Botanická zahrada – Svatojánská noc

Pokud ještě nemáte jasnou představu o svém pátečním programu, vyrazte do Botanické zahrady v Troji! Dozvíte se o léčivých i čarodějných bylinách a můžete s sebou vzít i děti, pro které bude připraveno mnoho soutěží o zajímavé ceny.

Botanická zahrada – Svatojánská noc
Botanická zahrada – Svatojánská noc (Zdroj: Lucie Peukertová)

V pátek 24. června se v Botanické zahradě v Troji se budete moci potkat i s novodobými čarodějkami a mágy. Uprostřed rozkvetlé zahrady se budete kochat pestrostí různých léčivých rostlin, seznámíte se s běžnými i méně známými druhy. Bude možné ochutnat bylinné čaje a pokrmy ochucené bylinkami. Magická Svatojánská noc je opředená četnými mýty a pověstmi. I o tom bude odpoledne v Botanické zahradě. Na své si přijde odborná veřejnost i náhodní návštěvníci nebo děti, pro které budou připraveny soutěže zaměřené nejen na léčivé byliny.

Co je Svatojínská noc?

Svatojánská noc je totiž tradice sahající daleko do starověku plná kouzel a nadpřirozené magie. Uzavíraly se tzv. čarodějnické svatby; novomanželé po nich přeskakovali koště. V minulosti se ihned po rozednění prodávala na trzích bájná mandragora, která údajně dovedla přičarovat lásku milované osoby. Vzhledem k výjimečnosti Svatojánské noci se mělo zato, že ožívají tajemné síly a země vydává své poklady.

K nalezení takového místa bylo zapotřebí nalézt kvetoucí kapradí. To kvetlo přesně o půlnoci a vydávalo zlatavou záři. Kdo chtěl mít zázračný květ z kapradí, který byl velmi důležitým pomocníkem při hledání pokladů, měl pod kapradí rozprostřít bílý šat, který měl zachytit padající květ. Kdo prý květ zachytil a nosil u sebe, byl neviditelný, rozuměl řeči zvířat, rostlin a stromů, měl ve všem štěstí a byl předurčen k objevení pokladu…. Krom čertů a čarodějnic v lese číhalo mnoho dalších nástrah jako například bludný kořen nebo bludičky, které člověka lákaly do bažin.

Tajuplná noc propůjčuje svoji sílu i bylinám, které se využívají k čarování. V předvečer Svatého Jana také děvčata splétala věneček z devatera kvítí, aby se ve snu dozvěděla, kdo jim je souzený. Do devatera kvítí patřily bylinky léčivé a voničky, o tomto večeru s magickým účinkem. Byl to devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Také kopretina, sedmikráska a květy heřmánku byly zasvěceny lásce.

Důležité informace

Kdy se to přesně koná?

Na Svatojánskou noc Botanické zahrady v Praze Troji se můžete přijít podívat v pátek 24. června 2011. Celá akce začíná v 16:00 a končí v 19:00. Venkovní expozice můžete však opustit klidně i 2 hodiny po zavírací době, a protože se Svatojánská noc bude konat právě pod širým nebem, můžete i po jejím skončení setrvat a kochat se bylinami.

Kudy se tam dostanete?

Do Botanické zahrady hlavního města Prahy se lze dostat několikerým způsobem, zatím však nedoporučujeme dopravu vlastním automobilem, ale naopak využití městské hromadné dopravy. Botanická se nachází v Nádvorní ulici č.134 v Praze 7 – Troji nad ZOO a Trojským zámečkem.

MHD

Do Botanické se nejjednodušeji dostanete metrem trasy C přes stanici Nádraží Holešovice, kde přestoupíte na autobus číslo 112, jedete až do zastávky Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja. Odtud dojdete do zahrady podle značení za cca 5 minut. Cesta od zastávek autobusu Zoologická zahrada nebo Botanická zahrada Troja je velice dobře značena. Nemůžete zabloudit.

Program Svatojánské noci:
– sraz před pokladnou JIH v Nádvorní ulici
16:00   Léčivé rostliny v Botanické zahradě – Ing. Jarmila Skružná
17:30   Povídání o bylinách o svatojánské noci – Ing. Jarmila Skružná
18:30   Povídání o magických rostlinách a zvycích – Mgr. Jana Arcimovičová

Doprovodné akce:
•    poznávání základních druhů léčivých rostlin
•    banka vůní
•    ukázka odborné i laické literatury o léčivých rostlinách
•    prodej léčivých rostlin a koření
•    od 18 h písničky u ohně s možností opékání uzenin – country skupina Eldorado

Další expozice, které ještě stále můžete navštívit:

KAKTUSY A SUKULENTY
Prodlouženo do 24. července, BZ Troja – venkovní expozice – fóliovník v pěstebním zázemí v severní části

LÉČIVÉ ROSTLINY
Do 31. července, BZ – Troja: Ornamentální zahrada a výstavní sál, denně 9 – 19 h, skleník Fata Morgana 9 – 19 h denně mimo pondělí

Více informací najdete na www.botanicka.cz

Redakce

Publikováno: 11.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Znáte léčivé účinky třezalek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou léčivé účinky třezalky a k čemu třezalku použít poradí Michala Švihelová.

Pěstování dobromysli - oregána

Druhy, pěstování a využití oregána.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.