Cedr libanonský – ohrožený druh

Cedrovým olejem byly již ve starověkém Egyptě balzamovány mumie, ze dřeva se stavěla chámy, ve středověku se vzácným cedrovým olejem potíraly kožené knižní desky, aby je nenapadal škodlivý hmyz. Dnes se cedrové vonné dřevo využívá v parfumerii, to všechno a mnohé další skutečnosti vedly postupem času k tomu, že se stal cedr libanonský ohroženým rostlinným druhem.

Cedr libanonský – ohrožený druh
Cedr libanonský – ohrožený druh (Zdroj: shutterstock.com)

Ohrožený druh

Cedr libanonský (Cedrus libani) je jako mnoho dalších rostlin na seznamu ohrožených druhů FAP, Red Book, IUCN. Jeho staré porosty nacházející se v Turecku jsou chráněny statutem přírodní rezervace. Za to, že se na těchto seznamech ocitl, neseme vinu my, lidé. Takřka jsme jej jako druh vyhubili, jelikož jeho dřevo je využívané a těžené již od starověku. Jedná se pochopitelně o dřevo velmi kvalitní, vonné, využívané dodnes například v parfumerii. To nás ovšem neopravňuje k tomu, ničit jeho porosty dál!

Charakteristika

Koruna tohoto majestátního vysokého stromu bývá deštníkovitého tvaru. Jedná se o větrosnubnou rostlinu. Jehlice jsou neopadavé, běžně se obnovují po 3 až 6 letech a také po namrznutí. V jednom svazečku bývá 20 až 40 tmavě zelených jehlic délky mezi 1,5 cm až 3,5 cm. Samčí jednodomé rostliny mají modrozelené vzpřímené válcovité šištice, žlutě kvetoucí. Samičí jsou vejčité, také vzpřímené, zelené s purpurovým nádechem. Semena jsou blanitá, křídlatá a zrají 3 roky.

Další druhy cedrů

V mírných oblastech jsou jako solitéra oblíbené bujně rostoucí cedry (Cedrus). Cedr atlaský (Cedrus atlantica ‚Glauca´má ocelově modré jehličí. Stavba tohoto mohutného jehličnanu je široce kuželovitá. Není to strom vhodný pro drsné polohy. Je oblíbený jako velmi majestátní výrazný strom. Cedr himalájský (Cedrus deodora), je naproti tomu se svým šedozeleným jehličnatým šatem poměrně méně nápadný.

Národní strom Libanonu

Cedr libanonský je považován za biblickou dřevinu. Biblické prameny odkazují na informaci, že z cedrového dřeva byl vystavěn králem Šalamounem biblický chrám. V Libanonu, kde roste od dob starověké Fénicie, se stal národním stromem. Od roku 1936 je zde udělován takzvaný Cedrový řád a cedr je zobrazován na státní vlajce.

Pěstební hledisko

Cedr libanonský snese pokles teplot až k mínus 32°C a souvislou sněhovou pokrývku i po dobu pěti měsíců. Vysazuje se na slunná a polostinná místa, kde se mu nejlépe daří. Tento mohutný strom, ve stáří dosahující výšky až 40 metrů mívá dokonce někdy i více kmenů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat cedr

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pavel Halama představuje různé kultivary cedru a radí, jak se má pěstovat.

Cedr a jeho pěstování

Cedr a jeho pěstování

Cedr na zahradě

Pěstování cedru u nás, jaké druhy jsou vhodné a nároky cedru na podmínky růstu v našich zahradách

Pěstování ovocných a okrasných stromů

Na návštěvě zahrady u pana Ing. arch. Milana Černého, pěstitele ovocných a okrasných stromků

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Jaké jehličnany využít na zahradě

Reportáž o zahradě, ve které převažují jehličnaté stromy. Popis jednotlivých druhů stromů (tisovec, modřín, borovice, cedr...). Rady, jak tvarovat jehličnaté stromy.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.