Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Používáte v kuchyni pouze tuzemskou zeleninu nebo si rádi zaexperimentujete? Třeba čínské zelí pak choi je zdrojem vitaminu C a dalších důležitých látek. Jeho pěstování pak není o nic složitější než pěstování jakékoli košťálové zeleniny nebo salátu.

Čínské zelí pak choi je oblíbenou zeleninou
Čínské zelí pak choi je oblíbenou zeleninou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čínské zelí pak choi

Pak choi (Brassica chinensis) pochází z východní Asie a jedná se o významnou zeleninu mnoha asijských zemí. Tato jednoletá rostlina tvoří nehlávkující listovou růžici z řapíkatých, tmavě zelených lesklých listů, které směrem ke kořínkům světlají až do bíla. Listy mladých rostlin lze sklízet už za 3 týdny. Čínské zelí pak choi je rostlina příbuzná mangoldu. Patří do skupiny brukvovité zeleniny stejně jako naše klasické zelí. 

Existuje velké množství různých forem čínského zelí, které se od sebe může lišit velikostí, vzhledem nebo možnostmi využití. 

Čínské zelí pak choi koření mělce
Čínské zelí pak choi koření mělce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování pak choi

Semínka můžeme vysévat do skleníku již od dubna. Přímý výsev je vhodný po 1. červenci až do začátku srpna. Pokud vysejeme semena pak choi dříve, riskujeme, že rostliny "vyběhnou" do květu. Čínské zelí koření mělce pod povrchem půdy a rychle roste. Je důležité pravidelně zalévat, aby měly rostliny dostatek vláhy. Půdu zaléváme spíše mírným postřikem než mohutnými přívaly vody. Použijeme lehký a propustný substrát – nejlépe pro výsev a množení. Vyséváme ve sponu 0,4×0,3 m nebo 0,4×0,4 m, do hloubky maximálně 1 cm. Využijeme slunné stanoviště, případně polostín. Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebují teplotu od 5 do 22 °C.

Mladé sazeničky vyrostou již za 3 týdny
Mladé sazeničky vyrostou již za 3 týdny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vegetační doba je v našich podmínkách pouze 60 dní. Vhodné je záhony, kam jsme vysévali čínské zelí pak choi, zakrýt bílou netkanou textilií, která sazeničky ochrání před nájezdy žravých dřepčíků a květilkou zelnou.

Čínské zelí pak choi lze pěstovat celoročně. Na rozdíl od jiných druhů také netvoří zavinuté hlávky a podle odrůdy může dorůstat až do velikosti 40 centimetrů. Pak choi je možné sklízet v jakémkoliv stádiu. Listy mladých rostlin se dají sklízet poměrně brzy, dokonce už cca za 3 týdny od vyrašení. Listy sklízíme tak, že seřezáváme nejprve vnější listy, aby ze srdíček mohly postupně narůstat další.

Pokud chceme vysévat už na jaře, zvolíme raději pěstování ve skleníku
Pokud chceme vysévat už na jaře, zvolíme raději pěstování ve skleníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se nechceme spoléhat na nákup semen v obchodě, můžeme si ze vzešlých rostlin odebrat semena sami. Pokud necháme několik rostlin pak choi vykvést (kvetení probíhá cca v září) a počkáme, až rostlina zhnědne, přeneseme je do interiéru a ideálně zavěsíme květy dolů. Semena postupně vypadají samy.

Další možností, jak čínské zelí pak choi pěstovat, je, že můžeme ze zakoupeného zelí v obchodě odříznout kořeny s nadzemní částí, ponořit konce kořenů do vody a postavit doma nádobu na světlé místo – za 1 až 2 týdny pak už můžeme rašící rostlinu přesadit do květináče se zeminou a nechat vyrůst nové listy.

Čínské zelí pak choi – kolekce "ASIE". Listy jsou vhodné pro přípravu čerstvých listových salátů i pro tepelné zpracování. Lze je vysévat hustěji pro sklizeň mladých lahůdkových listů.
Pokud nám pak choi na záhonech vykvete, můžeme rostliny využít ke sběru semen
Pokud nám pak choi na záhonech vykvete, můžeme rostliny využít ke sběru semen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití pak choi

Čínské zelí pak choi má vysoký obsah vitaminů C a B, obsahuje vlákninu, antioxidanty, vápník, hořčík, draslík nebo fytonutrienty, které snižují riziko očních chorob. Křehké listy s řapíky se používají do salátů nebo k tepelným úpravám. Pak choi se dá kombinovat s ostatními listovými saláty, s ovocem či avokádem nebo ořechy.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, osej.cz, jaktak.cz, radimejak.cz, zahradkaruvrok.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit salát pro leguány

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak připravit salát pro leguány

Salát pšenicí

Naklíčenou pšenici lze využít v kuchyni pro přípravu dalších pokrmů.

Výroba netradiční kytice

Reportáž o netradiční výrobě kytice, např. ze zeleniny, ukázka, jak se tyto kytice vyrábí.

Chov leguánů a jiných plazů

Chov ještěrů v bytě

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Domácí kysané zelí

Dnes si popovídáme o domácím kysaném zelí. Vše nám vysvětlí paní Helena Uhrová.

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.