Domácí chov kuřat a slepic na zahradě

Láká vás představa přísunu čerstvých vajec od vlastních slepic? Pak by vás mohlo zajímat, co chov slepic na zahradě nebo dvorku obnáší.

Domácí chov kuřat a slepic na zahradě
Domácí chov kuřat a slepic na zahradě (Zdroj: pixabay.com)

Prostor

V první řadě je třeba zvážit, jestli máte pro chov slepic a kuřat dostatek prostoru. Nestačí pouze pár metrů čtverečních, kam postavíte kurník. Kromě kurníku je potřeba slepicím zajistit dostatečný výběh, nejlépe na travnaté ploše. Zároveň by tento prostor měl být oddělen od ostatních částí zahrady, jelikož slepice po sobě zanechávají trus a také by vám mohly zdevastovat upravené záhony.

Slepice jsou společenským zvířecím tvorem, proto je nutné si z počátku pořídit minimálně dvě, ideálně však více.

Záměr chovu slepic

Je vaším cílem vysoká produkce vajec a nebo chcete v budoucnu prodávat čistokrevná kuřátka?

Pro vysokou produkci vajec a výjimečnou chuť masa byly vyšlechtěny hybridní slepice, které dokážou snést až 330 kusů vajec ročně, avšak snůška trvá přibližně jen 18 měsíců. Poté se slepice buď zabíjejí nebo prodávají jako vynesené.

Čistokrevná plemena jsou čistě přírodním produktem, mají nutričně kvalitnější maso, jsou méně náročná na chov a nejsou tolik náchylná na nemoci. Oproti hybridním slepicím rostou ty čistokrevné pomaleji, mají menší snůšku, ale vydrží vám klidně i pět let.

Čas

Pokud máte málo volného času a často odjíždíte na více dní mimo domov, slepice si nepořizujte. Chov slepic vám zabere přibližně dvě hodiny času denně. Brzy ráno vás vyženou z postele, abyste jim dali čerstvé krmivo a vpustili je do výběhu, večer se stmíváním je musíte zase zavřít.

V dnešní době už existují různé vychytávky, které vám chov mohou usnadnit, například automatická dvířka na otevírání a zavírání kurníku.

Spokojená slepice

Aby vaše hejno slepic pravidelně snášelo výborná vajíčka a bylo zdravé, musíte jim zajistit ideální podmínky ke šťastnému životu.

Základem je vhodný prostor, o kterém už jsme se zmiňovali výše. Při výběru kurníku a volbě výběhu se tedy nebraňte radám odborníků.

Krmivo

I slepice potřebují kvalitní vyváženou stravu. Základem jídelníčku by měla být suchá krmná směs nebo šrot.

Hotových krmných směsí je na trhu mnoho druhů, měly by být navrženy jako komplexní slepičí krmivo a pokrýt všechny požadavky na přísun živin, minerálů a vitamínů. Vždy si prověřte složení a komplexnost dané směsi.

Šrot jste schopni vyrobit i sami doma přímo na míru vašim slepicím. Šrot můžete vyrobit úplně od základu nebo koupit jednotlivé složky na výrobu.

Domácí chov kuřat a slepic na zahradě
Domácí chov kuřat a slepic na zahradě (Zdroj: www.vvs.cz)

Které potraviny jsou pro slepice toxické?

  • Zbytky jídla pro lidi (solené, kořeněné, smažené),
  • plesnivé potraviny,
  • alkohol, kávu, džusy, slazené limonády,
  • veškeré slané a sladké potraviny,
  • pecky z ovoce, slupky z citrusů,
  • syrové a sušené fazole,
  • rebarbora, cibule, pórek, lilek, avokádo, arašídy, nakládané okurky, rajče, čokoláda.

Ideální teplota

Regulace teploty v kurníku je klíčová pro snášku. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 10 °C, proto v zimě bude nutné topit. Vysoké letní teploty slepicím také nedělají dobře, tudíž je vhodné mít i chladící systém kurníku.

Přesto, že je důležité pravidelné větrání kurníku, nikdy by nemělo docházet k průvanu.

Úklid kurníku

Minimálně jednou týdně je nutné kurník vyčistit od kuřinců, očistit bidla a vyměnit podestýlku. Díky pravidelné údržbě kurníku bráníte šíření nemocí a slepice jsou tak v lepší kondici.

Kohout – ano či ne?

Váháte, zda ke slepicím pořídit i kohouta? Určitě se to hodí a to nejen u čistokrevných slepic. Kohout dokáže v hejnu zajistit pořádek a chránit slípky před útoky dravců a jiných predátorů.

Důležité je dodržovat v hejnu správný poměr mužských a ženských jedinců. Na jednoho kohouta by mělo připadnout minimálně osm a maximálně dvanáct slepic.

Domácí líhnutí

Většina plemen slepic chovaných pro vejce mají potlačený mateřský pud, vejce je tedy nutné líhnout uměle. Pokud tedy chcete kuřátka, doporučujeme si nastudovat více informací o automatických líhních.

Na závěr už snad jen – ať jsou vaše slepičky spokojené a snáší výborná domácí vajíčka!

Publikováno: 31.03.2021, Autor: 31.3.2021 11:24| autor: Komerční prezentace

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.