Výzdoba verandy nebo terasy v podzimním duchu – inspirace pro vás

Podzim je v plném proudu a my tak můžeme cítit jeho dech na každém kroku. Je tedy nejvyšší čas zamyslet se nad podzimními dekoracemi pro váš domov a jeho nejbližší okolí včetně zahrady. Zcela jistě využijte dýně, tykve a jinou zeleninu. Při jejich vzájemných kombinacích můžete využívat své vlastní nápady, ale rovněž se inspirovat v naší bohaté fotogalerii u dnešního článku.

Výzdoba verandy nebo terasy v podzimním duchu – inspirace pro vás
Výzdoba verandy nebo terasy v podzimním duchu – inspirace pro vás (Zdroj: Lucie Peukertová)

Roztomile působí například velké průhledné vázy vystlané podzimním listím, barevné nádobí, polštáře a plédy. To vše vám pomůže vyzdobit vaši terasu nebo verandu v podzimním stylu a také vás zahřát v tomto chladném období roku. Vytvořte například několik jednoduchých věnců, rámečků nebo svícnů, nazdobte jimi vstupní dveře anebo je rozložte v rohu na terase, uvidíte, že i jednoduchá dekorace maximálně splní svůj účel.

Výzdoba s květinovým základem

Na květinách kvetoucích na podzim jsou doslova fascinující jejich barvy. Setkáváme se s tak širokou paletou od žluté přes oranžovou, růžovou, vínovou, fialovou až po hnědou, lahodících oku tak, že se dají i skvělým způsobem kombinovat. Každý si však může vybrat mezi svými oblíbenými druhy i barvami a tomu uzpůsobit sladění celé venkovní dekorace.

Výzdoba s dýňovým základem

Dýně, tykve a jiná zelenina se mohou stát velmi zajímavou dekorací například doplněné nejrůznějšími květinami, umístěné v rustikálních košících, naskládané do venkovních lamp a lampiček nebo jen tak volně položené na schodech u vchodu do domu. Menší tykvičky, klidně i umělé můžete použít i na dekorování věnců, které zavěsíte na vstupní dveře. Větší dýně můžete naskládat do dřevěných beden vystlaných netkanou textilií nebo režným plátnem.

Výzdoba pomocí luceren

Lucerny jako symbol světla přineseného do pochmurných podzimních dnů k takovýmto dekoracím také neodmyslitelně patří. Pokuste se jich letos shromáždit co nejvíce a udělejte z nich takové malé zátiší s lucernami. Zvlášť efektně budou vypadat u vchodu do domu, kde budou vítat vaše hosty, a kde je navíc můžete kontrolovat, zda hoří a případně v nich častěji vyměňovat svíčky. Nemusí být však jen dekorací samy o sobě, ty větší můžete vyplnit padaným listím nejroztodivnějších barev a přidat do nich několik menších tykví. Vetší tykve postavte k nim a celou výzdobu stačí dokončit květináčem s listopadkami (chryzantémami).

Pokud se rozhodnete vyrobit si takovou podzimní dekoraci na balkon, verandu, terasu nebo stůl v zahradě sami, určitě ušetříte spoustu peněz za jejich nákup a navíc vás taková výzdoba bude dvojnásob těšit. V naší fotogalerii najdete spoustu skvělých nápadů, jak využít květiny, dýně, listí, lucerny a další materiály a věci pro výzdobu vaší terasy nebo patia. Užívejte si a nechte se inspirovat!

Text: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.