Bouloně řadíme do čeledi podpěťovitých (Gesneriaceae). Jedná se o rostliny, které u nás pěstujeme jako pokojové a v letním období je umisťujeme na balkonech nebo v nádobách na zahradách či terasách.
Svou oblibu si získaly svým dlouhodobým kvetením, které začíná v průběhu června a pokračuje přes celé léto až do října. Nejčastěji se jedná o vzpřímené nebo částečně převislé rostliny, a tak je možné pěstovat je také v závěsných květináčích. Původem se tyto rostliny řadí mezi zástupce ze Střední a Jižní Ameriky.
Období vegetačního klidu
I když na zimu bouloně shazují listy a zatahují, neznamená to, že zašly, pouze se ukládají k spánku, který je pro ně mimo jejich vegetační období typický.
Přes zimu přežívají zatažené v podzemních rhizomech (oddencích). V tomto období nepotřebují vláhu, proto je nezaléváme. Ideální je ponechat samotné hlízy v temnu a suchu, a to v prostředí, kde teplota neklesne pod 7 °C. Tímto způsobem hlízy nejlépe připravíme na opětovnou jarní výsadbu.






Nenáročná pokojovka
Nejen díky zimnímu spánku je tato pokojová rostlina nenáročná na pěstování. Vyhovuje jí kyselé půdní prostředí. Toho docílíme smícháním humózní vřesovištní půdy nebo rašeliny s běžným substrátem na pokojové rostliny. Přes sezonu umisťujeme rostliny v polostínu a mírně zaléváme.
Pestrý výběr barev květů
I za tuto minimální péči se nám bouloně odvděčí velkým množstvím květů, které mohou mít podle druhu bílou, růžovou, červenou, modrofialovou nebo žlutozlatou barvu. Některé druhy nesou dokonce dvoubarevné květy.
Všechny květy mají trubkovitý tvar, který stejně jako barva vynikne nad světle nebo tmavě zelenými výrazně žilkovanými listy rostliny. Díky šlechtění vzniklo dosud na třicet druhů rodu Achimenes.

Umístění rostlin
Pro dobré vybarvení květů je vhodné umístit rostlinu na okenní parapet. Ten by však neměl být orientován směrem na jih. Rostlinu by neměly zasahovat přímé sluneční paprsky. Tam, kde hodláte Achimenes pěstovat, by teplota prostředí neměla klesnout pod 18 °C.
Jak je to se zálivkou
Právě v podzimním období je třeba zálivku omezit a v zimě zcela vynechat. Díky ročnímu období a omezené zálivce začnou hlízy rostlin zatahovat. Až na jaře začneme hlízy opět zalévat. Půdu udržujeme v průběhu vegetačního období vlhkou. Vždy zaléváme odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Se zálivkou to ale nepřeháníme, rostliny nesnášejí přemokření. Půda by neměla nikdy vyschnout.

Množení rostlin
S množením rostlin vždy vyčkáme až na jaro. Achimenes se dá sice namnožit i semeny, je to však zbytečně zdlouhavý proces. Vhodnější a rychlejší je rozhodně množení dělením hlízovitých oddenků. Díky řízkování rhizomů budete mít dříve radost z násady květů na nových rostlinách.
Kdy se rostlinám nedaří
Pokud byste se rozhodli pro zálivku příliš studenou vodou, rostlinám ublížíte, jejich listy budou mít nevzhledné skvrny. Při teplotách dosahujících více než 25 °C a v nevětraném prostředí mohou odumírat květní poupata. Pozor dávejte také na průvan, který rostlinám nesvědčí.