Zahrada v nádobách

Nemáte zahradu, ale chcete zkrášlit svůj balkón? Chcete vyzdobit vchod do domu? Máte malou zahradu a nechcete na ní zakládat velké a trvalé záhony? Chcete mít každý rok jinou květinovou výzdobu? Pak právě pro vás se hodí takzvaný „container gardening“ neboli zahrada v nádobách.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách (Zdroj: archiv redakce)

Možná se bojíte, že nedokážete zkombinovat vhodné rostlinné druhy nebo že výsledný kontejner nebude vypadat dobře. Opak je pravdou. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

Jak vytvořit zajímavý kontejner

3 úrovně

Základní pravidlo je velmi prosté. Volte tři úrovně rostlin – jednu vysokou, která vytváří „wow“ efekt, jednu převislou, která ozdobí boky nádoby, a jednu nebo dvě rostliny na vytvoření objemu. Samozřejmě počet jednotlivých rostlin musí odpovídat velikosti zvolené nádoby.

Úrovně můžete zvýraznit pomocí speciálních nádob – například dvou nad sebou, kdy jedna je upevněna na tyči a vytváří dojem stromku, více květináčů různých velikostí posazených na sebe atd.

Kombinujte

Abyste dosáhli zajímavého efektu, kombinujte v nádobě rostliny kvetoucí a nekvetoucí.

Méně je více

Dokud jsou rostliny mladé, vypadá nádoba obvykle prázdná. Odolejte pokušení doplnit do ní další rostliny. Berte v úvahu jejich velikost v dospělosti. Pokud nebudou mít rostliny dost místa, nebude kompozice vypadat hezky i kdybyste se o ni sebelépe starali.

Pravidla, která se vyplatí dodržovat

Zhodnoťte světelné podmínky

Kontejnery nelze osazovat bez rozmyslu. To je jasné. Před výběrem rostlin proto nejdříve promyslete, kam kontejner umístíte a sledujte, kolik slunečního svitu během dne na vybraném místě bude mít. Obvykle má člověk spíše tendenci tuto míru podceňovat.

Tip pro vás: Jste-li technicky založení a chcete mít pomocníka, který bude sluneční svit měřit všude tam, kde budete potřebovat, můžete si pořídit slunoměr. Dá se koupit například na Amazonu od 20 dolarů. (http://www.amazon.com/Luster-Leaf-1875-Rapitest-Calculator/dp/B002XZLLXU)

Sepište si nákupní seznam

Osazení kontejnerů naplánujte podle zvoleného stanoviště a plánu se držte. Na seznamu nemusíte mít vypsané přesné druhy rostlin, ale jejich charakteristiky (všechny rostliny v jednom kontejneru by měly mít přibližně stejné požadavky na slunce/stín a zálivku) a požadovanou velikost. Nenechte se zlákat šíří nabídky v zahradnictví a nekombinujte bezhlavě rostliny, u kterých neznáte požadavky na stanoviště, půdu a zálivku. Ušetříte si peníze, ale i zklamání z případného nezdaru.

Schovejte si „návod“

Jakmile přinesete rostliny domů a přesadíte je do nádob, nevyhazujte štítky nebo si údaje z nich někam opište, případně nafoťte. Pokud se rostlině nebude dařit tak, jak očekáváte, můžete si snadno zkontrolovat, zda dostává péči, kterou potřebuje, případně podle názvu na internetu můžete dohledat v diskuzích nebo článcích, co děláte špatně.

Nepodceňujte drenáž

Může to znít jako zbytečnost, ale faktem je, že mnoho začínajících zahradníků umoří květiny přehnanou péčí a zálivkou. Přemokřeným rostlinám uhnívají kořeny a výsledkem je velké zklamání. Pokud vybíráte nádobu na pěstování rostlin, dejte přednost takové, která má více drenážních otvorů nebo alespoň jeden větší. U malých a středně velkých nádob by velikost drenážního otvoru měla být alespoň 1,5 cm v průměru. Drenážní otvor zakryjte větším kamenem nebo střepem a zasypte drenáží.

Tip pro vás: Pokud potřebujete kontejner přemisťovat, můžete jako drenáž místo kamenné drtě použít vrstvu šišek.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách

Více půdy = více živin a vody

Správná drenáž je důležitá, ale nesmí se to s ní přehánět. Pamatujte, že čím více zeminy bude v nádobě, tím lepší bude retence vody a také vyšší obsah živin. Čím více vody a živin svým rostlinám dáte, tím větší bude prostor pro vaše omyly. Nepodceňujte tedy kvalitu půdy, kterou do nádob dáváte a volte buď vlastní kvalitní kompost nebo zeminu z obchodu.

Tip pro vás: Pokud chcete zvýšit retenci vody v půdě, můžete přidat speciální gel. Hydrogel se již dlouho používá v z ahradnictví i zemědělství. 1 kg práškového hydrogelu pořídíte za 350 Kč na www.hydrogel.cz.

Aklimatizujte

Ať už pěstujete rostlinky ze semínek nebo je přinesete z obchodu, nezapomeňte na jejich aklimatizaci. Pamatujte na to, že mladé rostlinky nejsou otužilé, protože rostly v chráněných podmínkách, a tak je na nové stanoviště zvykejte postupně. To samé platí pro přezimující rostliny.

Nakrmte své rostliny

Při výsadbě dbejte na dostatečnou výživu rostlin a stejně tak v průběhu celé sezóny je nazapomeňte přihnojovat. Stačí jednou za dva týdny. Ideální jsou tekutá hnojiva, která rozmícháte ve vodě.

Tip pro vás: Využijte k přihnojení odpad z domácnosti
rozdrcené vaječné skořápky zlepšují prodyšnost půdy a uvolňují vápník, navíc obsypáním rostlin drcenými skořápkami udržíte v odstupu i slimáky;
použité kávové kapsle uvolňují do půdy dusík a prospívají rostlinám, které preferují zásaditou půdu, ve větším množství poslouží jako mulč;
banánové slupky nařezané na malé kousky jsou výborným hnojivem, obohatí půdu o vápník, hořčík, síru, fosfáty, draslík a sodík.

Čím více toho pěstujete, tím více toho zabijete

Tato přímá úměra platí vždy a je třeba s tím také počítat. Někdy i odborníci dokážou rostlinu zahubit. Je třeba se s tímto faktem smířit a přizpůsobit se. Pokud máte nádobu osázenou více druhy, je lepší odumírající rostliny odstranit co nejdříve. Ostatní rostliny jejich místo zaplní, zatímco kdybyste se snažili udržet vše naživu za každou cenu, můžete být celý dojem z nádoby pokažený.

Tip pro vás: Než rostlinu z nádoby úplně odstraníte, zkuste radikální řez a počkejte, zda znovu neobrazí. Pokud chcete rostlinu zachraňovat, vyjměte ji z nádoby, aby nekazila dojem, a vraťte ji tam, až se znovu vzchopí, nebo ji nahraďte jinou.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat balkonové květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat balkonové květiny

Jak zalévat zeleninu v nádobách?

Zalévání zeleninu v nádobách

Výsadba vodních rostlin

Vysazování miniaturních leknínů do nádob.

Výsadba leknínů

Výsadba leknínů

Jak zazimovat rostliny v nádobách?

Zazimování rostlin v nádobách se týká především těch, které by zimu venku nepřežily. Jak je správně zazimovat?

Jarní sázení rostlin

Příprava substrátu na jarní sázení rostlin.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.