Správná výsadba znamená zdravé rostliny

Výsadba v přírodní zahradě je klíčovým krokem k vytvoření harmonického prostředí, které podporuje biodiverzitu a přirozený ekosystém. Při této činnosti je důležité dbát na správný výběr rostlin, kvalitní sazenice a pečlivou přípravu půdy. Samotná výsadba vyžaduje preciznost v tvorbě výsadbových jamek, správnou hloubku výsadby a péči o kořenový systém rostlin.

Výsadba v přírodní zahradě má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadba v přírodní zahradě má svá pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsadba v přírodní zahradě

Jak postupovat při výsadbě v přírodní zahradě? Zahrada plná keřů, stromů a trvalek přináší nejen estetickou hodnotu, ale také podporuje životní prostředí pro mnoho živočichů. Pro dosažení úspěšného výsledku je klíčové dodržovat postupy péče o nově vysazené rostliny včetně pravidelné zálivky a ochrany před vnějšími vlivy. Při správném přístupu k výsadbě v přírodní zahradě můžete dosáhnout trvalého a přírodního krásna ve svém venkovním prostoru.

Jakmile nastane doba, kdy je na řadě výsadba v přírodní zahradě, dodržte potřebné kroky, které zajistí, že nově vysazené rostliny budou zdárně prosperovat. Zaměřte se také na postup před samotnou výsadbou – vyberte vhodný druh rostlin a dbejte především na to, aby byly jejich sazenice kvalitní. Na místo, kde je budete vysazovat, je přemístěte co nejšetrnějším způsobem.

Samotná výsadba v přírodní zahradě

  • Výsadbovou jamku vytvořte minimálně dvakrát větší, než je kořenový bal, půdu okolo zkypřete a v případě potřeby přidejte zralý kompost.
  • Volte správnou hloubku výsadby, rostliny nesázejte ale hlouběji než ve školce a počítejte také s tím, že půda následně ještě sedne.
  • Ostříhejte dlouhé, zatržené či poraněné kořeny, zkraťte podle pravidel řezu nadzemní výhony rostliny.
  • Zeminu nasypejte pečlivě i do dutin mezi kořeny, použít můžete také drátěné pletivo, které ochrání kořeny před hryzci.
  • Na návětrnou stranu upevněte opěrný kůl (týká se stromů), ke kterému kmen připevníte širokou páskou nebo provázkem, a to smyčkou ve tvaru osmičky.
  • Připevněte ochranu před okusem zvěří a nakonec vytvarujte dolík pro zalévání.
Jáma pro výsadbu musí být dostatečně velká a hluboká
Jáma pro výsadbu musí být dostatečně velká a hluboká (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po výsadbě pak věnujte rostlinám péči v podobě důkladné zálivky a především prostokořenné sazenice pravidelně zalévejte v prvním roce po jejich výsadbě.

Specifika výsadby keřů

Keře mají v zahradě mnoho výhod, zejména naše původní druhy, které byste při výsadbě do přírodní zahrady měli zahrnout. Vysaďte je na vhodném stanovišti a budete mít s péčí o ně minimální starosti, zároveň budou zdravé a odolné. Navíc budou úkrytem i potravou pro mnoho živočichů.

Jak a kdy keře správně vysadit?

Prostokořenné keře vysazujte brzy na jaře nebo na podzim, sazenice v nádobách můžete vysadit na jejich stanoviště kdykoli během roku. Keře určené jako součást živých plotů můžete sázet hlouběji, než byly vysazené ve školce, jde typicky o habr, javor babyku, lísku a hloh. Tím se podpoří tvorba kořenových výhonů a současně hustota keře nad zemí. Vždy mezi jednotlivými keři dodržujte doporučenou minimální vzdálenost – to se týká především bobulových keřů.

Výsadbu zasypte dostatečným množstvím zeminy
Výsadbu zasypte dostatečným množstvím zeminy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I stromy vyžadují vhodný způsob výsadby

Protože stromy pořídíte nejčastěji jako prostokořenné, vysazujte je na jaře nebo na podzim, tedy v chladném období roku, kdy není mráz. Dbejte přitom i na vhodnou dobu výsadby podle druhu stromu – citlivé stromy typu meruňka, broskvoň nebo vlašský ořech vysazujte nejlépe brzy zjara, pro jabloně a hrušně se hodí podzim. Určitě už nevysazujte nic v prosinci. Stromy v nádobách pak můžete vysazovat v průběhu celého roku. I zde dodržte vhodnou vzdálenost mezi stromy a nezapomeňte po výsadbě dostatečně zalévat, hnojit i mulčovat.

Někdy je vhodnější si rostliny vypěstovat ze semen
Někdy je vhodnější si rostliny vypěstovat ze semen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsadba v přírodní zahradě se týká i trvalek

Jakmile přijde vhodný čas, výsadba v přírodní zahradě se bude týkat i trvalek – to jsou víceleté byliny, které na podzim usychají nebo se zatahují, aby další rok na jaře mohly z kořenů opět obrazit. Rostliny pořízené v hrnku můžete na své místo v zahradě vysadit kdykoli během roku, pokud není mráz. Kupovat byste měli pouze dobře zakořeněné, minimálně rok staré sazenice.

Pokud chcete osazovat větší plochu, je vhodnější především z ekonomického hlediska pěstovat vlastní sazenice ze semen – ta koupíte ve specializovaných prodejců. Můžete je pěstovat buď přímo, nebo je předpěstovávat. Zeminu pro výsev použijte sterilní, lépe chudší na živiny a s neutrálním pH a bez rašeliny (ta se neslučuje se zásadami přírodních zahrad). Můžete využít hlínu z krtinců smíchanou s křemičitým pískem.

Pokuste se nekupovat levné zboží v supermarketech a také se vyhněte rostlinám ze skleníku, které působí obrostle, ale pouze díky umělým hnojivům, a v záhonu kvůli své choulostivosti často dlouho nevydrží.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba bobulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysadit bobuloviny?

Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady

Aby nám v Tišicích nezůstal tankodrom plný bláta, pozvali jsme si na finální realizaci zahrady profíky. Zahradníci firmy Zelené kolo dokázali za den nemožné. Začali s výsadbou zahrady, včetně trávníků.

Boj proti krtkům

Zbavit se krtka není žádná snadná práce. Ukážeme si, jaké metody použít, abychom krtka vypudili z naší zahrady.

Jak pěstovat jostu

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Výsadba ovocných stromů a keřů

Při výsadbě ovocných stromů a keřů je důležité zvolit správný postup a dodržet pár pravidel.

Výsadba kaliny

Pokud patříte mezi milovníky krásných, kvetoucích keřů, pořiďte si na zahradu kalinu. Její výsadba se provádí na podzim nebo na jaře.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!