Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Současná doba přeje hlavně přírodním materiálům, které do zahrady přirozeně patří a příliš na sebe ani neupozorňují. Kámen a dřevo řadíme mezi klasiku, ale poměrně oblíbené jsou také materiály syntetické nebo částečně upravené. Na co se hodí dubové dřevo a proč je stále oblíbenější corten?

Nejenom dřevo je ozdobou zahrad, vyzkoušejte bylinkovou lavičku
Nejenom dřevo je ozdobou zahrad, vyzkoušejte bylinkovou lavičku (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zkuste si někdy udělat exkurzi do některé z moderních zahrad, kde uvidíte v praxi použití i různých vyloženě moderních materiálů – sklo v čiré podobě, surové tvrdé dubové dřevo bez povrchové úpravy nebo třeba pálené cihly. Nic nemusí být nijak zvlášť upravené, stačí jen klasické provedení, které toho nakonec v zahradní kompozici zmůže mnohem víc, než co dokáží jiné materiály. Ukážeme vám na několika příkladech, jak se mohou zvláště některé materiály použít. Inspirujte se a třeba si některý z těchto nápadů přeneste i na svou zahradu.

Cortenový průchod do nové dimenze

Corten známe spíše jako obchodní značku, která se ovšem poměrně dobře vžila a pod tímto označením si všichni většinou hned vzpomenou na povětrnostně odolnou ocel, která časem získává typickou rezavou patinu. Dříve byli někteří z této slitiny poněkud na rozpacích a nevěděli, co si o tomto „neupraveném“ kovu vůbec myslet, natož když z něj začaly vznikat různé zahradní prvky. Dnes se z něj dá vyrobit prakticky vše od oplocení po treláže a loubí až po umělecká díla. Tento průchod nebo loubí, chcete-li, vyloženě zve k návštěvě další části zahrady.

Corten – povětrnostně odolná ocel, která časem získává typickou rezavou patinu
Corten – povětrnostně odolná ocel, která časem získává typickou rezavou patinu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Loubí může mít různé podoby

V hlavní roli je tu opět corten, který tvoří důležitý prvek loubí pro popínavé rostliny. Tento „tunel“ kromě cortenu tvoří také systém ocelových lanek, které vytváří elegantní systém pro popnutí rostlinami. Ocelová lanka mají celou řadu výhod. Kromě dobré dostupnosti musíme ocenit i jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům a poměrně snadnou instalaci díky dobré dostupnosti potřebných komponentů.

Systém ocelových lanek vytváří elegantní prvek pro pnoucí rostliny
Systém ocelových lanek vytváří elegantní prvek pro pnoucí rostliny (Zdroj: Lucie Peukertová)

Vzpomínka na drnovou lavičku

Současná doba přeje netradičnímu řešení, které v sobě ovšem nese historický odkaz. Co se tentokrát posadit do voňavých bylinek, které vyrůstají z cortenové drnové lavičky? Podobným posezením se mohly pochlubit středověké hradní paní ve svých rajských zahradách, ve kterých si krátily čekání na svého milého, jen jim chyběl ten corten.

Tento materiál se skvěle hodí třeba i pro výrobu nádrží na dešťovou vodu, které by byla škoda skrývat pod půdní povrch, jako je tomu v případě klasických plastových nebo betonových jímek na dešťovku. Corten se prostě hodí do všech zahrad.

Pohledový beton není fádní

Beton je pro někoho symbolem stavitelské éry před několika desetiletími, takže mu zrovna moc nefandí. Jenže ten pohledový je neskutečně efektní a elegantní, takže má dveře otevřené i na zahrady historických památek. Hodí se samozřejmě mnohem více na zahrady moderní a minimalistické v městském prostředí, ale i na venkově se dá poměrně dobře zakomponovat. Z pohledového betonu lze vytvořit zajímavé pozadí pro zarámování vodního prvku nebo terasovité zídky.

Pohledový beton je elegantní
Pohledový beton je elegantní (Zdroj: Lucie Peukertová)

Fandíme českému dubu

Nemusíte být milovníkem anglických zahrad, ve kterých se můžete často setkat s povrchově neupraveným dřevem, abyste si zamilovali dubové trámy v různých podobách. Dokonce ani český dub nepotřebuje namořit nebo natřít syntetickým nátěrem. Dřevo je tak tvrdé, že prostě vydrží všechno.

Pokud byste z něj ale dělali pochozí cestu, nesmíte trámy usazovat přímo do půdy, protože si zaslouží štěrkové lože pro odvod dešťové vody. Vlhká půda by byla přeci jenom trochu moc i pro takto vytrvalé dřevo, které díky povětrnostním vlivům časem získá nádhernou šedavou patinu.

Dubové dřevo vydrží vše
Dubové dřevo vydrží vše (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tvrdé dřevo sedí uměleckým prvkům

Nátěr by tvrdému dřevu vzal zbytečně efektní patinu, což dokazují i tyto netradičně pojaté umělecké prvky. Dřevo navíc krásně pracuje, trhliny vzniklé sesycháním dřeva tomuto materiálu dodávají skutečný příběh.

Umělecké prvky jsou ozdobou každé zahrady
Umělecké prvky jsou ozdobou každé zahrady (Zdroj: Lucie Peukertová)

Přírodní kámen a drátěná konstrukce

Gabiony jsou skvělým řešením pro ty zahrady, kde potřebujete vyřešit terénní převýšení nebo prostě jen chcete rozdělit zahradní kompozici nějakým detailem na různé komplexy. Gabionové konstrukce naplněné kamenem z místního zdroje budou působit přirozeně prakticky v jakékoli zahradě, a to nejen v té moderní.

Nesmí chybět ani přírodní kámen
Nesmí chybět ani přírodní kámen (Zdroj: Lucie Peukertová)

Kouzlo proměny

Některé prvky je samozřejmě možné postavit i z horniny, která třeba není ani tolik stabilní jako žula nebo osvědčená rula. Opuka nebo pískovec patří mezi ty materiály, které nejsou úplně odolné. Časem se drobí a rozpadají, a tím pádem si tykají s erozí, která je časem nemilosrdně poznamená. Přesto má i opuková suchá zídka nevšední kouzlo, zvláště pokud její stavitel myslel na to, že by v její stěně mohly růst nenáročné skalničky.

Opuková suchá zídka má své kouzlo
Opuková suchá zídka má své kouzlo (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poradna Václava Větvičky

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?