Zatímco v minulých letech byly v českých zahradách jehličnany neskutečným hitem, v současné době dáváme raději přednost během roku proměnlivým listnáčům, které i na většině území České republiky převažují v přirozené vegetaci. Najdete mezi nimi druhy neopadavé, u nichž hraje velmi důležitou roli efekt stálezelených listů, které jsou neocenitelné především pozdě na podzim, během zimy a také v předjaří, kdy je na zahradě barev poskromnu.
Zahradní architekti ovšem převážně při návrhu kompozice pracují s opadavými listnáči, které poměrově převažují. Důvodem je jejich atraktivní proměnlivost, zvláště tedy u druhů, které během roku vykvetou, vytvoří tvarově zajímavé listy, které se pak na podzim krásně vybarví. Jiné druhy zase pěstujeme pro jejich pestré plody, které na dřevině vydrží dlouho do zimy.
Od vřesoviště po horkou prérii
Ve skupině listnatých keřů objevíte sortiment do různých podmínek. Zajímavé uplatnění nabízejí vřesovištní druhy, které vyžadují na živiny méně bohatou půdu s kyselým pH. Kromě azalek (Azalea) a známých pěnišníků (Rhododendron) sem řadíme také pieris japonskou (Pieris japonica), vřesy (Calluna), vřesovce (Erica) a mnoho dalších krásek, díky kterým na zahradě vytvoříte vřesovištní kompozici plnou barev.
Velice bohatou skupinou jsou také okrasné kvetoucí keře do sucha. Tento sortiment uplatníme hlavně na slunných stanovištích. Stejně tak je ale důležitá i výrazná rezistence vůči nedostatku vody, s nímž se běžně potýkáme již několik let. Určitě vás nezklame například modře kvetoucí ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis), motýly lákající komule Davidova (Buddleia davidii) dostupná v mnoha kultivarech, perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) nebo ibišek syrský (Hibiscus syriacus).







Univerzálně krásné i užitečné
U některých keřů nelze jednoznačně říci, jestli jsou okrasné nebo spíše užitečné. Dost často se v tomto případě jedná o druhy drobného ovoce, které si zahrádkáři na svou zahradu vysadí coby okrasný keř a až časem zjistí, že jim na pozemku roste úplný poklad. Do skupiny těchto všestranných keřů patří temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), který na jaře kvete bílými drobnými kvítky, během léta vytvoří tmavé plody podobné borůvce a na podzim zbarví své tmavě zelené kožovité listy do sytě růžové s oranžovými tóny.
Podobně atraktivní jsou také muchovníky, které často seženete také ve stromové podobě. Na muchovníku obdivujeme především jeho čistě bílé květy, které se rozvinou ještě v době, kdy není dřevina olistěná.
Na hranici mezi užitkovou ovocnou dřevinou a okrasnou rostlinou se pohybuje také mišpule obecná (Mespilus germanica) nebo náš domácí dřín obecný (Cornus mas).

Všestranné použití listnatých keřů
Pomocí keřů lze vytvořit kompozici propracovanou do nejmenšího detailu, ale pokud nemá tvůrce zahrady dostatečné znalosti o sortimentu, může jeho snaha dopadnout zcela opačně.
Ještě před tvorbou osazovacího plánu je tedy nutné si zjistit co nejvíce informací o vybraných druzích. Určitě by nás měly zajímat požadavky na světlo, zálivku a světelné podmínky. Informace ohledně rychlosti růstu, o jeho charakteru i velikosti v dospělosti jsou mnohdy přehlíženy, což vede často k tomu, že si jednotlivé rostliny časem začnou silně konkurovat. Tento problém je pak nutné vyřešit likvidací některých jedinců, aby se uvolnilo místo pro ostatní.
Pokud váháte, jestli na své zahradě dáte přednost stálezeleným nebo opadavým listnáčům, berte v úvahu jejich základní vlastnosti. Stálezelené dřeviny působí během celého roku stejným dojmem, nejsou téměř vůbec proměnlivé a v některých případech působí podobně jako jehličnany strnule. Pokud se chcete dočkat dynamické zahrady, která působí v každém ročním období jiným dojmem, zvolte raději převahu opadavých keřů.
Stálezelené dřeviny bývají dost často náchylné na holomrazy či pozdní mrazy, proto je vysazujte na chráněné stanoviště. Pokud hledáte vzhledově atraktivní dřeviny, které tvoří zajímavé květy nebo listeny, můžeme doporučit zástupce z rodu kalin (Viburnum), hortenzií (Hydrangea), třezalek (Hypericum), lískovníčku (Corylopsis), šácholanů (Magnolia) nebo dřevnatých pivoněk (Paeonia). Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) zase mile překvapí pestrými plody, které drží dlouho do zimy na větvích a zástupci z rodu svíd (Cornus) probarví zahradu barvami svých výhonů.

Zajímá vás realizace zahrady? Přečtěte si Z rovinatého plácku vznikla členitá zahrada v japonském stylu. Výsledek předčil očekávání
Foto: Lucie Peukertová