Subtropy v zimní zahradě a na terase

Nejblíže máme do Středomoří a také tam se rádi inspirujeme pestrými barvami letních květů a vznosnou krásou zdejších palem. Mezi subtropické krásky ovšem patří i rostliny dovezené k nám z daleké Austrálie nebo Latinské Ameriky.

Subtropy v zimní zahradě a na terase
Subtropy v zimní zahradě a na terase (Zdroj: shutterstock.com)

Temperujete zimní zahradu aspoň na 15 °C a máte před domem terasu, kde je v létě závětří a dostatek slunce? Pak jste vytvořili ideální prostředí pro život rostlin, jaké obdivujete v Řecku, Itálii nebo Španělsku. Začátkem června je můžete vystěhovat ven, aby se i kolemjdoucí mohli potěšit nádherou jejich květů, které vám zdobí dům. V říjnu je pak vrátíte do zimní zahrady – řada z nich zde bude v teple ještě dokvétat a když jim dopřejete dostatek světla i v zimě, neztratí stálezelené druhy listy a příští rok se znovu bohatě rozkvetou. Rostliny importované z exotických dálek přechodu mezi subtropytropy ven raději nestěhujeme. I jim bude ale teplota okolo 15 °C vyhovovat lépe než pobyt v pokoji vytápěném pro pohodlí člověka.

Pro mnohaletou krásu

Temperovaná zimní zahrada je rájem i pro fuchsie a některé begónie, mají zde stálé prostředí a jsou chráněné před větrem a dešti, největšími nepřáteli jejich křehkých výhonků. Zatímco venku zimu rozhodně nepřečkají a zimování v příliš teplé místnosti je nejspíš také zahubí, takže budete každý rok kupovat nové, prostředí zimní zahrady, kde jim přes zimu dopřejete odpočinek, rozptýlené světlo a mírnou zálivku, z nich dělá trvalky pravidelně ozdobené záplavou květů. Zatímco u fuchsií je většina druhů vděčná za takové umístění, z begónií to jsou právě ty nejkrásnějšíbegónie královské. Variace šlechtěných druhů obou rostlin vám umožní vytvořit neuvěřitelně barevné pohádkové zátiší.

Květy a zeleň středomoří

Pro vytvoření pohodového zákoutí je nejlepší se nechat inspirovat tím, jak si jednotlivé druhy vybavíte v jejich domovských zemích. Některé mají raději slunce a sucho, jiné dávají přednost polostínu a vlhčímu vzduchu i vydatnější zálivce. Protože v zimní zahradě a na terase je ovšem budete pěstovat v soliterních nádobách, zálivku upravíte snadno. Poblíž okna se i v zimě bude líbit bugenvilejím, oleandrům, vavřínu, mučenkám, olivovníkům, datlovým palmám a citrusům. I temnější kout naopak snesou durmany, lilek Rantonnetův, kalokvět, nebo fíkovník smokvoň.
Ibišky v přírodě kvetou téměř po celý rok, odpočívají jen asi tři chladnější měsíce. Také v zimní zahradě na stálém dobře osvětleném místě se z jejich bohužel rychle vadnoucích, ale hojně nasazovaných květů můžete těšit dlouhé měsíce. Ibišky najdete ve středomoří jako mohutné prastaré stromy – můžete jim tedy i v květináči tvarovat kmínek, snášejí to dobře a to více pak na mladých výhonech kvetou. Spanilá kráska je také mimóza se záplavou žlutých kvítků. I této rostliny je mnoho druhů, nejčastěji pěstovaná Accacia decurrens var. Dealbata bude i v zimní zahradě zajímavá mimo jiné tím, že vykvétá od listopadu do března, tedy v době, kdy ostatní rostliny zdobí jen zelené listy nebo opadané spleti větévek.

Exotické krásky

Z oblasti přechodu subtropů a tropů, z Asie, Afriky, Jižní Ameriky i Austrálie k nám doputovalo mnoho rostlin, které obvykle pěstujeme jako typické pokojovky. I jim se ale bude výborně dařit právě v temperované zimní zahradě. Patří k nim strelície královská (Strelitzia reginae) pocházející stejně jako kalokvět (Agapanthus praecox) z jižní Afriky. Libora klenutá (Lantana camara) a kasie (Senna corymbosa) jsou bohatě kvetoucí keříky z jihoamerických tropů a subtropů. Zarděnice kohoutí hřeben (Erythrina crista-galli) s neuvěřitelně tvarovanými růžovými květy, pro které je zvána také korálový strom, je rovněž import z Latinské Ameriky, v zimě má ovšem raději spíše chladnější umístění, kde je maximálně 8 °C. Najděte jí takový koutek, nabídne vám za to od jara dotyk skutečně exotické nádhery. Výrazné palice bílých, růžových, karmínových i žlutých květů ozdobí letní zákoutí na opadavém keříku kladivníku (Cestrum), méně obvyklou modrou barvou velkých trsů květů vás potěší fialkovec modrý (Iochroma cyaneum). Z Austrálie pocházejí štětkovce (Callistemon) s růžovými až temně karmínovými květy, které rostlinu, jíž svým tvarem daly jméno, zdobí dokonce dvakrát ročně.

TIP:

Olivovník je krásný strom, který údajně lidem přinesla jediným dupnutím do země sama bohyně Athéna, aby v něm provždy obdivovaly její vznešenost, moudrost a krásu. Můžete vypěstovat stromek z pecky – dejte ji naklíčit na vlhčený substrát na topení – chce to teplotu okolo třiceti stupňů. Budete čekat na klíček několik týdnů, pak stromek pomalu poroste a po několika letech vám v zimní zahradě i vykvete a bude rodit. Pozor, pecky konzumních plodů bývají z hybridních druhů – ty vám pak na květ nikdy nenasadí, musely by se naroubovat. Jistější je tedy řízkování nebo přímo zakoupení mladého stromečku se stříbrnými lístky a nádherně probarveným růžovohnědým dřevem v některém subtropickém zahradnictví.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.