Podzimní dekorace z trsnatých trav zkrášlí vaši zahradu

Některé druhy trav vytvářejí kompaktní řidší i husté trsy. V trávníku je to pro zlost, vznikají nevzhledné drny, které s okolním zastřiženým trávníkem prostě nesrovnáte. Z našich druhů tohle umí provést třeba ostřice. Na záhonech a skalkách ovšem právě trsnaté trávy zajišťují ozdobu po celý rok.

Podzimní dekorace z trsnatých trav zkrášlí vaši zahradu
Podzimní dekorace z trsnatých trav zkrášlí vaši zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Vyšší druhy trav vypadají pěkně nejen na zahrádce, ale můžete je využít také pro podzimní a zimní interiérové dekorace. Mnoho druhů má totiž zajímavé květy na dlouhých stoncích. Stačí je ostříhat a naaranžovat do vázy spolu s usušenými dlouhými listy trav nebo s barevnými sušenými květinami. Taková dekorace vám vydrží mnoho měsíců až do prvních jarních květů. O některých zajímavých okrasných trávách jsme již podrobněji psali v článku Okrasná tráva – vlasy matky Země ve vaší zahradě, protože ale množství druhů a odrůd v nabídce zahradnictví stále přibývá, nabízíme vám tentokrát další pestré i zelené, nízké i vysoké neobyčejné trsy.

Stále svěží, nejen zelené

Některé druhy trav v našich podmínkách nezasychají, jen koncem zimy odumřou starší listy, které z trsu vystříháte a ten pak zhoustne novými. Některé jsou skutečně zelené, třeba ostřice Grayova (Carex brunnea Grayi) si uchovává žlutozelenou barvu asi 70 cm dlouhých listů i přes zimu. Na podzim vykvétá velkými klásky. Vypadají jako ostnaté palice a jsou ozdobou zahrady i květinových vazeb. Okrasné trávy ale dekorují zahradu mnoha barvami. Ovsíř stálezelený ´Saphirsprudel´ (Helictotrichon sempervirens ´Saphirsprudel´) kupodivu vůbec zelený není – jeho šedesát centimetrů vysoké trsy s převislými listy se postupně vybarvují od modrošedé jarní podoby do stříbrošedé zimní. Sytě zelená je kostřava medvědí (Festuca scoparia), vytváří stejně jako jiné kostřavy husté jen asi 15 cm vysoké bochánky s pichlavými listy. Z kostřav můžete vytvořit pestrý lem záhonu, když prostřídáte kostřavu medvědí s šedomodrou kostřavou modrou (Festuca glauca) nebo její skutečně jasně modrou odrůdou ´Elijah Blue´, přidat můžete i mořsky modrozelou kostřavu ametystovou (Festuca amethystina). Chcete skutečně zářivý detail uprostřed trvalkového záhonu nebo před jehličnatými keři? Japonská krvavá tráva (Imperata cylindrica ´Red Baron´) dělá čest svému jménu. Dorůstá do půlmetrové výšky a na jaře se konce listů zbarvují do rudé= červené, s létem a podzimem pak barva přechází do šarlatové až vínové. Barevnost si uchová celou zimu, na jaře je třeba ostříhat jen několikaleté uvadající listy. Pro pěkné vybarvení potřebuje jen dostatek slunce, jinak je nenáročná jako většina travin.

