Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad

Jak pomoci živočichům, kteří přicházejí o svá přirozená působiště vlivem neustále expandující činnosti člověka? Začněte u sebe a zřiďte na své zahradě mokřad, který drobným živočichům nahradí to, o co ve volné přírodě přichází. Jak na to?

Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad
Pořiďte si na zahradu miniaturní mokřad (Zdroj: shutterstock.com)

Miniaturní mokřad můžete na své zahradě vytvořit jako přechod mezi jezírkem a zahradou. Ideální dobou pro jeho založení je jaro, kdy venkovní teploty nejsou ještě příliš vysoké, ale můžeme se do toho pustit i v chladnějších letních dnech.

V první fázi je nejdůležitější udržet konstantní vlhkost půdy, a to minimálně po dobu, než bahenní rostliny zakoření. Takové podmínky se v mokřadu mnohem snadněji udržují, pokud ho zbudujeme na stinném místě. Pak se z mokřadu nebude voda odpařovat příliš rychle.

Budujeme mokřad

Místo by mělo mít hloubku 10–20 cm. Vyhloubenou jámu ve volné půdě vyložte fólií a vyplňte jezírkovou zeminou. Poté můžete mokřad ohraničit kameny, které zároveň poslouží jako zajištění fólie před shrnutím.

Mokřadní zónu a její ideální bakteriální život podpoříte, jestliže do ní použijete vodu ze zdravého zahradního jezírka, vhodná je i dešťová voda. Jakmile budete mít hotovo, ihned mokřad osázejte.

Bahenní rostliny vhodné do mokřadu

Bahenní rostliny mají rády zeminu bohatou na humus. To předpokládá zapracování organického materiálu do půdy. Ideální je použít kompost. Nemáte-li tuto možnost, použijte speciální jezírkovou zeminu, kterou zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Pro výsadbu v mokřadu přicházejí v úvahu žabník kopinatý (Alisma lanceolatum), ďáblík bahenní (Calla palustris), blatouch bahenní (Caltha palustris), suchopýr (Eriophorum), sítina rozkladitá (Juncus effesus), pomněnka bahenní (Myosotis palustris), orobinec nejmenší (Typha minima), trpasličí sítina mečolistá (Juncus ensifolius) nebo Mazus reptans – rostlina s kvítky podobnými kejklířce.

shutterstock-424426723.jpg

Zdroj: archiv redakce

Orchideje a mokřady si rozumnějí

Možná vám to přijde přehnané pěstovat orchideje přímo na zahradě, ale některé jejich druhy jsou s mokřady přímo životně spojené. Přestože většina orchidejí nesnese dlouhodobě zamokřenou půdu, existují i druhy, kterým bažinaté oblasti maximálně vyhovují.

Ideálním druhem pro vysazení do mokřadního prostředí jsou prstnatce, například prstnatec přehlížený (Dactylorhiza praetermissa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) nebo vstavač bahenní (Orchis palustris).

Foto: shutterstock.com

Publikováno: 26.07.2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Ibišek bahenní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat ibišek bahenní prozradí zahradník Milan Havlis

Mokřady na střeše místo čističky!

Mokřady na střeše KČOV Vám vyčistí a ušetří vodu!

Zahrada při základní škole v Humpolci

Ukázka interaktivní školní zahrady základní školy v Humpolci, kde se děti učí pozorovat rostliny v různých typech uměle vytvořených společenství rostlin a dřevin  

Jak správně pracovat s dešťovou vodou?

Vytvořte si úleh nebo jezírko na zahradě a už se nemusíte bát sucha!

Jak v naší zahradě zadržet vodu v tůních a jezírkách

Tůně jsou velmi důležité pro celkový ekosystém. Pokud plánujete na zahradě tůň vybudovat, poradíme vám, do jaké hloubky kopat, jaká půda na tůň je ideální a na co dát pozor. V neposlední řadě i jak vybudovat jezírko.

Co jsou to kořenové čističky odpadních vod a jak je můžete využít?

K čemu jsou dobré kořenové čističky odpadních vod? Kořenové čističky odpadních vod jsou typem čistírny odpadních vod, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.