Vertikální zahrada z palet – udělejte si ji také

Velkou popularitu a zdá se, že neustále narůstající, si získávají projekty vytvářené z dřevěných palet. Pokud jste to ještě nezkusili, pojďte si s námi vytvořit takovou malou vertikální zahrádku třeba na balkon nebo terasu, klidně ale i přímo na zahradu, nebo dokonce do domu, a to zahrádku z dřevěných palet.

Vertikální zahrada z palet – udělejte si ji také
Vertikální zahrada z palet – udělejte si ji také (Zdroj: shutterstock.com)

Vertikální zahrádka za palet vás nepřijde draho, vypadá velmi zajímavě, originálně a osadit ji pěkně kvetoucími rostlinám je poměrně snadné. Takže velmi působivé dílo na váš balkon, ale i jinam, bude velmi brzy hotovo.

Abyste zabránili vysoušení kořenového systému rostlin, kterými paletu osázíte, pořiďte na zadní stěnu palety dvojitý potah z černé netkané textilie. Ten pak větší sponkovačkou připevněte z boku i ze zadní strany palety. Tím vytvoříte na paletě jakoby kapsu pro vsypání zeminy. Paletovou zahrádku nebude dobré přelévat, aby se z ní do okolí nevyplavovala zemina, takže zalévejte raději pravidelně a v přiměřeném množství. Pamatujte na to, že rostliny vysazené do dvou spodních otvorů mají tendenci být vysušené, takže hlavně na ně nezapomeňte se zálivkou a zavlažujte je pravidelně.

Nejdříve přijde na řadu nákup a výběr palety pro vaši vertikální zahrádku. K dostání jsou na internetu, ale občas i v obchodech, kde byste je možná ani nečekali.

Sežeňte si veškeré potřebné nářadí a vyberte sortiment květin, které v paletě naleznou pro nadcházející sezonu svůj domov. Na jednu paletu spotřebujete 2 velká balení zeminy vhodné pro pěstební nádoby, pro výsadbu nejlépe letničky anebo 16 x 6 předpěstovaných sazeniček v malých plastových kontejnerech, nastřelovací pistoli anebo sponkovačku , dostatečnou zásobu sponek vhodných k použití do dřeva, netkanou textilii v rolích, v takové šíři, aby byla jen o něco větší než šíře palety a ještě smirkový papír.

Prvním krokem je očištění palety. Předpokládejme sice, že jste si vybrali tu nejhezčí a nejčistší paletu, ale přesto bude dobré, očistit ji ještě smirkovým papírem, aby se vám při práci nezadřela tříska pod nehet. Při smirkování se zvláště soustřeďte na nebezpečná místa. Pokud jste se rozhodli paletu natřít, udělejte to nyní. Použijte některou vodě odolnou barvu.

Nyní je zapotřebí zadní stranu palety opatřit dvojitou vrstvou netkané textilie. Vyberte si, kterou ze stran palet ponecháte na horní straně, bude více na očích, a tak by to měla být ta vzhlednější část. Paletu položte na zem lícovou stranou. Překryjte textilií celou zadní stranu i boky a připevněte sponkovačkou všechna důležitá místa: boky i spodní stranu. Sponkujte od sebe nejdále po 5 centimetrech, a to na všech čtyřech stranách. Na jedné nezapomeňte vytvořit z netkané textilie pevné dno.  Zvláště důkladně přisponkujte místa na rozích. Poté začněte sponkovat podélně zadní stranu všech pevných částí palety, tedy sloupků. Stále přitom myslete na to, že zemina vsypaná dovnitř bude mít tendenci silně napínat spodní část textilie, tu připevněte tedy ještě důkladněji.

Poté začněte paletu osazovat rostlinami. Začněte tam, kde plánujete mít vrch palety. Paleta stále leží celou plochou na zemi, jen jsme ji obrátili dnem dolů. Jakmile jste osadili horní stranu, vsypte do palety půdu ze zakoupených pytlů. Nejdříve první pytel a zeminu důkladně utlačte, pak druhý pytel a začněte osazovat otvory v paletě dalšími rostlinami. Rostliny do otvorů vkládejte co nejopatrněji, aby z nich zbytečně neodpadala zemina. Do každé řady vložte nejméně 6 rostlin. Pevně rostliny do půdy vtlačte a přihrňte okolní zeminou všechny kořínky, aby nezůstaly obnažené, rostliny by trpěly. Opět zeminu přitlačte.

A je hotovo. Rostliny by měly pokrývat každý otvor v paletě a zemina by z nich neměla vypadávat, má zůstat skryta.

Na závěr jedno důležité upozornění: pokud si nejste jisti původem palet, anebo jsou palety, které používáte, natřené, či napuštěné, nehazardujte zbytečně se zdravím a v paletách pěstujte pouze květiny na okrasu, nikoli rostliny určené ke konzumaci, jako například bylinky nebo jahody.
Další inspiraci, na výrobu nejrůznějšího druhu nábytku z palet naleznete v článcích a fotogaleriích magazínu Living, kde už jsme několikrát tématiku výrobků z palet našim čtenářům přinesli.
Přejeme hezký pocit z dobře vykonaného díla.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Nábytek z palet

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Inspirace na nábytek z palet.

Paletový nábytek

Paletový nábytek

Lavička z palet

Rádi byste na zahradě měli nějakou pěknou lavičku? Ukážeme, jak si ji pomocí pilky, kladiva, hřebíků a palet vyrobit vlastní lavičku.

Jak vyrobit zahradní stolek z palet

Jak vyrobit krásný zahradní stolek z palet jednoduše a levně

Hravý konferenční stolek

Láďa Hruška předvede jak si z palet udělat hravý konferenční stolek, na kterém si můžete zahrát třeba dámu.

Jak vyrobit stolek z palety?

Máte doma palety a nevíte co s nimi? Vyrobte si stolek.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?