Smil italský – magi nebo kari?

Pokud jste propadli pěstování bylinek, nebo si jen chcete obohatit záhon o výraznou a  odolnou rostlinu, je pro vás Smil italský ideální volbou.

Smil italský – magi nebo kari?
Smil italský – magi nebo kari? (Zdroj: shutterstock.com)

Navzdory tomu, že Helichrysum italicum má v názvu italský, pochází z Turecka. Říká se mu rovněž kari bylinka nebo maggi. Při rozemnutí jeho drobných lístků mezi prsty ucítíte výraznou vůni, která vám připomene koncentrované kari, případně koření do polévky.

Tato zajímavá rostlinka patří spíše mezi letničky, protože v našich podmínkách není schopna přežít. V zemi svého původu je to však trvalka, neboť teploty v zimě neklesají pod 10 °C. Dobře se jí daří také ve Středomoří a v některých částech Asie a rovněž v Malajsii, kde se vyskytuje volně v přírodě.

Na výšku dorůstají jednotlivé keříkovité rostliny až 60 cm, zatímco do šířky jsou schopné se rozrůst až na 90 centimetrů. Vysoce dekorativní jsou jeho stříbrně zbarvené stonky a také jemné dlouhé a úzké lístky, které svým vzhledem silně připomínají levanduli. Keřovitý kompaktní růst je dalším prvkem, který z něj činí zajímavou okrasnou rostlinu.

shutterstock-210992647.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jednoduchý na pěstování

Díky tomu, že smil se dá množit všemi možnými způsoby, jeho získání není nijak složité. A s jeho pěstováním je to stejně tak. Buďto si zakoupíte už hotovou rostlinku a budete ji pěstovat jako letničku, se kterou se na konci sezony rozloučíte, anebo ji zkusíte v květináči přepěstovat do dalšího roku.

Můžete si také koupit semínka a zkusit si rostliny vypěstovat vlastními silami. Přezimovat by měly v  skleníku anebo v chladnější místnosti v domě či bytě. Jen je potřeba ji v zimě nepřelít. Na přemokření je smil háklivý ovšem nejen v zimě, ale také přes léto.

Kde využijete Smil italský?

Kromě pěkné okrasy v záhonech, kde se nad šedě stříbrnou houštinou jemných dlouhých lístků rozprostře v době květu závoj z drobných žlutých terčíků, je smil také léčivkou. Dá se velmi jednoduše nasušit a udělá okrasu ve váze i sušený, a to po poměrně dlouhou dobu. Navíc, vám pomůže v sušené formě nejen ve vazbách, ale i jako odpuzovač šatních molů, pokud jej zavěsíte jako kytičku do skříně mezi oblečení anebo jej nadrolíte do textilního polštářku.

shutterstock-107275937.jpg

Zdroj: archiv redakce

Smil jako koření i léčivka

Masité, ale i zeleninové pokrmy, orientální jídla, polévky, omáčky, majonézy i marinády na maso, drůbež i ryby, třeba připravené právě při letní gril party, můžete spolehlivě ochutit právě smilem italským. Postačí vám k tomu jen pár menších snítek smilu a máte skvělou lahůdku.

Jako léčivku můžeme smil využívat v masážních olejích, které najdou své uplatnění například při stresu, nespavosti a únavě. Smil italský má při inhalacích pozitivní účinky a léčí migrény a bronchiální potíže. Dále také podporuje tvorbu žluči, rychle hojí jizvy a modřiny, navíc působí protizánětlivě, antialergicky a uklidňuje i křeče při menstruačních obtížích.

Květy pomáhají proti vráskám a také proti volným radikálům v ovzduší, které se na naší pleti mohou výrazně podepsat. Destilací květů je získáván jeden z nejcennějších a také nejdražších esenciálních olejů, o kterém se traduje, že pomohl navrátit síly i bájnému Odysseovi.

Foto: shutterstock.com

Publikováno: 26.07.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky na vaření

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bylinky na vaření

Poradna Václava Větvičky

Tradiční poradna Václava Větvičky  - rady pro diváky

Svatomartinská husa

Dnes si ukážeme jak upéct svatomartinskou husu. Na výběr bude z české klasiky a italské varianty.

Nové odrůdy jahod

Nové odrůdy jahod

Odrůdy bazalky

Odrůdy bazalky

Vitello tonnato

Jak se vaří vitello tonnato

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.