Jahody na záhony potřebují kontrolu a péči

Který zahrádkář by nechtěl mít pěkné jahody, na které se srdce směje a které báječně chutnají. Ale jako všechny plodiny jsou i ony v ohrožení nejrůznějších škůdců a chorob, takže se vyplatí vědět, na co si dát pozor a jak případným problémům předcházet.

Pěkné jahody jsou snem každého pěstitele (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěkné jahody jsou snem každého pěstitele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěkné jahody může napadnout plíseň

Na to, aby naše jahodové záhony byly plné krásných plodů, je nutné myslet už od jara, především v případě postřiků – například proti nejškodlivější jahodové chorobě, kterou je plíseň šedá. Ta napadá plody ve všech fázích vývoje, ale také listy, květy, stopky květů a plodové řapíky. Pokud zaútočí, tak až do té doby pěkné jahody začnou hnědnout, měknout a hnít. Objeví se skvrny na listech a odumírají i další části rostliny. Často si bohužel všimneme, že něco není v pořádku až ve chvíli, kdy se plody potáhnou nevzhledným šedým povlakem. Tehdy už je bohužel na záchranu pozdě.

Plíseň šedá spolehlivě zlikviduje většinu úrody
Plíseň šedá spolehlivě zlikviduje většinu úrody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S postřikem na ochranu proti plísni je nutno začít ještě, než začnou jahodníky kvést, nejpozději pak na začátku kvetení. Nabízí se také řada preventivních opatření – například výběr odrůdy, která je k výskytu plísně šedé méně náchylná (například Korona, Elvína nebo Elsanta). Protože plísně obecně se lépe šíři ve vlhkém prostředí, je na místě dostatečné větrání porostu, nesázet keříky příliš blízko sebe a maximálně snížit vlhkost, například použitím mulče, fólie nebo netkané textilie.

Pozor na záludného broučka

Obávaným škůdcem jahodníků je malý zelenočerný brouček s půvabným jménem květopas jahodový (nebo také jahodníkový). Ten klade vajíčka do květů, které jeho larvy je později vyžírají. Někdy může jeho řádění vypadat, jako když někdo záměrně uštipuje květy. Některé odrůdy jahodníku jsou k výskytu květopasa méně náchylné (Elsanta, Polka, Pandora nebo Honeoye). Abychom rozšíření škodlivého broučka zabránili, musíme pravidelně prohlížet poupata a napadené květy ihned odstraňovat. Preventivní postřik proti květopasovi má smysl jedině před rozkvětem a je nutné ho aplikovat přímo do středů keříků.

Květopas je obávaný hmyzí škůdce, který napadá nejen jahodníky, ale také maliníky nebo ostružiníky
Květopas je obávaný hmyzí škůdce, který napadá nejen jahodníky, ale také maliníky nebo ostružiníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V průběhu zrání mohou být sice na keřících pěkné jahody, ale na listech se začnou objevovat drobné fialové skvrny, které od středu zasychají. Nejčastěji se tak děje ve vrcholném létě, tedy v červenci a v srpnu. Jedná se o bílou skvrnitost jahodníku, která většinou plody neohrožuje. Ale zvláště ve starých a neudržovaných porostech se může rozšířit tak, že plodivost postupně klesá.

Nicméně pokud se na jahodovém záhonu objeví skvrnitost ve větší míře, pak lze jako prevenci udělat po sklizni postřik vhodným fungicidem, který aplikujeme poté, co jsme požnuli staré jahodníkové listoví.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; www.hnojik.cz; www.fertistav.cz; www.agromanual.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Jahodový stromek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jestli máte rádi jahody a chcete si troufnout na pěstování něčeho náročnějšího, zkuste to se stromkem známým jako Planika.

Jahodník po zimě

Jahodník po zimě

Postavte si hmyzí hotel v podobě sovy

Hmyzí hotel je skvělá zahradní dekorace pro šikovné kutily

Znáte našeho největšího škůdce lesa?

Kůrovec neboli Lýkožrout smrkový je pro lesníky stejná pohroma jako tajfun pro tichomořské ostrovy.

Marmeláda z jahod a máty

Jahodovou marmeládu určitě znáte. Co jí takhle ozvláštnit mátou a růžovým pepřem? Eva vám poradí, jak na to.

Jak pečovat o jahodník

Jahody jsou oblíbeným ovocem nejen dětí, proto je dobré vědět, jak bychom o ně měli pečovat.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!