Jak použít na zahradě dešťovou vodu?

Dešťová voda je naprosto skvělý způsob závlahy bez použití jakýchkoliv chemikálií. Naopak obsahuje řadu usazenin a minerálů, které rostliny na vaší zahradě velmi ocení, a navíc vás nebude stát ani korunu. Jak ji využít?

Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Při použití srážkové vody jednak ušetříte tolik potřebnou vodu a zároveň i nějakou tu korunu. Bylo by téměř bláznovství právě teď dešťovou vodu nevyužít.

Bude dešťová voda zahradě prospívat?

Z řad zemědělců a zahrádkářů se často ozývá, že za nízkou úrodu může nedostatek deště. Z jakého důvodu tomu tak je? Dešťová voda není obohacena o žádné chemikálie, které by mohly mít nežádoucí efekt na rostliny a také je oproti pitné vodě okysličenější. Rostliny jsou senzitivní na chlór, který obsahuje pitná voda. To je také argument proto, proč je srážková voda pro rostliny lepší variantou.

Nemusíte se obávat ani kontaktu vody se střechou. Pokud je střecha z betonové nebo pálené krytiny, nepřináší voda z ní pro zahradní rostliny žádné riziko, stejně tak tomu je i u střech plechových, nicméně je nutné pravidelně je podrobit kontrole. Jediné, kdy bychom nedoporučili používat srážkovou vodu, je v případě asfaltových nebo eternitových střech.

Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Proč ji používat?

Sběrem dešťové vody můžete přispět k ochraně životního prostředí, mít ekologičtější zahradu a vytvořit funkčnější odvodňovací systém. „Dešťová voda využívaná k zalévání rostlin poskytuje dusík ve formě dusičnanů, které rostliny využívají pro svůj růst a vývoj. pH dešťové vody se pohybuje v rozmezí 6,2 – 6,8 a pomáhá tak uvolňovat živiny z půdy. Je skvělým bezplatným zdrojem s množstvím výhod, ale záleží na tom, jak se shromažďuje a skladuje,“ vysvětluje odborník na zahradu David Benda.

Jaké jsou výhody užití srážkové vody?

  • Snižujete odtok vody z pozemku. Menší odtok může zredukovat kontaminaci povrchových vod hnojivy, pesticidy, sedimenty či kovy.
  • Není to vůbec náročné a přispíváte tím jak sobě, tak celé obci či městu.
  • Menší odtok vody z pozemku snižuje objem průtoku vody v potocích a řekách, čímž se sníží riziko eroze půdy, především podél břehů.
Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Jakým způsobem ji shromažďovat?

Na výběr máte dva způsoby – nádrž podzemní nebo nadzemní. Nejčastěji lze vidět na zahrádkách sběr pomocí sudů, kde by správně mělo být i víko, aby se voda neznečistila. „Výhodou sudů je jednoduchá instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich kapacita je ale omezená, takže pokud žijete v mimořádně suchých a teplých regionech, jejich objem nepokryje celou zahrádkářskou sezonu. V případě, že uvažujete nad vhodným sběrným systémem na dešťovou vodu, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou nádrž,“ radí specialista.

Oproti sudům jsou podzemní nádrže schopny zadržet větší množství vody, dají se tak využít u větších zahrad nebo v domácnostech pro splachování nebo praní. „Podzemní nádrž je připojená na samostatný rozvod vody v domě. Její instalace si vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže ale umožňují využívat vodu také v domě, nebo je lze napojit na systémy automatického zavlažování,“ vysvětluje David Benda.

Čtěte také:

Jak dlouho vodu skladovat?

Voda zůstane čistá zhruba po dobu 7 dní. Dá se udržet čistá delší dobu za předpokladu, že se do ní nedostane hmyz a světlo. Pokud bude voda znečišťována vzduchem, světlem, hmyzem… tak kvalita půjde velmi rychle dolů. Voda pak dokonce může představovat pro vaši zahradu riziko, jakmile ztratí kvalitu, popřípadě se v ní objeví řasy. „Na sběr vody si ideálně obstarejte takové sudy, na které můžete přímo napojit zahradní hadici ve spodní boční části. Usnadní to zalévání a na sudu nebude nutné pokaždé otevírat poklop. Díky tomu bude možné skladovat nasbíranou vodu déle,“ dodává odborník David Benda.

Nejvhodnější je zalévat dešťovou vodou okrasné rostliny, stromy a trávníky. Samozřejmě se dá použít i na ovoce a zeleninu, bezpečnější však bude zalévat půdu, nikoliv samotnou rostlinu. Při zalévání rostliny by mohlo dojít k chemické nebo patogenní kontaminaci. Pokud zaléváte jedlé rostliny dešťovou vodou, tak před použitím pořádně ovoce a zeleninu umyjte, tím snížíte rizika možných škodlivých látek.

A jak řešíte na zahradě zalévání vy? Využíváte dešťovou vodu nebo máte nějaký jiný tip? Podělte se o něj s námi v komentářích.

text: Petra Martišková ve spolupráci s odborníky na zahradu Hornbach, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 19.07.2022, Autor: 20.7.2022 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.