Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?

K čemu nám mohou pomoci bylinky na ledviny? Problémy s ledvinami nesmíme nikdy podceňovat. A také bychom si měli tohoto párového orgánu vážit. Ledviny slouží nejen k tomu, aby se v močovém měchýři tvořila moč, ale pomáhají také k detoxikaci organismu, regulují obsah vody v těle a krevní tlak. Veškeré obtíže by měl samozřejmě řešit lékař, ale my svému organismu můžeme pomoci nejen preventivně právě bylinkami.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro prevenci použijte bylinky na ledviny

Proč používat bylinky na ledviny? Ledviny, jak víme, jsou důležitý párový orgán, který v těle zastává funkci krevního filtru, regulátoru vody a krevního tlaku, má velký vliv na odstraňování toxinů z organismu a odvodem moči z těla čistí krev. Proto jakékoliv problémy s ledvinami musíme zavčasu řešit. Jejich poškozením nebo poruchou činnosti se začnou v těle hromadit toxické látky a díky tomu může docházet k celé řadě komplikací. Vážnější problémy by měl vždy řešit lékař-specialista (nefrolog), ale napomoci ledvinám v jejich činnosti a upravit začínající nerovnováhu činnosti ledvin můžeme sami. Pomohou nám v tom bylinky na ledviny, které lze používat i jako preventivně.

Pokud zaznamenáme časté nutkání na močení nebo výraznou bolest v oblasti ledvin, popřípadě v jejich okolí, může se jednat o začínající problémy v pravidelné činnosti ledvin. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být i nezvyklá pachuť v ústech, která bývá nejčastěji způsobená ukládáním toxinů v těle, dále nezvyklá nevolnost, ztráta orientace, únava nebo pocit suché pokožky.

Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří zánět ledvin, který lze poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše. K bolestem se přidává nevolnost a zvracení, někdy také horečka a zimnice. Zánět způsobuje přítomnost bakterií, přičemž dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. Normální není ani barva moče, která je při zánětu tmavá až zakalená, a může také obsahovat krev a hnis. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. V takovém případě na nic nečekáme a navštívíme lékaře. Aby k takovým stavům ale nedocházelo, můžeme preventivně požít jako bylinky na ledviny:

 • Brusinky
 • Lichořeřišnici
 • Petržel
 • Celík zlatobýl

Brusnice brusinka

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je plazivý keřík dorůstající do výšky 15–25 cm. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů. Jsou jedlé, kysele nahořklé, dozrávají v srpnu až říjnu. Můžeme je sbírat v lesích nebo je pěstovat i doma na zahradě, balkóně nebo za oknem. A to v jakékoliv formě. Můžeme je konzumovat syrové, jako zavařeninu nebo pít čaj.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brusinkám se daří zásadně na kyselých půdách. Pokud je chceme pěstovat na zahradě, což je běžně možné, musíme udělat pro každou sazenici jamku 30 × 30 × 30 cm a naplnit ji rašelinou nebo speciálním substrátem na borůvky a brusinky. Brusinky velmi dobře rostou v mírném polostínu, kde se rostlinám velmi dobře daří. Vyžadují dostatek vlhka, nesnáší sluneční úpal a sucho. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem na borůvky a brusinky. Pokud brusinkám vytvoříme podobné prostředí, jako mají v lese, budou dobře prospívat.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší (Tropoeolum mojus), původem z Jižní Ameriky, je známá i pod lidovými názvy řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Tato známá bylinka na ledviny je okrasná rostlina, která má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, likviduje stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách. Přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Chuť je podobná ředkvičkám. Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných „elixír mládí“), mastných kyselin a éterických olejů.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lichořeřišnice se běžně pěstuje na záhonech s okrasnými rostlinami nebo na balkónech a v truhlících. Miluje teplé, bezvětrné a slunečné místo a také mírně vlhkou, méně úrodnou půdu. Nemá ráda nízké teploty a příliš mnoho vlhkosti. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm a roste více do šířky. Stonek může být dlouhý až několik metrů. Krátké trubkovité květy výrazně žlutooranžové až do červena rozkvétají nad listy.

Příprava lichořeřišnice

 • Nálev z lichořeřišnice funguje podobně jako peroxid vodíku.
 • Lichořeřišnicová šťáva je jednou z nejlepších a přírodních metod léčby všech druhů dermatózy.
 • Květy lichořeřišnice jsou častou přísadou přírodních šamponů.
 • Extrakt z lichořeřišnice obsahuje velké množství síry (pro péči o pleť).
 • Lichořeřišnicový ocet se používá jako antiseptikum.
 • Tinktura z lichořeřišnice je ideální na ženské problémy.
 • Čaj z lichořeřišnice zlepšuje trávení.
 • Konzumují se květy, semena i listy.

Celík zlatobýl

Celík, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je vytrvalou bylinkou na ledviny dorůstající do výšky až 1 m. Rostlina kvete od srpna do října. Jeho krajový název je celník, čelík, svalík prostřední, svalník, zlatá metla nebo zlatý prut.

