Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Mezi víceleté plevele můžeme zařadit i jetel zvrhlý. Tento druh jetele se prezentuje jako užitková rostlina, která se často rozšiřuje do volné přírody, a roste ve společenstvu ostatních trav. Jetel roste zjara poměrně rychle a je schopen brzy přerůst konkurenční rostliny, které pak může až vytlačit ze svého okolí.

Jetel zvrhlý je oblíbenou, často pěstovanou pícninou, ale patří i mezi víceleté plevele
Jetel zvrhlý je oblíbenou, často pěstovanou pícninou, ale patří i mezi víceleté plevele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jetel zvrhlý patří mezi víceleté plevele i kulturní pícniny

Jetel zvrhlý (Trifolium hybridum) je dvouletá až vytrvalá rostlina s příjemnou vůní, která se vyskytuje ponejvíce na vlhčích, těžších půdách. Nalezneme jej téměř v celé Evropě včetně České republiky, Severní Americe, dokonce i v Africe a na Novém Zélandu. Ačkoliv se jedná o pícninu, je jetel zvrhlý zařazován také mezi víceleté plevele.

Jetel zvrhlý je samostatný přirozený druh a se žádným jiným jetelem hybridy nevytváří, ačkoliv jeho latinský název mylně svědčí o opaku. Ve většině zemí se pěstuje jako doplňková pícnina ve směsi s trávami nebo jinými druhy jetele. V České republice jde o nepůvodní druh, který sem byl dovezen v 19. století. Zplanělé populace se spontánně udržují a jsou doplňovány o nové rostliny unikající ze současných výsevů. Nejpodobnějším druhem, se kterým je i občas zaměňován, je jetel plazivý (Trifolium repens). Odlišuje se od něj nekořenujícími lodyhami, alespoň některými růžovými květy, a také žilkami na kalichu.

Díky vysokému obsahu pylu i nektaru v květech je jetel zvrhlý považován za silně medonosnou rostlinu
Díky vysokému obsahu pylu i nektaru v květech je jetel zvrhlý považován za silně medonosnou rostlinu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je však schopen se hojně rozrůstat i v živinově chudých a vysýchavých substrátech, proto se vyskytuje např. i v pískovnách. Tyto víceleté plevele mají kořeny, sahající do značné hloubky, a je proto poměrně obtížné je ze zahrad dostat.

Semena bývají rozšiřována větrem, vodou, ptáky i hmyzem. Tyto víceleté plevele produkují velké množství semen, která mohou zůstat životaschopná i po dobu šesti let. Semena mají tvrdá osemení a obvykle neklíčí téhož roku, kdy dozrají, ale až po přezimování. Může stát, že se na zahrady jetel zvrhlý dostane z blízkých směsných luk, které jsou posečeny, a semena se rozšíří i do větších vzdáleností od ohniska masivního výskytu.

Obvykle se vysévá ve směsi s dalšími jetelovinami a trávami
Obvykle se vysévá ve směsi s dalšími jetelovinami a trávami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky své nahořklé chuti podporuje tvorbu mléka u přežvýkavců. Při likvidaci nabídněte víceleté plevele, jako je jetel zvrhlý, ke konzumaci hospodářským zvířatům raději, než byste jej zkompostovali. Semena mohou přežít. Je to velmi dobrá medonosná rostlina. Květy jetele zvrhlého navštěvuje mnoho hmyzu.

U nás jej nalezneme ve třech poddruzích:

  • Trifolium hybridum subsp. hybridum
  • Trifolium hybridum subsp. anatolicum (Boiss.) Hossain
  • Trifolium hybridum subsp. elegans (Savi) Aschers. & Graebn.
U býložravců podporuje tvorbu mléka
U býložravců podporuje tvorbu mléka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použití chemie na víceleté plevele

Při ošetřování jetelovin herbicidy se můžete setkat s rozdílnou reakcí podle druhu. Pokud zvolíte nesprávný herbicidní přípravek nebo uděláte chybu v termínu aplikace, může dojít k projevům fytotoxicity (projevuje se prožloutnutím porostu, nekrózami na okrajích listů nebo zpomalením růstu ošetřených rostlin), které mohou vést až k úplnému znehodnocení porostu. To znamená, že použitím nevhodného přípravku si poškodíte všechny rostliny okolo, ale jetel a další víceleté plevele mohou tento "útok" přežít a množit se vesele dál. 

Doporučené přípravky:

  • Bofix – účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí – čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní.
  • Dicopur – herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu posekejte.
  • Roundup max – silný koncentrát, který je ředitelný vodou, a používá se na ničení obzvláště intenzivního plevele.

Ideální jsou selektivní herbicidy, které jsou přizpůsobené na ničení jen určitého typu rostliny (např. právě víceletého plevele). Ten vyhubí bez toho, aby zaútočily nebo zničily ostatní rostliny. Ze systémových herbicidů je v případu jetele zvrhlého lepší využít herbicidy kořenové, které se šíří prostřednictvím kořenového systému. Nevýhodou ale je, že herbicidní látka může dlouhodobě setrvat v půdě.

Pokud nechcete na zahradu pustit chemii, nezbývá vám, než abyste začali s ručním odstraňováním. Je to ale práce velmi náročná a výsledek nemusí být efektivní, zvlášť jestliže tyto víceleté plevele zasáhly už větší prostor zahrady. Boj s tímto plevelem vyžaduje spíše rafinovanější metodu.

Plevele se v zahradě vyskytují také díky vysokému pH půdy. Pokud je půda velmi zásaditá, plevel má ideální podmínky na svůj růst a další rozmnožování. Použijte proto kvalitní hnojivo, čímž se tráva rozroste a víceleté plevele a jetelinu spolehlivě zadusí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, agromanual.cz, veselebydleni.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Péče o trávník

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o hnojivech a výživě pro trávník.

Proč vysévat zelené hnojení?

Výsev zeleného hnojení

Okrasné jetele

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Jak pečovat o želvu

Jak pečovat o želvu

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?