Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě

Padne-li řeč na houby, většině z nás se vybaví chutná smaženice, jíž býváme odměněni za zdlouhavé hledání těchto chutných darů lesa. Poměrně známým výkladem slova „houba“ je také vlhkomilná parazitická mykóza. Ačkoliv to nezní nikterak vábně, vězte, že právě ony mykorhizní houby, o nichž je následující článek, pomohou probudit a ozdravit vaši okrasnou zahradu.

Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě
Mykorhizní houby – pomocníci v okrasné zahradě (Zdroj: archiv redakce)

​O co se vlastně jedná?

Ač houby většinou parazitují na tělech rostlin a následně je po odumření rozkládají mykorhizní houby jsou zcela jiné! Žijí v symbióze s kořeny rostlin a pomáhají jim lépe přežívat v nepříznivých podmínkách. Princip symbiózy zná každý už z obecné školy, a tudíž ví, že se jedná o veskrze prospěšný vztah dvou či více nejrůznějších druhů organismů. Ale symbiont už tak dobrý zvuk nemá. Ale přesto, v případě některých plísní či hub a rostlin takový vztah velmi dobře funguje.

Mykorhizní houby mají podobu nepatrných mikroskopických vláken, která se napojují na kořeny stromů a rostlin. Tím, že vytvoří hustou síť a jejich růst je daleko rychlejší než růst samotných kořenů, získávají rostliny mnohonásobně větší množství živin a vody z okolní půdy a to za kratší dobu, než by získaly od pouhých kořenů. Mykorhizních hub mohou být ve stejném prostoru stovky druhů, různé dřeviny mají různé oblíbence. Některé tyto podzemní houby tvoří celkem nepřehlédnutelné nadzemní plodnice – vídáte je občas na pánvičce s cibulkou. Mnoho jiných ale zůstává okem běžného člověka neobjeveno, protože plodnice buďto zrovna netvoří, nebo jsou malé či schované v půdě. Proto obvykle nesbíráme houby pod jabloněmi, ačkoliv půdní houby tam také jsou.

Když mykorhiza chybí

Jen ty nejodolnější druhy hub přežívají znečištění prostředí, kyselé deště, spady dusíku a chemické postřiky. Člověkem vytvořené smrkové monokultury si okyselují a vyčerpávají vlastní půdu, druhově bohaté smíšené a listnaté lesy jsou na tom mnohem lépe. Úplně nejlépe jsou na tom pralesy (i ty naše poslední české), kde je hojnost tlejícího dřeva a větší vrstva humózní půdy. Ale nejen lesní stromy žijí na hromádce s houbami. Týká se to i našich ovocných stromů, keřů a bylin. Jen typ mykorhizních hub se liší. Proto je velmi výhodné, pro rostliny a tím i pro nás, dodat tyto houby do půdy, ve které chybí. Na polích a klasických zahradách mykorhizu zdecimovala chemizace, na níž jsou podhoubí velmi citlivá. Rostlina bez mykorhizy také poroste, ale aby nerostla špatně, všechnu tu práci za houbu musí dělat člověk.

Účinky mykorhizních hub v zahradě

Různé druhy rostlin potřebují odlišné mykorhizní houby. Nejběžnějším typem je mykorhiza pro pokojovky, balkonovky, ovocné stromy a keře, zeleninu, jehličnany i listnáče. Řada studií prokázala, že díky mykorhize rostliny vykazují lepší růst, bohatší a dřívější květenství a lepší plodnost. Navíc jsou rostliny lépe chráněny proti suchu a jsou odolnější při přesazování. Díky mykorhizním houbám můžeme omezit hnojení. Půdní houby dokáží maximálně využít veškeré dodané živiny a taktéž díky jejich síti se chemické hnojivo tak snadno neodplaví z půdy. Navíc oproti chemickému hnojivu, které se při standardních podmínkách vyplavuje z půdy, mykorhizní houby zůstávají a podporují rostlinu po celý její život. Jediné, co se musí dodržet při použití mykorhizy, je její aplikace přímo ke kořenům.

Díky prospěšným půdním houbám se může snížit spotřeba průmyslových hnojiv bez negativního dopadu na kvalitu a zdraví rostlin a kvality podzemních vod. Mykorhiza se v přírodě vyskytuje u více než 90 % rostlinných druhů a nejčastěji se jedná o typ mykorhizy arbuskulární. Mykorhiza se běžně vyskytuje ve volné přírodě, ovšem na místech narušených lidskou činností chybí. Především se jedná o místa, kde probíhá intenzivní zemědělská výroba, aplikace chemických hnojiv, a taktéž ji nenajdeme v zahradnických substrátech.

Kde je Mykorhizu možné využít?

• důlních výsypkách a úložištích popílku
• dopravní infrastruktuře
• pouštích a polopouštích
• rekultivaci skládek a hald odpadů z průmyslových činností
• zatravňování hřišť, závodišť nebo golfových greenů
• ozeleňování střech

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba paprik

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba paprik

Výsadba balkonových květin

Dáša Kouřilová ukazuje jak vysadit balkonové květiny.

Pěstování zeleniny na balkoně

Pěstování zeleniny na balkoně

Léčivé houby

Leskokorka a hnojník jsou houby s léčivými účinky na lidský organismus.

Sušení hub

Sušení hub

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?