Podzim na zahradě nám zpříjemní hvězdnice vřesovcová

Na podzim nám na zahradě mnoho kvetoucích rostlin nezůstává. Mezi těmi kvetoucími ale hrají prim hvězdnice čili astry. Pěstování aster je přitom poměrně nenáročné a jejich barevné kultivary nám udělají právě na podzim velkou radost, protože svými barvami dokážou rozjasnit nevlídné podzimní počasí.

Pěstování aster zvládnou i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování aster zvládnou i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování aster, zejména hvězdnice vřesovcové

Hvězdnice vřesovcová (Aster ericoides) je trvalka, se kterou se na zahradě setkáme především na podzim. Patří mezi astry, které jsou jako podzimní rostliny velmi oblíbené. Pěstování aster není příliš náročné, tyto rostliny se nám za vhodnou péči odvděčí množstvím barevných květů. Patří mezi jedny z nejkrásnějších trvalek a také užitečných, protože jsou atraktivním zdrojem potravy pro podzimní motýly. Některé hvězdnice začínají nakvétat už v srpnu, jiné později, aby vydržely až do mrazíků. Škála druhů a kultivarů je nepřeberná.

Hvězdnice vřesovcová je vhodná pro okrasné zahrady, dá se snadno kombinovat s jinými trvalkami. Květina vhodná k řezu. Je to vynikající trvalka do skalek, do okrajů trvalkových záhonů, skupinové výsadby, k řezu do vázy, ale i k pěstování v mobilních nádobách.

Kultivar 'Esther' je pozdě kvetoucí druh s drobnými kvítky, není nápadný, ale zato velmi hezký. Má fialovo-růžové květy, které rozkvétají od září do října. Dospělá rostlina je vysoká okolo 70 cm. Hvězdnice jsou mrazuvzdorné, proto mohou zůstat bez obav na záhonech a není potřeba je zazimovat.

Astry bohatě nakvétají v pozdním létě a na podzim drobnými úbory
Astry bohatě nakvétají v pozdním létě a na podzim drobnými úbory (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hvězdnice vřesovcovitá 'Lovely' je oblíbený kultivar, který dorůstá do výšky 110 cm a je obsypaný velkým množstvím světle růžových květů (světle růžové úbory mají střed zbarvený tmavěji než korunní lupínky). Kvete bohatě od září do října. 

Druh 'Golden Spray' je keříčkovitá trvalka dosahující výšky 1 m. Kvete od září do října záplavou drobných bílých květů s výrazným žlutým středem.

Hvězdnice 'Blue Wonder' je velmi pěkný, bohatě kvetoucí kultivar se sytě modrofialovými drobnými květy. Dorůstá výšky 60 až 80 cm.

Hvězdnice jsou snadno pěstovatelné na mírně vlhkých půdách
Hvězdnice jsou snadno pěstovatelné na mírně vlhkých půdách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování aster

Astry vyžadují slunné místo a dobře odvodněnou a bohatou půdu. Venkovní teploty mohou klesat až do -35 °C. Hvězdnice preferují hluboké, živné a dobře propustné půdy, neustále mírně vlhké, s kyselejším pH. Stanoviště pro pěstování aster by mělo být slunné až polostinné. Snášejí i půdou suchou a vápenitou. Hvězdnice kvetou sice drobnějšími, ale na počet velmi bohatými kvítky. Jejich stonky tvoří mohutné trsy a v záhonech vypadají jako barevné kvetoucí polštáře.

Vysazujeme je v rozestupu 50–60 cm obvykle na konci srpna, jestliže ale máme štěstí na teplý podzim, můžeme je vysázet ještě během listopadu. Na 1 m² se hodí přibližně 4–6 větších sazenic, v případě menších kultivarů vysazujeme maximálně 6–8 sazenic. Hvězdnice se množí dělením na jaře či na podzim nebo také jarním výsevem. 

Zálivka by měla být pravidelná a častá. Stejně tak při teplých nebo dokonce parných letních měsících, kdy je zálivka vyžadována každodenně. Hnojení při pěstování aster specifickým hnojivem naopak není nutné.

Tato trvalka je původem ze Severní Ameriky
Tato trvalka je původem ze Severní Ameriky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při pěstování aster je u některých kultivarů nutné zastřihování, aby narůstající středové stonky neměly tendenci poléhat. V první polovině vegetace (zhruba konec května až začátek června) zastřihneme okrajové výhony. Zastřižené výhonky pak vykvétají později, a tím se kvetení celé rostliny rozšíří na delší časové období. 

Choroby a škůdci

Z chorob na podzimních astrách škodí nejčastěji padlí (Erysiphe cichoracearum var. cichoracearum), které pokrývá rostliny šedobílým povlakem. Padlí se rychle rozrůstá, napadené části rostliny (zejména listy) žloutnou, hnědnou a zasychají. Ochranou proti padlí je ošetření rostlin vhodným fungicidem, důležitý je okamžitý postřik s týdenním intervalem. Jednotlivé odstíny hvězdnic se vzájemně skvěle kombinují mezi sebou nebo jimi doplníme trvalky či okrasné trávy. 

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat astry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování, výsadbě a květenství krásných zahradních aster.

Podzimní astry

Krása podzimních Aster je jedním z nejhezčích zahrádkářských úspěchů podzimu.

Jak a kdy vysévat astry, houbaření Jiřího Baiera

Pěstování aster má své náležitosti a stejně tak sbírání hub

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o opomíjených odrůdách zeleniny a novinkách.

Jaké jsou méně známé rostliny kvetoucí na začátku listopadu

Myslíte si, že na podzim kvetou jen chryzantémy a astry? Není tomu tak.

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.