Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout? (Zdroj: Shutterstock)

Na odzimování chalupy zvolte teplý slunečný den, který vám pomůže vyhnat z chalupy a textilií zatuchlinu. Ale než se vrhnete na úklid, zjistěte, jak chata zimní období přečkala a jaké vás čekají opravy. Zkontrolujte stav oken, dveří a střechy. Pod náporem sněhu mohly škodu utrpět i okapy. Jestliže už k sobě nedoléhají rámy oken, provizorně je utěsněte samoizolační páskou.

Nejen studna a komín chtějí zvláštní péči

Nezapomeňte nechat prohlédnout komíny a kamna. Jednou ročně má každý majitel nemovitosti povinnost nechat prohlédnout spalinové cesty a spotřebiče paliv.  Pro majitele sezonně obývaných stavení, je výhodnější nechat si je vyčistit na jaře. Předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína je důležitá i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Dům důkladně vyvětrejte a pak vytopte, abyste vyhnali nahromaděnou vlhkost a zatuchlinu.

Nezapomínejte na studnu.  Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody ze studny, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. V každém případě studnu vydezinfikujte, například savem. Vodu pijte, až odtočíte tolik vody, že ztratí charakteristický chlorový zápach.

Než pustíte vodu do objektu, pro jistotu obhlédněte trubky kvůli případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpady a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli.

Jarní úklid nejen z estetických důvodů

Dlouho nevytápěný, promrzlý dům se po dobu vaší nepřítomnosti mohl stát domovem různých plísní a hub. Prohlédněte kouty, stěny, a to především za nábytkem, zda na nich nebují plíseň. Ta mohla poškodit i elektroinstalaci, vyzkoušejte proto všechny vypínače. Dřevěné trámy zase mohly napadnout dřevokazné houby, nezapomeňte proto na inspekci podkroví. To bývá často opomíjené, přestože jsou trámy a konstrukce zásadní pro statiku celého stavení. Na půdě navíc mohli přes zimu najít úkryt myši nebo jiní škůdci.

V každém případě vydezinfikujte kuchyňskou linku, lednici, podlahy, koupelnu a toaletu. Vyperte pokrývky, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání, potahy, přehozy a další látky v interiéru. Matrace a koberce vyvětrejte a vyprašte.

Bude to náročný víkend, ale při příští návštěvě si už opravdu odpočinete.

 

Publikováno: 06.02.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Briggs&Stratton, Hornbach, Stuhl

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba studny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V tomto vide si povíme něco o stavbě studny. Naším hostem je pan Zdeněk Zelinka.

Mělník

Mělník

Komínová vložka

Proč široký komín netáhne a jak tuto chybu napravit pomocí komínové vložky.

Údržba komínů

Komín je důležitý především v době, kdy je topná sezóna. V létě o něm ani nevíme. Přesto právě mimo topnou sezónu bychom měli řešit jeho čištění a případné opravy.

Díky počasí se nám zkomplikovalo oplechování komína, až opadne sníh, budeme pokračovat

Aby komín dlouho vydržel a byl nehroutil se, je důležité jej tzv. oplechovat. Jednoduše řečeno, zabalit ho celý do plechu. Jelikož ale bylo v Tišících tuto zimu hodně sněhu, nebylo možné oplechování provést. Proto nám technici ze společnosti Střechy Bohe

Jak spravit ucpanou stříkací pistoli

Jak spravit ucpanou zahradní pistoli

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.