoří v trvalkových záhonech nebo na skalkách. Vytvoří efektní lemování na okrajích záhonů. Odolává lesní zvěři. Květy na dlouhých stoncích jsou vhodné i k řezu do kytic.

Zdroj informací: naturfoto.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Poradna Václava Větvičky

Odpovědi na dotazy ředitele botanické zahrady od díváků receptáře.

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?