Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?

K čemu nám mohou pomoci bylinky na ledviny? Problémy s ledvinami nesmíme nikdy podceňovat. A také bychom si měli tohoto párového orgánu vážit. Ledviny slouží nejen k tomu, aby se v močovém měchýři tvořila moč, ale pomáhají také k detoxikaci organismu, regulují obsah vody v těle a krevní tlak. Veškeré obtíže by měl samozřejmě řešit lékař, ale my svému organismu můžeme pomoci nejen preventivně právě bylinkami.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro prevenci použijte bylinky na ledviny

Proč používat bylinky na ledviny? Ledviny, jak víme, jsou důležitý párový orgán, který v těle zastává funkci krevního filtru, regulátoru vody a krevního tlaku, má velký vliv na odstraňování toxinů z organismu a odvodem moči z těla čistí krev. Proto jakékoliv problémy s ledvinami musíme zavčasu řešit. Jejich poškozením nebo poruchou činnosti se začnou v těle hromadit toxické látky a díky tomu může docházet k celé řadě komplikací. Vážnější problémy by měl vždy řešit lékař-specialista (nefrolog), ale napomoci ledvinám v jejich činnosti a upravit začínající nerovnováhu činnosti ledvin můžeme sami. Pomohou nám v tom bylinky na ledviny, které lze používat i jako preventivně.

Pokud zaznamenáme časté nutkání na močení nebo výraznou bolest v oblasti ledvin, popřípadě v jejich okolí, může se jednat o začínající problémy v pravidelné činnosti ledvin. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být i nezvyklá pachuť v ústech, která bývá nejčastěji způsobená ukládáním toxinů v těle, dále nezvyklá nevolnost, ztráta orientace, únava nebo pocit suché pokožky.

Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří zánět ledvin, který lze poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše. K bolestem se přidává nevolnost a zvracení, někdy také horečka a zimnice. Zánět způsobuje přítomnost bakterií, přičemž dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. Normální není ani barva moče, která je při zánětu tmavá až zakalená, a může také obsahovat krev a hnis. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. V takovém případě na nic nečekáme a navštívíme lékaře. Aby k takovým stavům ale nedocházelo, můžeme preventivně požít jako bylinky na ledviny:

 • Brusinky
 • Lichořeřišnici
 • Petržel
 • Celík zlatobýl

Brusnice brusinka

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je plazivý keřík dorůstající do výšky 15–25 cm. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů. Jsou jedlé, kysele nahořklé, dozrávají v srpnu až říjnu. Můžeme je sbírat v lesích nebo je pěstovat i doma na zahradě, balkóně nebo za oknem. A to v jakékoliv formě. Můžeme je konzumovat syrové, jako zavařeninu nebo pít čaj.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brusinkám se daří zásadně na kyselých půdách. Pokud je chceme pěstovat na zahradě, což je běžně možné, musíme udělat pro každou sazenici jamku 30 × 30 × 30 cm a naplnit ji rašelinou nebo speciálním substrátem na borůvky a brusinky. Brusinky velmi dobře rostou v mírném polostínu, kde se rostlinám velmi dobře daří. Vyžadují dostatek vlhka, nesnáší sluneční úpal a sucho. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem na borůvky a brusinky. Pokud brusinkám vytvoříme podobné prostředí, jako mají v lese, budou dobře prospívat.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší (Tropoeolum mojus), původem z Jižní Ameriky, je známá i pod lidovými názvy řeřicha, řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá. Tato známá bylinka na ledviny je okrasná rostlina, která má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, likviduje stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách. Přispívá i k léčbě zánětů močového měchýře. Chuť je podobná ředkvičkám. Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, vitamínu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných „elixír mládí“), mastných kyselin a éterických olejů.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lichořeřišnice se běžně pěstuje na záhonech s okrasnými rostlinami nebo na balkónech a v truhlících. Miluje teplé, bezvětrné a slunečné místo a také mírně vlhkou, méně úrodnou půdu. Nemá ráda nízké teploty a příliš mnoho vlhkosti. Dorůstá do výšky přibližně 30 cm a roste více do šířky. Stonek může být dlouhý až několik metrů. Krátké trubkovité květy výrazně žlutooranžové až do červena rozkvétají nad listy.

