Poslové podzimu – ocúny

Příroda se s příchodem podzimu obléká do tlumených barev. Jen některé z podzimních rostlin mají ten dar, že dokážou rozsvítit každé i to potemnělé místo v zahradě. S ocúny se však můžeme běžně setkat i volně v přírodě, a to v nemalém množství. Možná i vy znáte ze svého okolí místo na louce, poli či někde poblíž lesa, kde jich rozkvétá pravidelně na podzim velká spousta pohromadě.

Poslové podzimu – ocúny
Poslové podzimu – ocúny (Zdroj: shutterstock.com)

Latinské označení Colchicum obdržela rostlina podle černomořské oblasti Kolchis. Podle pověsti se zde pověstná travička Médea připravovala k dalšímu činu. Z několika kapek jedu, které jí zde ukáply na zem, vyrostl právě onen pověstný ocún.

Jsou to jemné a přitom velice nápadné květiny s cibulovitou hlízou. Květy se vystavují na odiv, aniž by je chránily jakékoli listy. Jedná se o rostliny prudce jedovaté obsahující kolchicin. Jejich životní cyklus je velmi nezvyklý. V průběhu 2 měsíců od vysazení se rozvine množství růžovo fialkových nebo bílých květů na dlouhých bledých trubkách. Jsou velmi podobné šafránům. Po 2 – 3 týdnech se zcela zatáhnou a až příštím rokem na jaře vyraší vzpřímená růžice asi 25 cm dlouhých lesklých listů a mezi nimi velké semeníky. Zvláštností je, že dozrálé tobolky obsahují hnědočerná semena s masitými výrůstky, ty ve vlhku zrosolovatí a tak mají více než velkou šanci, že je v okolí pasoucí se dobytek roznese na nejrůznější místa.

Často jsou květy ocúnů zaměňovány s nejedovatými šafrány. Obě rostliny mají podobný tvar, ale dají se spolehlivě rozlišit podle květů, listů a hlíz. Květy ocúnů (rod Colchicum) mají 6 tyčinek, stejně jako všichni příslušníci čeledi liliovitých. Šafrány (rod Crocus) mají tyčinky pouze 3, jelikož patří do skupiny kosatcovitých.

Oba tyto typy pozdně kvetoucích rostlin mohou být stejně krásné na zahradách, jakož i v květináčích nebo pěkně tvarovaných skleněných nádobách. Takto působivě naaranžované mohou ozdobit terasu, balkon i pokoj.

Pokud máte v úmyslu ocúny pěstovat na zahradě, neopomeňte jejich jedovatost. Chraňte před nimi děti i domácí mazlíčky, neboť u rostlin jsou jedovaté všechny její části. Jedovatý kolchicin v nich obsažený dráždí sliznici, ochromuje a v některých případech dokáže i zabít!

Vyžadovat budou spíše lehce vápnitou půdu někde na slunci či v polostínu. Vysazují se v srpnu. A pokud jimi chceme zkrášlit například trávník, nesmí se předčasně pokosit. Nejlépe rostliny vypadají ve skupinkách, nevysazujte je tedy jednotlivě, ale hned několik hlíz společně. Ideální hloubky pro výsadbu je mezi 10 a 15 cm.

Ocúny lze velmi snadno přimět ke kvetení i v méně obvyklé době, což umožňuje využít je jako zimní dekoraci předvysazenou doma v nádobách.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Listárna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Listárna Václava Větvičky

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?