Pivoňky – krása a vůně jejich květů

Obdiv a popularita patří k tradici těchto rostlin už dlouhá staletí. Kulturní formy pivoněk byly v Číně za vlády dynastie Sung (960-1279) vyvažovány dokonce čistým zlatem a předávaly se jako věno nebo jako součást dědictví. Překrásné pivoňky se tedy v Číně šlechtí už přiblížně1500let.

Pivoňky – krása a vůně jejich květů
Pivoňky – krása a vůně jejich květů (Zdroj: shutterstock.com)

Kdysi dávno byla ve středomoří připisována pivoňce doslova kouzelná moc. Její jméno totiž souvisí se starými řeckými bájemi. Zdědila ho po Paionovi, lékaři, který uzdravil Háda, vládce podsvětí. Kořen pivoňky prý pomáhá uzdravit epilepsii a onemocnění ledvin.

Načechrané voňavé krásky jsou pivoňky, jak je obvykle známe. Dávno už sice neplatí, že jsou to květiny ze zahrad našich babiček. Dnes se pěstují v mnohem pestřejších variantách, řezané zdobí i svatební kytky nevěst. Dříve jsme je vídali nejčastěji v červené někdy i v bílé barvě pivoňky lékařské (Paeonia officinalis). V dnešních zahradách a parcích potkáme daleko více druhů. V odborné literatuře je najdete mezi trvalkami. Z větší části patří pivoňky mezi byliny a z menší části mezi dřeviny. Jsou to jedny z nejkrásnějších a nejvděčnějších květin.

Snad nejčastěji je dnes pěstována pivoňka čínská (Paeonia lactiflora) v nejrůznějších nádherných barvách. Méně známé jsou pivoňky japonské, s jednoduchými květy a velkými žlutými tyčinkami.

Zato pivoňky keřovité s bohatou škálou barev a tvarů jsou hitem nejedné zahradnické výstavy. Trošku v pozadí zůstává jemná a nízká a po celý rok ozdobná pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia). Nejspíše ji můžeme najít na skalkách.

Mezi nesporné výhody pivoněk jako rostlin patří jejich dlouhověkost. Vydrží na jednom místě klidně i deset let a více. Starší rostliny snášejí přesazení dokonce špatně, proto je nutné zajistit jim nerušený dlouhodobý pobyt na jednom místě. Je však potřeba je vysadit do hluboké výživné půdy a každým rokem je přihnojovat – nejlépe kompostem anebo plným průmyslovým hnojivem. Od třetího roku je vhodné je na jaře před vyrašením přihnojovat. Poté je přihnojte znovu v létě po odkvětu. Velmi jim prospěje menší přídavek kompostu anebo chlévské mrvy.

Pivoňky nesmíme sázet hlouběji, než byly na původním stanovišti, jinak by po dlouhá léta nekvetly. Pokud si nejsme zcela jisti, zasadíme je tak, aby nad pupeny na kořenovém krčku byly maximálně tři centimetry zeminy.

Pivoňky mají rády slunné stanoviště a umístění za větrem. Nevhodný je pro ně kyselý rašelinný substrát a taktéž těžká zamokřená půda. V našich podmínkách jsou pivoňky plně mrazuvzdorné. U mladších rostlin je vhodný zimní kryt z chvojí.  Množí se dělením větších trsů, a to na konci léta. Každý oddělek by měl mít 2 až 3 očka.

Pokud řežeme pivoňky do vázy, je to nejlepší, když jsou květy ve stádiu otvírajícího se poupěte. Jestliže chceme vázu naplnit červenými pivoňkami, mějme na paměti, že by pod nimi neměl být bílý ubrus, opadající okvětní lístky by jej mohly zabarvit.

Mezi velmi málo pěstované druhy pivoněk patří Pivoňka Woodwardova – její květ vypadá jako květ čemeřice. Něčím zvláštním je druh Paeonia mlokosewitchii, která uchvacuje pro pivoňky nezvyklou jasně žlutou barvou. Mezi oblíbené druhy patří bílá (Angelika Kaufmann) a dále růžováčervená (William Cranfield).

Pivoňky se hodí především pro objemnější kytice. Lze ji velmi působivě doplnit drobnějšími kvítky. Pro svou krásu a omamnou vůni se stane královnou jakékoli vázy nebo svatební kytice.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování pivoněk

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pivoňky - původ, pěstování, druhy a odrůdy, přesazování.

Pěstování bylinných pivoněk

Pěstování bylinných pivoněk

Pěstování pivoněk

Pěstování pivoněk.

Čaj z pivoňky

Čaj ze sušených květů pivoněk nejen chutná, ale také pomáhá. Podívejte se na video.

Jak připravit zahradu na zimu

Jak připravit zahradu na zimu

Zazimování choulostivých rostlin

Věnujte některým rostlinám před zimou pozornost. Pomožte jim úspěšně přezimovat.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?