Jak pěstovat brambořík

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Brambořík je pěkná, exkluzivní květina, která příjemně voní. Má ale své požadavky. Tím hlavním je teplota. Nehodí se do přetopených bytů s teplotou 20-22°c. Vyhovuje mu teplota kolem 15°c. Při této teplotě vydrží dlouho kvést a má pevnou zelenou listovou růžici. Při teplotě 10°c bude kvést celou zimu, až do jara. Je dobré ho umístit mezi okna, s vyjimkou mrazivých dnů. Zálivka by měla být přiměřená. Nelijeme vodu přímo na hlízu a vyteklou vodu do misky vylejeme. Jednou týdně hnojíme vhodným hnojivem. Miniaturní bramboříky vznikly křížením standardních rostlin s původním botanickým druhem. Tyto nové odrůdy jsou přizpůsobivější moderním podmínkám v bytech. Zajímavou skupinu tvoří vícepláteční bramboříky. Tato skupina byla vyšlechtěna pro řez květů. Rostliny mají velkou robustní listovou růžici, dlouhý květní stonek a mohutný květ, který má 7-12 okvětních plátků. Běžný květ má jen 5 okvětních plátků. Květy u bramboříku nestříháme nůžkami, ale vytrháváme. Poté stonek kolmo zařízneme a podélně ho rozřízneme v délce 2cm. Takto ošetřený květ vydrží ve váze 10-14 dní.

Publikováno: 8.12.2005, Autor: Receptář prima nápadů 2005 (47)

Mohlo by vás dále zajímat

Azalky a Bramboříky

Jak vybírat a pečovat o azalky a bramboříky.

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

Žloutnutí bramboříků

Žloutnutí bramboříků

Čemeřice a bramboříky v předjaří

Bramboříky a čemeřice jsou rostliny, která vám porostou od prosince až do května. Čemeřice na rozdíl od bramboříků ale roste pomalu. Poradíme vám, jak se o čemeřici starat a kam bramboříky zasadit.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.