Sasanky neboli anemonky – skromné i pyšné

Možná si ani nespojujete bílý jarní kvítek z hájů i luk a záplavu neuvěřitelně pestrých květů nízkých rostlinek letní okrasné zahrady. Přesto jde stále o stejný druh – sasanky neboli anemonky.

Sasanky neboli anemonky – skromné i pyšné
Sasanky neboli anemonky – skromné i pyšné (Zdroj: shutterstock.com)

Květnová procházka jarním smíšeným lesem nám na mnoha místech nabízí záplavu bílých kvítků pokyvujících hlavičkami ve větru. O pár set metrů výš se bílá mění v sytě žlutou, jak se porost sasanky hajní (Anemone nemorosa) mění v podhorský druh sasanky pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides). Na stráních Krkonoš a Hrubého Jeseníku objevíte vyšší a silnější sasanku narcisokvětou (Anemone narcissiflora ) s okolíkem několika typických kvítků na jednom stvolu. Vypravíme-li se ale za sasankami dále na jih a na východ, bude přibývat barev i variet květů. V Řecku to budou převážně světlounké tóny růžové a modré sasanky sličné (Anemone blanda), ve Středozemí, v Malé Asii a zvláště na suchých pláních Izraele pak neuvěřitelně pestré žluté, rudé, fialové i modré sasanky věncové (Anemone coronaria). Na Dálném východě se vyskytuje opět zcela jiné, podstatně vyšší sasanky himálajské (Anemone tomentosa), Anemone japonica či Anemone hupehensis.

Vděčné trvalky

Proměnlivosti více než 120 přírodních druhů s úspěchem využívají také šlechtitelé zahradních odrůd sasanek. Většinou jde spíše o zvyšování odolnosti vůči chladnějšímu klimatu než o křížení za účelem vzniku nových variet, těch poskytuje příroda dostatečnou zásobu. Rostlinky vyrůstají z hlíz, které ponecháváme v zemi i po zavadnutí listů, na jaře znovu vyrazí. Ke spokojenému životu potřebují dobře propustnou půdu. Nemají rády přímé slunce, spíše se spokojeně krčí ve stínu stromů nebo keřů a v závětří. Vítr jim nesvědčí – ihned svěšují květy k zemi a i takto chráněné snadno ztrácejí okvětní lístky – od toho ostatně pochází i jejich latinské pojmenování. I jemný vánek pak roznese po širém okolí ochmýřená semínka. V zahradě budete ale vysazovat určitě hlízky. Poznat u drobných pokrocených červíků jejich kvalitu je dosti obtížné. Neměly by být úplně vyschlé, ale pozná se to těžko. Takže nejlepší je spolehnout se na kvalitu zahradnictví, kam se pro anemonky vypravíte.

Od jara do podzimu

Možná máte sasanky spojené jen s jarem, ale to v okrasné zahradě nemusí být pravda. Jarní jsou totiž naše domácí, počátkem léta pak vykvetou balkánské, zatímco ty, jejichž původ je v Číně nebo Japonsku začínají u nás kvést koncem srpna a vydrží až do října. Na vlhčích místech pod stromy se dlouhé roky budou samy rozrůstat sasanky hajní i pryskyřníkovité, sasanky sličné pak mají raději místa suchá, dobře se hodí třeba do skalky, pokud je přistíníme vyššími rostlinami v okolí. Exotické druhy jsou choulostivější, ze země je však také vyndávat nemusíte, ostatně časté přesazování nemají žádné anemonky rády. Stačí tedy místa, kde rostou, na zimu ochránit před mrazem vrstvou chvojí.

TIP: Pestrobarevný koutek

Šlechtěné odrůdy sasanek anemónek – nabízejí variety s pěticí okrouhlých květních lístků, štětinkami štíhlých kopretinkových okvětí i bohaté plné květy. Královnou mezi zahrádkáři oblíbenými druhy je určitě sasanka věncová „De Caen“. Shluk nevysokých rostlinek několik týdnů postupně vykvétá fialově, modře, červeně, bíle i žlutě v tónech tak sytých, že je nelze přehlédnout. Když koupíte kvalitní hlízky, nepotřebují ani tyto parádnice na trvalkovém záhoně žádnou speciální péči, takže se nebojte je vysadit třeba i když zahradu teprve zakládáte.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si zodpovíme další dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Květiny podzimní zahrady

Zahradník architekt nám přestaví zajímavé květiny podzimních zahrad. Podívejte se, co za květiny a rostliny dát na záhon, aby vám sousedi záviděli zahradu i na podzim.

Jarní hajní rostliny

Jarní hajní rostliny

Aranžování květin do ptačí klece

Aranžování květin do ptačí klece

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?