Goji – superpotravina budoucnosti

Možná ji znáte jako Goji, Wolfberry, Lycium chinense nebo Lyciet či Jagody Goji. Ve všech případech se jedná o kustovnici čínskou, která po celém světě dostala rozdílná pojmenování. Ale po celém světě je zároveň obdivována pro jedno – pro své úžasné zdraví prospěšné účinky na lidský organismus.

Goji – superpotravina budoucnosti
Goji – superpotravina budoucnosti (Zdroj: Shutterstock)

Svou chutí goji připomíná lidem nejčastěji kombinaci brusinek, třešní a šípků. Kromě lahodné chuti nám má ještě mnoho co nabídnout. Obsahuje totiž 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, zinek, železo, selen, vápník, flavonoidy, mastné kyseliny a množství vitaminů skupiny B a C. Působí rovněž jako velmi silný antioxidant. Z nutričního hlediska patří tedy k těm nejhodnotnějším a také nejslibnějším potravinám.

Tradiční čínská medicína a goji

Účinek goji při léčbě patogenních stavů plic, ledvin, srdce, jater a sleziny je spojován s tradiční čínskou medicínou a veškerými záznamy, které o ní byly vedeny. Dlouhodobé užívání těchto plodů zpomaluje proces stárnutí, takže goji, jako by byla rostlinou věčného mládí. Posiluje imunitní systém, klouby a celkově zlepšuje zrak.

Čínská medicína také mnohokrát zdůraznila význam goji a její konzumace pro podporu potence a mužské plodnosti. Goji je zvlášť doporučována osobám trpícím vysokým krevním tlakem a lidem žijícím v dlouhodobém stresu.

Goji a hubnutí

Významnou měrou se goji podílí na detoxikaci organismu, takže je využívána u všech typů diet včetně diety redukční. Redukce hmotnosti se pak projeví jako důsledek očisty organismu a podpory správného fungování metabolismu.

Velmi nízký glykemický index goji zaručuje v těle zpomalený příjem a využívání cukrů. Osoby konzumující kustovnici netrpí extrémním hladem a celkově déle u nich přetrvává určitý pocit sytosti.

BIO goji

Někdo se může v případě sušených plodů obávat obsahu oxidu siřičitého. Jeho úkolem je  zachovat u kustovnice přirozenou barvu i u sušených plodů. Oxid siřičitý je ve větším množství, než je 10 mg/kg, považován za alergen.

Pravidelnou konzumaci goji dosáhnete posílení imunity a snížení různých druhů kožních alergií, a to stojí za to kustovnici, byť s určitým obsahem oxidu siřičitého konzumovat.

V našem zeměpisném pásmu není prakticky možné setkat se s čerstvou goji. V čerstvém stavu vydrží nepoškozené plody den, dva, nejsou tedy dostatečně trvanlivé a odolné proti pomačkání. Proto se přistupuje k jejich sušení a síření.

Ovšem produkt můžete získat v sušené formě i v bio kvalitě. BIO Goji nesmí obsahovat žádné, ani stopové množství oxidu siřičitého. Pravidelně se doporučuje konzumovat goji v množství 30 ks ovoce na den. Toto množství se nedoporučuje příliš zvyšovat, a to hlavně ne na začátku, kdy goji zahrnete do svého jídelníčku.

Způsoby úpravy goji

Goji se dá konzumovat ve formě sušených plodů. V sušené formě jsou plody sice malé, ale tvrdé. Můžete je proprat studenou vodou a nechat okapat. Zjemnit chuť i tvrdost goji dokážou i mléčné výrobny, do kterých goji chvíli před konzumací nasypejte. Goji se přidává do jogurtů, sušenek, koláčů, smoothies.

Zpracovává se však i do formy nejrůznějších typů tyčinek s přidanými cereáliemi, nebo čokoládou rovněž v bio kvalitě.

Ve specializovaných prodejnách nebo přes internet si můžete zakoupit Goji šťávu neobsahující konzervanty, sladidla ani barviva. Goji šťávy tohoto typu prošly jen pasterizací, zachovávají si tedy maximum ozdravných látek.

 

Publikováno: 26.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: doplnvitamin

Mohlo by vás dále zajímat

Znáte zázračnou rostlinu jménem kustovnice čínská? Upečte si z ní bábovku dlouhověkosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kustovnice čínská je malý vitaminový zázrak z přírody. Dá se využít na mnoho způsobů, dokonce i do bábovku.

Postavičky na Mikuláše ze sušeného ovoce

Postavičky na Mikuláše ze sušeného ovoce.

Výroba kytice jablkových růží

Výroba kytice růží ze sušených křížal může být příjemným dárkem.

Jak zatočit s rýmou?

Rýma je nepříjemná a každý, kdo s ní přišel do styku hned zase kouká, jak se jí zbavit. Máme pro vás pár jednoduchých tipů.

Jak sušit květiny pro suchá aranžmá

Jak sušit květiny pro suchá aranžmá

Dekorace ze sušených květin

Výroba podzimní dekorace za sušených květin a rostlin do interiéru

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?