Jako bylinka na ledviny působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Pije se před jídlem i 5x denně ve formě nálevu nebo čaje. Celík zlatobýl není vhodný k dlouhodobému užívání přesahující délku dvou měsíců. Po této době je vhodné udělat v jeho konzumaci několikatýdenní pauzu.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlatobýl je možné zaměnit za starček vejčitý, který je ale jedovatý. Proto je nutné mít velmi dobré znalosti, aby nedošlo k záměně a neštěstí. Zlatobýl se dá poměrně snadno pěstovat, stačí jej najít v přírodě a přesadit na zahrádku nebo zakoupit sazenici na specializovaných farmách. Rostlina vyžaduje spíše polostín až slunné místo a neutrální až kyselou půdu. Obvykle se pěstuje v trsech jako součást okrasných skalek,  záhonů podél zdí nebo trávníků.

Petržel je méně známá bylinka na ledviny

Petržel společně s pastinákem je úžasný zdroj vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Obě tyto rostliny jsou užitečné při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Nejčastěji se tato bylinka na ledviny používá ve formě nálevu, odvaru nebo se konzumuje jako zelenina a kuchyňská bylinka.

Užívání petržele je ale omezené, nesmí se používat ve vysokých dávkách v těhotenství, protože může způsobit předčasné kontrakce dělohy. Stejně tak i v době kojení, u malých dětí do 5 let a při akutních ledvinových kolikách.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Petržel se běžně pěstuje na volných záhonech, kudrnka nebo hladkolistá petržel roste s úspěchem také v truhlících na balkónech nebo za oknem v květináčích. Pro pěstování je vhodné slunné nebo polostinné stanoviště. Půda by měla být dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovou v srpnu a září. Semínka se vysévají do hloubky 2 cm, do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm.

Které další bylinky na ledviny můžeme používat jako prevenci?

 • Kopřiva dvoudomá
 • Bříza bělokorá
 • Jalovec obecný
 • Jehlice trnitá
 • Kokoška pastuší tobolka
 • Kukuřičné vlasy
 • Kurkuma
 • Medvědice lékařská
 • Miřík celer
 • Mochyně
 • Pampeliška
 • Proskurník lékařský
 • Přeslička rolní
 • Růže šípková
 • Truskavec ptačí
 • Vrbovka malokvětá
 • Vřes obecný

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: 12.10.2023 6:53| autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkopedie.cz, bylinkyprovsechny.cz, herbavis.cz

ČTĚTE DÁLE

Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?
Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?

Rostliny

Nandina je okouzlující stálezelená rostlina, která se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus, protože zatím nemá české jméno. Znáte tento okrasný keř?

Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti
Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti

Rostliny

Hořec drsný je krásná, modře kvetoucí rostlina, která zastupuje i vytrvalé byliny. Hořec je známý pro své léčivé vlastnosti a je využíván v tradiční medicíně.

Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička
Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička

Rostliny

Drchnička rolní drobné plevele našich zahrad nepřipomíná. Je to letnička s krásnými oranžovočervenými květy. Je jedovatá a používá se i v lidovém léčitelství.

Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy
Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy

Rostliny

Problémy s nedostatkem vitaminů a minerálů během zimy může vyřešit mrazuvzdorná zelenina. Poradíme, které druhy jsou jasným tipem.

Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu
Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu

Rostliny

Méně známé druhy rostlin stojí za naši pozornost. Najdete mezi nimi zajímavé kousky, které obohatí floru na vaši zahradě i v interiéru.

Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub
Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub

Rostliny

Může být houba jako superpotravina a zároveň i škůdcem dřevin? Milovníci hub znají lesklokorku lesklou, která má příznivé účinky na zdraví.

Nebojte se orchideje pěstovat doma
Nebojte se orchideje pěstovat doma

Rostliny

Pěstování orchidejí není náročné. Existuje však pár drobných zásad, které musíme dodržovat, abychom se mohli těšit z krásných barevných květů.

Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou
Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou

Rostliny

Pokochejte se krásou podzimních rostlin, mezi kterými bude okrasná kapusta zářit a uchvacovat svými dokonale vybarvenými listy.

Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?
Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?

Rostliny

Čirok halabský je další zástupce vytrvalé trávy, který se u nás zatím chová jako okrasná rostlina, ve světě je ale považován za nebezpečný plevel.

Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad
Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad

Rostliny

Haemanthus, česky krvokvět, je exotická kráska, která vás uchvátí svými květy stejně jako další rostliny. Vyberte si některou a pusťte se do pěstování.

Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…
Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…

Rostliny

Usychání listů u pokojových květin se často objevuje v zimě, kdy je v bytě suchý vzduch, a rostliny jsou proto choulostivější a více ohrožovány škůdci.

Jak se liší irský vřes od toho českého?
Jak se liší irský vřes od toho českého?

Rostliny

Kromě běžných trvalek si vysaďte vřesy na zahradě. Uvidíte, jak se vaše skalky a záhony s okrasnými rostlinami rozjasní. Ty irské navíc bohatě kvetou.