Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Skleník nesmí chybět na zahradě žádného zahrádkáře, který si chce co nejvíce prodloužit pěstitelskou sezonu. Ano, dá se v něm totiž s pracemi začít již v předjaří, kdy venku teploty stále klesají k bodu mrazu a na podzim mohou pěstování zeleniny zastavit teprve až první mrazíky nebo dokonce první sníh. Nebo se můžete rozhodnout klidně pro celoroční provoz, vytápěné skleníky totiž umožňují pěstování teplomilných tropických rostlin, které vyžadují stabilní podmínky. Skleník je dobrým pomocníkem nejen pro předpěstování sadby, ale také pro vlastní pěstování zeleniny. Jen se musíte rozhodnout, jakému typu dáte přednost. Máte na výběr dokonce z různých materiálů, skleník totiž nemusí být postaven pouze ze skleněných tabulí, dnes je oblíbený také polykarbonát.

Kam skleník umístit

Tato užitková stavba se vejde i na opravdu malý pozemek. Specializované firmy nabízejí kromě instalace také grafické vizualizace, které vám ukáží, jak bude skleník na vaší zahradě působit. Kromě stacionárních skleníků lze zvolit i typ přistavěný k domu nebo ke garáži. Tuto variantu volí nejčastěji ti, co ocení vstup přímo z domu, navíc se tento typ dá částečně zahloubit a je možno ho vytápět přebytečným teplem z domu. Tuto variantu volí hlavně zahrádkáři pro celoroční pěstování teplomilných rostlin.

Při výběru skleníku se pak budete muset rozhodnout, jakému dáte přednost tvaru, jestli typu „A“ nebo obloukovitému a jestli pro vás bude tou nejlepší volbou skleník lineární nebo rohový. Ať zvolíte jakoukoli variantu, vždy pamatujte, že by měl být skleník umístěn do prostoru a v jeho blízkosti by se neměla nacházet žádná vzrostlá zeleň, budova nebo jiná clona. Výjimkou budou samozřejmě skleníky přistavěné ke stěně budov.

Sklo nebo polykarbonát?

Už dávno neplatí, že na stavbu skleníku využijete pouze sklo, od kterého je vlastně i odvozen název této stavbičky. Oba materiály mají své výhody i nedostatky. Výhodou polykarbonátu je například nízká hmotnost, takže se s ním snadno manipuluje a všeobecně se lépe přepravuje. Výrobce garantuje, že můžete polykarbonátové skleníky kotvit přímo k půdnímu povrchu, přesto je vhodné i pro tento typ skleníku vytvořit jednoduchý základ nebo ho kotvit minimálně k ocelovým profilům. Půda se přeci jenom během roku hýbe a nestabilita by se mohla podepsat na kvalitě stavby. Kotvení má zajistit také stabilitu během větru, proto by mělo být kvalitní. Polykarbonát dále nekřehne, nežloutne, což je dáno zabudováním UV filtru do dvoustěnného polykarbonátu. Má také skvělé tepelně izolační vlastnosti.

Sklo je tradičním materiálem, ze kterého se skleníky vyráběly již před mnoha desetiletími. Ovšem i sklo může mít mnoho podob, rozhodně není dostupné pouze ve své čiré podobě. Mnohem oblíbenější je matné zahrádkářské rozptylové sklo, díky kterému nedojde k popálení pěstovaných rostlin. Nevýhodou skla je jeho stárnutí a někdy i žloutnutí. Skleník ze skla navíc vyžaduje opravdu kvalitně připravený základ optimálně z betonu a betonových tvárnic.

Základní výbava a co ještě můžete dokoupit

Běžnou výbavou skleníku bývají manuálně otevíratelná okna, otevírací nebo posuvné dveře. Zinkované profily vydrží mnoho let i bez povrchové úpravy, proto nepotřebují žádné nátěry.

Skleník je de facto stavebnice, se kterou se dá poměrně dobře pracovat a kterou je možné přizpůsobit našim požadavkům. Nadstandardní výbavou jsou různé pěstební stoly či regály, díky kterým můžeme zvětšit pěstební plochu, vlastní skleník pak nemusí mít značný půdorys.

Pokud chcete rostlinám zajistit co nejstabilnější podmínky nebo si prodloužit pěstitelskou sezonu klidně na celý rok, pak se jistě neobejdete bez vytápění, které je dostupné v mnoha provedeních. O pravidelnou zálivku se pak postarají zálivkové vaničky nebo zavlažovací rohože.

Skleník uzpůsobujeme tak, aby zapadl do našeho designu zahrady a zároveň byl odolný proti přírodním vlivům. Vyberte si tedy firmu, která vám skleník navrhne a postaví tak, aby vyhovoval všem vašim požadavkům.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: 16.11.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Chatař a chalupář

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.