Houbové choroby a mšice, které s jejich výskytem poměrně úzce souvisí, jsme si představili v jednom z předchozích článků. Nyní se dostáváme k dalšímu typu škůdců.
Červci vlnatí (vlnatky)
Napadenou rostlinu poznáte podle bílých skvrnek podobných chomáčkům vaty zejména v paždí listů. Tyto voskové výpotky chrání sající vlnatky před insekticidy. Své rostliny můžete zbavit vlnatek tak, že je setřete starým zubním kartáčkem namočeným roztokem lihu nebo mýdlové vodě. Pro přípravu lihového roztoku použijte stejný díl denaturovaného lihu a stejný díl vody. Rostliny umístěte do chladnější místnosti a zvyšte v ní vzdušnou vlhkost.
Červci kořenoví (kořenovky)
Tito záludní škůdci se nejčastěji vyskytují na kořenech kaktusů a sukulentů, z nichž sají. Příznakem jejich přítomnosti je celkové ochabnutí rostliny. Jako ochrana funguje důsledné odstranění červců z kořenů a následné přesazení rostliny a čerstvé zeminy.
Puklice
Pod oválnými hnědými štítky se schovávají nepohybliví saví škůdci, to jsou puklice. Jejich výskyt podporuje suchý vzduch. Své rostliny zbavíte puklic tak, že štítky seškrábnete nebo je změkčete lihovým či mýdlovým roztokem a postříkejte insekticidy.
Svilušky (červení pavoučci)
Svilušky není snadné rozpoznat pouhým okem. Dospělí jedinci mají sice načervenalou barvu, ale mladí jedinci mají barvu tělovou. Listy napadených rostlin žloutnou, zasychají a následně opadávají. Na spodní straně listů objevíte jemně tkané pavučinky, které vytvořili tito škůdci. Bezpodmínečně je nutné, abyste v případě napadení vašich rostlin sviluškami zvýšili vlhkost vzduchu. Rostliny, které snesou mlžení, zavlažujte několikrát denně vlažnou vodou, případně je opakovaně sprchujte. Vyzkoušejte postřik česnekový m odvarem. Pokud by nic nezabralo, použijte insekticid.



Třásněnky
Jedná se o drobný hmyz s dlouhým tělem a keříčkovitými křídly. Rovněž i v tomto případě jejich výskyt podporuje suchý vzduch a teplo. Třásněnky sají rostlinnou tkáň a způsobují charakteristické stříbřité nitky a skvrny na listech i květech. Napadené rostliny sprchujte vlažnou vodou. Použít můžete rovněž vhodné insekticidy.
Molice
Molice jsou drobné savé mušky, které naleznete spíše na spodní straně listů, které při silném zamokření opadávají. Molice dávají přednost vyšším teplotám a spíše suchu. Boj s nimi bývá poměrně obtížný a postřik insekticidními přípravky se musí několikrát zopakovat. Vy uděláte nejlépe, pokud vaše rostliny umístíte na chladné místo. Stříkejte je odvarem z kopřiv anebo mýdlovým roztokem.
Smutnice
Smutnice, larvy, žijí v půdě a okusují kořeny. Vyskytují se hlavně ve vlhké zemině, která je bohatá na humus. Snižte vlhkost substrátu a zalévejte vodou s insekticidy.
Text: Zuzana Bohdalová