Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy

Milujete hrozny? Orosený hrozen je ozdobou každé mísy s ovocem, kuličky vína zase ozdobou zmrzlinových pohárů a ovocných dortů. Hrozny různých barev v košíku na stole pod pergolou jsou přímo synonymem užívání si krásných chvil na zahradě. A protože vinná réva je mimoto důležitou popínavkou, je o důvod více jít se poohlédnout po sazenicích stolních odrůd vinné révy, které plodí právě vynikající hrozny „k jídlu“.

Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy
Vinná réva na zahradě: zacíleno na stolní odrůdy (Zdroj: shutterstock.com)

Stolní odrůdy vinné révy se hodí ke zkrášlení zahrad, popínání pergol a hlavně k jídlu. Stolní odrůdy, o které nám jde, pokud chceme pěstovat k jídlu a ne k pití, mají většinou objemné, bohaté hrozny a potom také velké bobule. Ty jsou často bez pecek, což je při jídle hodně příjemné, hlavně pro děti, ale vlastně pro každého, kdo nechce lovit zrníčka ze zubů. Ta mají navíc často nahořklou chuť, což trochu kazí požitek ze sladkého ovoce. Plody stolních odrůd vinné révy na vaší zahradě jsou určeny výhradně ke konzumaci, ale zato se nehodí k výrobě vína ani moštu.

Co budeme mlsat na zahradě?

Můžeme vybírat z mnoha stolních odrůd. Namátkou jen některé: vinná réva ze svých bílých stolních odrůd nabízí oblíbené Phoenix bílý, Muškát moravský nebo Irsai Oliver – všechna příjemné vůně. Pořídit ale můžete i třeba méně známý Suručenksij bělij (Suručenský bílý), což je stolní odrůda moldavská. Z růžových odrůd lze sáhnout po odrůdě Rizamat nebo bývá v nabídce například Festival růžový.  Z bezsemenných odrůd se nespletete u odrůd Rusalka, Bělehradský bezsemenný, Kiš miš moldavský.

Domácí vinný mošt: moštové odrůdy na zahradě

Vinná réva nám nabízí ale ještě i jinou možnost, už pracnější – zkuste si vyrobit mošt a burčák. V tom případě bychom museli sáhnout po nějaké moštové, nikoliv už stolní odrůdě. Moštová odrůda má v bobulích hodně aromatických látek a cukru, což je důležité při výrobě vína i zmiňovaného moštu.

O víně si také přečtěte v článku Průvodce domácího vinaře: vinohrad na naší zahradě.

Alena Jansová

Publikováno: 12.07.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Vinná réva v květináči i na balkónu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud nemáte zahradu, nezoufejte. Třeba vinná réva se dá pěstovat i ve velkém květináči na balkóně.

Jak si na zahradě založit vinohrad

Vinařka Jana Isopová popovídá o tom jaké podmínky je potřeba mít na založení vinohradu a názorně předvede jak zasadit vinnou révu

Řez vinné révy

Řez vinné révy

Pěstování hroznů

Rady, jak správně pěstovat hroznové víno.

Čistící písek na zahradní nářadí

Láďa Hruška ukáže jak si doma vyrobit čistící písek na zahradní nářadí.

Jak si doma vyrobit stolní fotbálek z krabice od bot

Jak si doma vyrobit stolní fotbálek

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.