Domácí chov kuřat a slepic na zahradě

Láká vás představa přísunu čerstvých vajec od vlastních slepic? Pak by vás mohlo zajímat, co chov slepic na zahradě nebo dvorku obnáší.

Domácí chov kuřat a slepic na zahradě
Domácí chov kuřat a slepic na zahradě (Zdroj: pixabay.com)

Prostor

V první řadě je třeba zvážit, jestli máte pro chov slepic a kuřat dostatek prostoru. Nestačí pouze pár metrů čtverečních, kam postavíte kurník. Kromě kurníku je potřeba slepicím zajistit dostatečný výběh, nejlépe na travnaté ploše. Zároveň by tento prostor měl být oddělen od ostatních částí zahrady, jelikož slepice po sobě zanechávají trus a také by vám mohly zdevastovat upravené záhony.

Slepice jsou společenským zvířecím tvorem, proto je nutné si z počátku pořídit minimálně dvě, ideálně však více.

Záměr chovu slepic

Je vaším cílem vysoká produkce vajec a nebo chcete v budoucnu prodávat čistokrevná kuřátka?

Pro vysokou produkci vajec a výjimečnou chuť masa byly vyšlechtěny hybridní slepice, které dokážou snést až 330 kusů vajec ročně, avšak snůška trvá přibližně jen 18 měsíců. Poté se slepice buď zabíjejí nebo prodávají jako vynesené.

Čistokrevná plemena jsou čistě přírodním produktem, mají nutričně kvalitnější maso, jsou méně náročná na chov a nejsou tolik náchylná na nemoci. Oproti hybridním slepicím rostou ty čistokrevné pomaleji, mají menší snůšku, ale vydrží vám klidně i pět let.

Čas

Pokud máte málo volného času a často odjíždíte na více dní mimo domov, slepice si nepořizujte. Chov slepic vám zabere přibližně dvě hodiny času denně. Brzy ráno vás vyženou z postele, abyste jim dali čerstvé krmivo a vpustili je do výběhu, večer se stmíváním je musíte zase zavřít.

V dnešní době už existují různé vychytávky, které vám chov mohou usnadnit, například automatická dvířka na otevírání a zavírání kurníku.

Spokojená slepice

Aby vaše hejno slepic pravidelně snášelo výborná vajíčka a bylo zdravé, musíte jim zajistit ideální podmínky ke šťastnému životu.

Základem je vhodný prostor, o kterém už jsme se zmiňovali výše. Při výběru kurníku a volbě výběhu se tedy nebraňte radám odborníků.

Krmivo

I slepice potřebují kvalitní vyváženou stravu. Základem jídelníčku by měla být suchá krmná směs nebo šrot.

Hotových krmných směsí je na trhu mnoho druhů, měly by být navrženy jako komplexní slepičí krmivo a pokrýt všechny požadavky na přísun živin, minerálů a vitamínů. Vždy si prověřte složení a komplexnost dané směsi.

Šrot jste schopni vyrobit i sami doma přímo na míru vašim slepicím. Šrot můžete vyrobit úplně od základu nebo koupit jednotlivé složky na výrobu.

Domácí chov kuřat a slepic na zahradě
Domácí chov kuřat a slepic na zahradě (Zdroj: www.vvs.cz)

Které potraviny jsou pro slepice toxické?

  • Zbytky jídla pro lidi (solené, kořeněné, smažené),
  • plesnivé potraviny,
  • alkohol, kávu, džusy, slazené limonády,
  • veškeré slané a sladké potraviny,
  • pecky z ovoce, slupky z citrusů,
  • syrové a sušené fazole,
  • rebarbora, cibule, pórek, lilek, avokádo, arašídy, nakládané okurky, rajče, čokoláda.

Ideální teplota

Regulace teploty v kurníku je klíčová pro snášku. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 10 °C, proto v zimě bude nutné topit. Vysoké letní teploty slepicím také nedělají dobře, tudíž je vhodné mít i chladící systém kurníku.

Přesto, že je důležité pravidelné větrání kurníku, nikdy by nemělo docházet k průvanu.

Úklid kurníku

Minimálně jednou týdně je nutné kurník vyčistit od kuřinců, očistit bidla a vyměnit podestýlku. Díky pravidelné údržbě kurníku bráníte šíření nemocí a slepice jsou tak v lepší kondici.

Kohout – ano či ne?

Váháte, zda ke slepicím pořídit i kohouta? Určitě se to hodí a to nejen u čistokrevných slepic. Kohout dokáže v hejnu zajistit pořádek a chránit slípky před útoky dravců a jiných predátorů.

Důležité je dodržovat v hejnu správný poměr mužských a ženských jedinců. Na jednoho kohouta by mělo připadnout minimálně osm a maximálně dvanáct slepic.

Domácí líhnutí

Většina plemen slepic chovaných pro vejce mají potlačený mateřský pud, vejce je tedy nutné líhnout uměle. Pokud tedy chcete kuřátka, doporučujeme si nastudovat více informací o automatických líhních.

Na závěr už snad jen – ať jsou vaše slepičky spokojené a snáší výborná domácí vajíčka!

Publikováno: 31.03.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat nejlepší slepice?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chovat slepice je dnes hotové terno. Domácí vajíčka a zkrmení spousty zeleninového odpadu. Ovšem, jak se v plemenech slepic vyznat a vybrat ty nejlepší?

Co by měl mít kurník? Nezbytné vybavení pro chov slepic

Kurník je nezbytná věc pro slepice z hlediska bezpečnosti i komfortu našich slepiček. Co by měl všechno mít?

Chov zakrslých slepic

Chov zakrslých slepic

Chov slepic

Základní informace o domácím chovu slepic.

Skládací kurník

Potěšte vaše slepice skládacím kurníkem

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?