Zahrada v srpnu – co dělat a na co se připravit

Léto je na vrcholu. Svatá Anna sice předznamenala konec teplých nocí, dny se začaly krátit, ale denní slunce vyhřívá zahradu v rozpuku barev a úrody. Srpen je měsíc, kdy se zahradník kochá plody své práce a jen tak zlehka udržuje svůj dokonalý svět v plné kráse.

Zahrada v srpnu – co dělat a na co se připravit
Zahrada v srpnu – co dělat a na co se připravit (Zdroj: Shutterstock:)

To ovšem neznamená, že se na zahradě nic neděje. Počasí je nevyzpytatelné, tu je třeba napravovat škody po prudkém lijáku nebo kroupách, tu naopak pilně zalévat, protože panuje sucho. Pozor na prudké bouřkové deště, zpravidla rostliny nezavlaží ke kořenům, protože jsou krátké a voda steče po vyschlém povrchu. Kontrolujte proto vláhu v záhonech jednoduše tak, že odhrábnete deset centimetrů svrchní zeminy – když pod ní najdete sucho, musíte zalévat.

Záhony  v květu

Mnoho letničektrvalek nám dělá radost celé léto. Abyste jejich kvetení prodloužili, nenechte rostliny vytvářet semena, pak nasazují na nové květy. Srpen je bohužel měsíc, kdy se rychle množí nejrůznější škůdci, zejména mšice si vybírají výhonky lichořeřišnice, první poupata jiřin i druhé kvetení růží. Procházka zahradou a pečlivé prohlížení rostlin se vyplatí – když proti mšicím, ale také houbovým chorobám na listech zasáhnete včas, odstraníte je a použijete lokálně postřik, zabráníte rozšíření. Pár rostlin letniček a dvouletek si ponechte pro sběr semen. Měsíčky, macešky, lichořeřišnice, černucha, všelicha a jiné druhy, jejichž vzrůst a květy se vám zvlášť zalíbily, poskytnou semínka pro příští rok. Nechte je dozrát na záhonu, pak seberte, dosušte na vzduchu a pečlivě uložte do označených papírových sáčků a na suché a chladné místo, kam nemůže hmyz a hlodavci. Kdy to nejde?

Pokud jste si koupili semínka či sazenice hybridů označených jako F1 – ty prostě vhodná semena nevytvoří. Odstraňujte také odkvétající květy záhonových růží, zbytečně by se tvorbou semen vysilovaly. Vysazujte cibulky sněženek, bledulí, kandíků a odolných bramboříků i podzimních ocúnů pro krásné květy letošního podzimu a příštího jara. Po odkvětu ostřihejte květy lilií, nechte jim zaschnout listy a pak cibule vyjměte a uložte k přezimování. Na záhonech denivek pravidelně odstraňujte odkvétající květy. Nezapomeňte dát oporu vysokým mečíkůjiřinám, aby se tíhou květů nepolámaly.

Trávník a živé ploty

Zvlášť v mokrém létě tráva roste před očima i v srpnu, takže stále pravidelně sekejte.  V polovině měsíce ale už přestaňte s hnojením dusíkatými hnojivy, aby se tráva pomalu začala chystat na zimu, z téhož důvodu začněte omezovat i zálivku. Keře a živé ploty naposledy stříhejte. Keře tím provzdušníte a umožníte jim nasadit ještě v tomto roce nové výhony, které ponesou listykvěty v příštím roce. Azalky a rododendrony zmlazené po odkvětu hlubokým řezem podporujte v letním růstu vydatnou zálivkou ke kořenům a jedenkrát týdně jim přidejte do zálivky dusíkaté hnojivo. Jehličnatým živým plotům ještě zakraťte výhony vyrážející mimo žádaný tvar. Zejména u tújí používejte k zakrácení raději ostré nůžky než křovinořez, ten totiž větvičky nezastřihne rovně, ale roztřepí je, a jejich konce pak hnědnou.

Sklízíme, sázíme, hnojíme

Do konce srpna dozrají na záhonech poslední rajčata. Později už nemají v našich podmínkách dostatek slunce, takže nemá smysl nechat je v srpnu ještě vykvétat. Naopak, květy odstraňujte, aby rostlina dala celou sílu do růstu a zrání plodů. Slízejte úrodu fazolí a hrášku, později vysazený hlávkový salát, dosévané ředkvičky a kedlubny, letní mrkev, řapíkatý celer. Bulvám celeru olámejte spodní listy, podpoříte tím jejich růst. Radost vám dělají dýně a tykve, aby narostly do obřích rozměrů, podložte je opatrně tak, aby nehnily od země. Pro pozdní sklizeň salátu vysejte odolný polníček, pekingské zelí. Pro sklizeň po celou zimu vysejte špenát a mangold, budete mít zeleninu až do jara. Stejně vám poslouží růžičková kapusta, jejíž sazenice nyní můžete vysadit na záhon uprázdněný po letní zelenině. Pokud cibule má listy již suché, sklízejte ji a nejprve odložte na záhon, aby zde vyschla.

V deštivém počasí ji dejte uschnout do skleníku nebo přiklopte skleněným poklopem. Sklízejte i česnek, pokud již mu uschly listy. Odstraňte mu vrchní slupku a ponechte jen tu, která drží pohromadě stroužky, pak ho svažte do snopků a zavěste. Vysévejte cibuli pro sklizeň v příštím roce. Na uprázdněné záhony můžete vysít směs rychle rostoucího hrachu, hořčice, pelušky, řepky, ovsy a bobu. Po odkvětu je posekejte a zaryjte do půdy jako zelené hnojivo. Ale pozor – jen tam, kde nechcete tyto plodiny příští rok pěstovat. Jako zelené hnojivo pro všechny záhony je výborná svazenka vratičolistá. Ze semínek vyroste rychle a v září a říjnu její květy poskytují potravu pro včelymotýly. Na podzim ji pak zaryjete do půdy.

Ovocné keře a stromy

Rybízy a angrešty, ale také třešně, višně, meruňky a broskve jsou sklizené, je nejvyšší čas k letnímu řezu. Odstraňte staré letorosty a prostříhejte keř nebo strom tak, aby měl dostatek místa na mladé výhony. Slízejte letní jablka a blumy, nezapomínejte na zálivku podzimních jabloní, hrušní a slivoní, aby měly dostatek živin pro tvorbu pěkných plodů. Jablka a hrušky napadené škůdci nebo hnilobou otrhávejte. V suchém počasí se často objeví jemné pavučinky svilušek. Chemii při dozrávání plodů raději nepoužívejte, ale rázně proti nim zakročte neškodnými přípravky na bázi lecitinu nebo řepkového oleje. Po sklizni proveďte ještě jeden postřik proti obaleči jabloňovému, který často decimuje jabloně a slivoně. Sbírejte poslední maliny a ostružiny a jakmile přestanou plodit, uřízněte výhon nízko nad zemí.

TIP

Pro výzdobu bytu

V srpnu je vhodné začít rychlit cibuloviny, které vám budou zdobit byt o Vánocích. Už teď můžete do květináčů vysadit hyacintynarcisy. Květináče přikryjte, aby k nim nepronikalo světlo a umístěte na co nejchladnější místo. Cibule si vytvoří bohaté kořeny pro příští pěkný vzrůst rostlin.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019, Autor: 2.8.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.