Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu

xxx

Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu
Le Jardin Plume – kolekce zahrad skrytých v ovocném sadu (Zdroj: shutterstock.com)

název zahrady: Le Jardin Plume
majitelé: manželé Sylvia a Patrick Quibel
lokalizace: Auzouville sur Ry, Francie
realizace: postupně od roku 1996

Úvod

Tato zahrada se nachází v severní části Francie, asi 20 km východně od města Rouen. Založena byla v místě stávajícího jablečného sadu, který zakoupil manželský pár zhruba před osmnácti roky, a postupně proměnil místo na romantickoumoderní zahradu s typickým francouzským šarmem.

Tvarosloví zahrady

Celý zahradní parter je pravidelně členěn geometrickou sítí, která vytváří čtverce lemované pěšinami. Čtverce jsou pojaty v různých variacích – někde je ponechána vyšší louka, která evokuje obilná políčka, jinde se nachází vodní prvek, v dalších jsou umístěny záhony s výsadbami okrasných i užitných rostlin v lemu pravidelně zastřihovaných živých plotů. V celé ploše zahrady rostou staré stromy s typickým habitem letitých ovocných dřevin, které dodávají zahradě romantickou atmosféru. Mezi nimi jsou pak dosazeny i stromy nové pro dosažení přirozené a postupné obnovy ovocného sadu.

V zahradě se velmi ostře kloubí dva protikladné prvky – rozevláté výsadby divokého charakteru složené z moderní směsi travintrvalek jsou situovány do přísného geometrického parteru, který jejich divokost zdánlivě krotí. Celkový design však vychází ze zažité tradice francouzských formálních zahrad.

Zahrady kolem domu jsou záměrně pojaty každá jinak – tak, aby v každém místě byla navozena jiná atmosféra. Tu diktuje jak rozdílné tvarosloví v různých částech pozemku, tak také použité typy rostlin. Lze zde najít starou kuchyňskou bylinkovou zahradu, zelinářskou zahradu či ovocný sad. Dále se zde nachází kolekce zahrad pojmenovaných podle ročních období, ve kterých dosahují jednotlivé výsadby maximálního vizuálního efektu – je tu zahrada jarní, letní, podzimní a zahrada spící, tedy zimní.

Čtvero ročních období

Východně od domu položená jarní zahrada je efektní zejména použitím velkého množství cibulovin, které jsou zde prvními kvetoucími rostlinami. Je to zahrada jemné svěží jarní trávy, štíhlých a transparentních trvalek a již zmiňovaných cibulovin. Letní zahrada je naopak typická variacemi zlaté, žluté, oranžové či karmínové barvy, které evokují slunečné léto. Nachází se jižně od domu tak, aby byla po celé dny vystavena slunečním paprskům. Výhledy z ní směřují na zahradní rybník, který funguje jako vodní zrcadlo, a na rozlehlý ovocný sad. Podzimní zahrada, která se rozkládá západně od domu, naopak dosahuje svého maximálního efektu až v polovině září. Kostru všech výsadeb tvoří okrasné traviny, které zde působí jako peří či jemná pěna, a jsou bodově doplněny trvalkami. Podle velkého množství vysokých okrasných travin s květenstvím podobným peří také dostala celá zahrada své jméno. Spící zimní zahrada je výjimečná množstvím pečlivě zastřižených živých plotů, mezi kterými lze vidět seschlé stonky trvalek a stébla okrasných travin.

Příklady rostlin použitých v zahradách:

jabloně, ořešáky, zimostráz, vinná réva, čajové růže, levandule, mák, divizna, astry, zvonky, lupiny, jiřiny, krokosmie, kniphofie, záplevák, ozdobnice, dochan, ploštičník, slunečnice, třtina, kavyl, krvavec, verbena, veronicastrum, žluťucha, oman, narcisy, hvozdíky, ječmen, fenykl, pryšce, lichořeřišnice, okrasné česneky, třapatky, řebříčky, denivky, měsíčky aj.

Autor: Klára Stachová

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 26.04.2019, Autor: 11.3.2014 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.