Kosatce od jara do léta

Málokterý druh nabídne zahradě tolik různých barev efektních květů vhodných také jako dekorace do vázy. Kosatce přitom mají ještě další výhodu – různé druhy vykvétají postupně od časného jara až do léta.

Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta (Zdroj: shutterstock.com)

Kosatce (Iris) jsou typickou trvalkou severní polokoule od Asie přes Evropu až po Severní Ameriku. Díky podzemnímu oddenku nebo cibulím snadno odolávají jak delšímu suchu tak chladnému počasí, takže jsou bohatě rozšířené v přírodě. Některé specifické druhy však přesto podlehly kultivaci luk, u nás tak například zmizel z přírody kosatec žlutofialový (Iris spuria), dříve se vyskytující v na vlhkých nivních loukách jižní Moravy. Na druhou stranu dnes najdeme na loukách i druhy, které zplaněly. Stačí totiž například vyvézt zahradní odpad s kousky oddenků na okraj pole a kosatec se snadno uchytí a rozroste.

Jarní pozdravy

Jedním z prvních výrazných květů jara je kosatec síťkovaný (Iris reticulata). Z původního kavkazského druhu byla vyšlechtěna řada různobarevných kultivarů, nejčastěji modrých, fialových a purpurových, někdy také vícebarevných. Z cibule vyrůstají časně z jara čárkovité listy a spolu s nimi poupata květů, vysokých 15-20 cm. Cibule vytváří mnoho dceřiných cibulek, takže na vhodném místě není třeba ji vyjímat ze země, sama se rozmnoží do pěkného bohatě kvetoucího trsu. Cibule ale nesnášejí přemokření, je tedy třeba dbát, aby byly vysazené do dobře propustného substrátu, ze kterého přebytečná voda odteče i při tání sněhu. Duben a květen jsou měsíce, kdy zejména skalky ozdobí kosatec nízký (Iris pumila). Jeho květy jakoby vyrážely přímo ze země, mají totiž jen kratičkou lodyhu, zato až deset centimetrů dlouhé okvětní plátky. Právě proto se tento nízký druh tak pěkně vyjímá mezi kameny skalky. Hodí se tam i proto, že je to původně druh horský, který má rád jarním sluncem prohřátá suchá místa. Kultivary mohou být bílé, modré, žluté, fialové, narůžovělé, často mají na světlém základu okvětních plátků tmavší skvrny. Z jednoho pupenu vyráží vždy jen jeden květ, plazivý oddenek se ale rychle rozrůstá, takže během dvou tří let vytvoří při dostatku místa široký polštář jarních květů.

Letní hýření

Tak jako jsou mezi zahrádkáři milovníci růží nebo tulipánů, najdeme i vášnivé milovníky kosatců, kterým nesmí uniknout žádný nový kultivar. Mají se co ohánět, protože zejména letních kosatců, které kvetou od května do začátku července, byly vyšlechtěny stovky různých forem. Jde většinou o hybridní odrůdy kosatce bradatého (Iris barbata) nebo kosatce bezového (Iris sambucina). Rostliny jsou vysoké až 40 cm, lodyha nese někdy jediný květ, jindy po jeho odkvětu rozvíjejí i postranní poupata. Pestrost barev není ani možné vyjmenovat, někdo dává přednost jednobarevným například čistě bílým nebo žlutým, někomu se naopak líbí vícebarevné květy se základem bílým, žlutým, růžovým, lososovým, modrým, fialovým, cihlovým a kontrastními okraji nebo skvrnami. Šlechtitelé vypěstovali i kosatce s okvětními plátky nakadeřenými, zvlněnými, které ještě umocňují velikost květů.

Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta
Kosatce od jara do léta

Kosatce potřebují volnost

Zatímco některé druhy rostlin potřebují zvýraznit pečlivým výběrem místa pro výsadbu, kosatce se prosadí všude. Jejich obrovské sytě barevné květy zazáří stejně uprostřed louky jako mezi okrasnými trávami, ale i na letničkovém záhonu v kombinaci s jinými kvetoucími druhy. Abyste nemuseli oddenky vyndavat ze země, je třeba pamatovat na dobře propustnou zeminu – oddenky totiž mohou podlehnout přemokření zejména časně zjara po tání sněhu. Jinak můžete rostliny nechat volně rozrůstat. Pokud je chcete omezit, stačí část trsu s oddenkem vyrýt a zasadit na jiném místě, kde vám kosatce ještě chybí, případně obdarovat sousedy a přátele.

 

TIP

Kosatce se často pěstují také jako květina k řezu, ve váze vydrží čerstvě řezané velice dlouho a jsou skutečně dominantní výzdobou pokoje. Když na začátku července přestanou kvést, mohou je pro tento účel vystřídat mečíky, stejně efektní květina druhé poloviny léta.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Přesazování kosatců

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přesazování kosatců

Přesazování Kosatců

Zdena Krulichová názorně předvede přesazování kosatců a popovídá o jejich pěstování a proč je třeba je přesazovat

Botanický ůstav v Průhonicích

Sbírka kosatců ukazuje vazbu mezi rostlinami.

Méně známé jarní cibuloviny

Méně známé jarní cibuloviny

Zahradní rybník a jeho údržba

Přemek Podlaha na návštěvě u Jaroslava Čechury obdivuje jeho zahradní rybník a společně hovoří o jeho využití a údržbě.

Dekorace: Voňavý pomeranč

Dekorace: Voňavý pomeranč.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.