Nejčastější druhy mšic a způsoby jejich likvidace

Mšic existuje několik set druhů, ale jedno ale mají společné – dokážou zničit úrodu nebo celé rostliny. Můžete vyrazit do boje s chemií, ekologickými prostředky nebo povolat na pomoc přirozené mšicí nepřítele z hmyzí říše. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější druhy mšic a způsoby jejich likvidace
Nejčastější druhy mšic a způsoby jejich likvidace (Zdroj: shutterstock.com)

Jak mšice likvidovat

Mšice lze likvidovat jak ekologicky, tak chemicky. Proti většině mšic je možné využít tytéž ochranné a hubící prostředky. Rozhodně se vyplatí vybírat hlavně selektivní hubící prostředky, které nezahubí kromě mšic žádný další hmyz.

Většina postřiků na mšice se musí opakovat. Aby se mšice nestaly rezistentní vůči některým přípravkům, je nutné přípravky střídat.

Na malých zahradách, kde chceme hubit mšice ekologicky, využijeme ochranné oleje, například Ekol, případně draselnou sůl mastných kyselin – Neudosan. Na velkých zahradách je třeba ihned při prvním výskytu aplikovat insekticidy. Doporučuje se použití pyretroidů – Vaztak 10 EC, Decis Mega nebo Karate Zeon 5 CS.

Pozor však, tyto přípravky hubí veškerý hmyz. Jsou ale bezpečné pro teplokrevné živočichy. Stále je na trhu dostupný i starý přípravek Pirimor 50 WG a také novější Mospilan 20 SP či Calypso 480 SC. Těmito přípravky postačí oslabit škůdce a jejich přirození nepřátelé se pak již postarají o zbytek.

shutterstock-390586243.jpg

Zdroj: archiv redakce

Do boje nasaďte berušky

Velkým nepřítelem mšic jsou slunéčka sedmitečná. Jenda beruška zvládne za svůj krátký život spořádat až čtyři tisíce mšic. Proto bychom měli výskyt tohoto sympatického hmyzu na svých zahradách podporovat. Beruška potřebuje k životu úkryt, kde se schová před deštěm, přespává a přezimuje. Můžete jim připravit domek z dutého polena, který na několika místech provrtáte, což jim bude sloužit jako vchod. Polínko vystelte kousky kůry a umístěte do závětří na jižní stranu.

Mšice jsou také velkou pochoutkou pro larvy zlatooček. Tento elegantní hmyz s velkýma očima na zahradách potkáváme hlavně před zimou, když hledá zimní úkryt. Připravte jim podobný domeček jako beruškám, jen vnitřek vystelte senem. Za vaši péči se vám odmění žravou generací potomstva.

Také škvor je obávaným nepřítelem mšic. Dospělý jedinec jich zlikviduje až stovku za noc. Škvor je aktivní hlavně v noci, přes den vyhledává temné úkryty na stromech či keřích. Zahrádkáři sice nevidí škvory rádi, protože okusují pupeny květů. Ale vězte, před pupeny dají vždy přednost živočišné potravě.

Pěstujte si na zahradě toto hmyzí komando a nebudete se muset obávat nepříjemných nájezdů mšic.

shutterstock-395942638.jpg

Zdroj: archiv redakce

K nejběžnějším druhům mšic rozšířených na našem území škodící na zahradách patří:

 • mšice broskvoňová – menší, proměnlivé zbarvení, vajíčka přezimují na peckovinách rodu Prunus, jeden z nejškodlivějších druhů, přezimovat mohou i dospělé samice, přenašeč virových chorob, saje i na pokojových rostlinách, napadá stovky druhů okrasných rostlin, v květnu napadá broskvoně a deformuje jim listy
 • mšice jabloňová – nebezpečná zvláště v ovocných školkách a mladých výsadbách, způsobuje zakrňování nebo i zastavení růstu letorostů, zdeformované výhony zdřevnatí a následně musí být odstraněny, přezimuje ve formě černých vajíček
  mšice rybízová – z vajíček, která přezimovala, se na jaře vylíhnou larvy, způsobuje na listech rybízů puchýřky a na jejich horní straně žluté nebo červené zabarvení. V létě mšice přelétnou na další hostitelské rostliny, kopřivy a čistce, na zimu se vracejí na rybíz a na něm kladou přezimující vajíčka
 • mšice srstková – deformuje výhony rybízu a angreštu
 • mšice třešňová – silně poškozuje v průběhu května a června třešňové letorosty, je to černá mšice s velkou produkcí medovice, která pokrývá nejen listy, ale i plody
 • vlnatka krvavá – saje přímo na dřevě, ale i na letorostech, obvykle na řezných plochách, dospělci jsou červenaví asi 2 mm velcí a zároveň s nymfami vytvářejí hojnost bílého vlákna, při rozmačkání vytéká ze mšic červeno-rezavá barva připomínající krev. Ojedinělé kolonie mšic se potírají insekticidy pomocí štětce. Zemina kolem stromu se na podzim odkope do hloubky 15 cm a tak dojde k vyhubení přezimujících nymf.
 • mšice švestková – tmavě zelená mšice, saje spodní stranu listů, vytváří velké kolonie, listy zežloutnou, předčasně opadají, dřevo špatně vyzrává, letní generace žije v rákosu, na konci léta se vrací na peckoviny
 • mšice hrachová – je jednou z největších mšic, zelená, velká 3–5 mm, samičky jsou hnědé, okřídlené, sáním deformují pletiva, listy žloutnou, zakrslé plody opadávají, poškozují nejen hrách, ale i vikev, fazole, čočku a některé okrasné rostliny
 • mšice zelná – středně velká mšice šedozelené barvy s tělem pokrytým voskovým výpotkem, opadávající výpotky ze mšic pokrývají okolní půdu a mění její barvu na popelavě šedou, proto se této mšici říká „popelka“
 • mšice jitrocelová – škodí na jabloních, ohrožuje jabloně více než mšice jabloňová, vpouští do nich toxické látky, v létě z jabloní přelétá na jitrocel

Foto: shutterstock.com

Publikováno: 03.08.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se bránit proti mšicím

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se bránit proti mšicím biologickou ochranou.

Škůdci pokojových rostlin

Škůdci pokojových rostlin

Škůdci a ochrana proti škůdcům

Reportáž o škůdcích, o ochraně rostlin před škůdci, o výběru správného přípravku proti škůdcům.

Jak na zahradní škůdce

Jak na zahradní škůdce.

Jak chránit ovoce a zeleninu před savým a žravým hmyzem

Jak chránit ovoce a zeleninu před savým a žravým hmyzem

Jak se zbavit mravenců a mšic

Jak se zbavit mravenců a mšic

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.