Příprava lichořeřišnice

 • Nálev z lichořeřišnice funguje podobně jako peroxid vodíku.
 • Lichořeřišnicová šťáva je jednou z nejlepších a přírodních metod léčby všech druhů dermatózy.
 • Květy lichořeřišnice jsou častou přísadou přírodních šamponů.
 • Extrakt z lichořeřišnice obsahuje velké množství síry (pro péči o pleť).
 • Lichořeřišnicový ocet se používá jako antiseptikum.
 • Tinktura z lichořeřišnice je ideální na ženské problémy.
 • Čaj z lichořeřišnice zlepšuje trávení.
 • Konzumují se květy, semena i listy.

Celík zlatobýl

Celík, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je vytrvalou bylinkou na ledviny dorůstající do výšky až 1 m. Rostlina kvete od srpna do října. Jeho krajový název je celník, čelík, svalík prostřední, svalník, zlatá metla nebo zlatý prut.

Jako bylinka na ledviny působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Pije se před jídlem i 5x denně ve formě nálevu nebo čaje. Celík zlatobýl není vhodný k dlouhodobému užívání přesahující délku dvou měsíců. Po této době je vhodné udělat v jeho konzumaci několikatýdenní pauzu.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlatobýl je možné zaměnit za starček vejčitý, který je ale jedovatý. Proto je nutné mít velmi dobré znalosti, aby nedošlo k záměně a neštěstí. Zlatobýl se dá poměrně snadno pěstovat, stačí jej najít v přírodě a přesadit na zahrádku nebo zakoupit sazenici na specializovaných farmách. Rostlina vyžaduje spíše polostín až slunné místo a neutrální až kyselou půdu. Obvykle se pěstuje v trsech jako součást okrasných skalek,  záhonů podél zdí nebo trávníků.

Petržel je méně známá bylinka na ledviny

Petržel společně s pastinákem je úžasný zdroj vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Obě tyto rostliny jsou užitečné při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Nejčastěji se tato bylinka na ledviny používá ve formě nálevu, odvaru nebo se konzumuje jako zelenina a kuchyňská bylinka.

Užívání petržele je ale omezené, nesmí se používat ve vysokých dávkách v těhotenství, protože může způsobit předčasné kontrakce dělohy. Stejně tak i v době kojení, u malých dětí do 5 let a při akutních ledvinových kolikách.

Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny?
Lze pomocí bylinek uzdravit ledviny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Petržel se běžně pěstuje na volných záhonech, kudrnka nebo hladkolistá petržel roste s úspěchem také v truhlících na balkónech nebo za oknem v květináčích. Pro pěstování je vhodné slunné nebo polostinné stanoviště. Půda by měla být dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Rané odrůdy petržele kořenové se vysévají na záhony v říjnu až listopadu, pozdní odrůdy na počátku jara. Petržel naťovou vysévejte na zahrádce v dubnu, petržel listovou v srpnu a září. Semínka se vysévají do hloubky 2 cm, do sponu 30×10 cm. Semena petržele naťové vysévejte do stejné hloubky a do sponu 30×5 cm.

Které další bylinky na ledviny můžeme používat jako prevenci?

 • Kopřiva dvoudomá
 • Bříza bělokorá
 • Jalovec obecný
 • Jehlice trnitá
 • Kokoška pastuší tobolka
 • Kukuřičné vlasy
 • Kurkuma
 • Medvědice lékařská
 • Miřík celer
 • Mochyně
 • Pampeliška
 • Proskurník lékařský
 • Přeslička rolní
 • Růže šípková
 • Truskavec ptačí
 • Vrbovka malokvětá
 • Vřes obecný

Publikováno: před 8 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkopedie.cz, bylinkyprovsechny.cz, herbavis.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinkové čaje proti chřipce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bylinkové čaje proti chřipce

Pěstování pivoněk

Pivoňky - původ, pěstování, druhy a odrůdy, přesazování.

Léčivé rostliny z volné přírody

Roman Kindl představuje léčivé rostliny, které rostou ve volné přírodě třeba jako plevel.

Bylinné čaje k podpoře léčby alergií

Bylinné čaje k podpoře léčby alergií

Recept na bolavá záda

Recept na bolavá záda

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.