Co s trávou, která uschne

Na podzim se řada trav postupně vybarvuje jako listí stromů. Uschlé je pak ponechte na záhonech až do jara, nejlépe i s květenstvím, které vypadá zajímavě i v pozdním podzimu a ojíněné z mrazivých rán. Brzy z jara pak suché trávy ostříhejte na výšku asi 10 cm a odstraňte příliš rozrostlé výhony. Trsy znovu bohatě obrazí, většina trav jsou trvalky, které můžete snadno i rozsadit nebo přemístit s kořenovým balem na jiné místo. Dekorativní jsou především vysoké usychající traviny. Šlechtěním byla například vypěstována různobarevná prosa, dorůstající podle odrůdy do jednoho i dvou metrů výšky. Proso ´Rostrahlbusch´ (Panicum virgatum Rost.) se v září vybarví do terakotové červeně. Proso ´Heavy Metal´(Panicum virgatum H.M.) je zpočátku modrozelené, v babím létě má pak spodní část listů žlutou a konce jemně červené. Odrůda ´Shenandoah´ (Panicum virgatum Shen.) dostává s podzimem barvy červeného vína, od světlé až po tmavou nafialovělou. Všechna prosa mají ráda vlhkost, nejlépe se jim daří v blízkosti vodních ploch. Vysoké stvoly s drobným květenstvím a plody vydrží na záhonu zdobit až do jara. Stejně tak dekorují podzimní a zimní zahradu různé odrůdy ozdobnice, jejichž veliké střapaté květy dodávají podzimním probarvujícím se trsům na půvabu. Pro podzimní zahradu je efektní to, co ještě přináší květy a barvu. Až do říjny říjnu vykvétají dochany psárkovité (Pennisetum alopecuroides) s převislými listy a doutníkovitými klasy květů. Pro efekt záhonů s listopadkami a jiřinami se hodí na okraje vysadit například odrůdu ´Moudry´ s květy temně fialovými až černými.

TIP

Vazby přímo na záhonu

Usychající trávy s dlouhými můžete jako dekoraci na zahradě ještě vylepšit. Když vás pohled na rozvlněné trsy omrzí, zkuste z nich vyvázat snopy nebo třeba uplést dlouhé copy a ty nenápadně přivázat k dřevěné tyčce. Z trsu trávy se dá vytvořit i nápodoba hlavy, stačí mezi listy vložit míč nebo kouli z molitanu, konce stébel svázat a rozčesat jako vlasy, oči a pusu nalepit třeba z kamínků. Vázat trávy můžete nenápadným přírodním lýkem, ale také třeba barevnými stužkami, záleží jen na vaší fantazii. Takové dekorace můžete zkoušet celý podzim, dokud trávy úplně neuschnou a nezačnou se lámat.

Text: Gabriela Koulová

ČTĚTE DÁLE

Ozdobte svou zahradu i na podzim
Ozdobte svou zahradu i na podzim

Okrasné zahrady

Proč vám podzimní výzdoba zahrady udělá radost? Podzimní výzdoba zahrady je způsobem, jak přinést do vašeho okolí kouzlo a teplou atmosféru v  tomto

Ozdobte si na podzim zahradu, zasaďte si na ni barevné keře
Ozdobte si na podzim zahradu, zasaďte si na ni barevné keře

Okrasné zahrady

Barevné keře na zahradu rozzáří váš podzim. Nechte proto i vy podzimní barvy na své zahradě vyniknout. Nevíte, jaké keře zasadit? Poradíme vám.

Voda je nezbytná součást každé zahrady
Voda je nezbytná součást každé zahrady

Okrasné zahrady

Vodní prvky v zahradě přinášejí další rozměr v podobě designového prvku, ale také zábavy, osvěžení a pomoci přírodě. Jaké z nich by u vás neměly chybět?

Toužíte po louce, plné cibulovin? Založte si jí
Toužíte po louce, plné cibulovin? Založte si jí

Okrasné zahrady

Chtěli byste mít pod okny záhon s jarními cibulovinami, ale nemáte možnost si ho založit? Zkuste vsadit cibuloviny na louku či na trávník u domu.

Rozzařte parapety i na podzim
Rozzařte parapety i na podzim

Okrasné zahrady

Létu už odzvonilo, ale to neznamená, že okna budou smutná. Podzimní truhlíky mohou také zářit všemi barvami, stačí si jen vybrat vhodné rostliny.

Zahradám i zahrádkám sluší kamenné šperky
Zahradám i zahrádkám sluší kamenné šperky

Okrasné zahrady

Kameny v zahradě jsou vítaným oživením celkového vzhledu: hodí se nejrůznější velikosti - ty drobné i větší a pokud máte místo, tak i velké solitérní kusy

Vytvořte si u domu svou vlastní meditační zahradu
Vytvořte si u domu svou vlastní meditační zahradu

Okrasné zahrady

Meditační zahrady pomáhají tělo i duši uklidnit a regenerovat. Je to ideální místo, kde načerpáte novou sílu. Víte však, jak by taková zahrada měla vypadat?

Ke své zahradě můžete přistupovat naturalisticky a proměnit ji v hotové umělecké dílo
Ke své zahradě můžete přistupovat naturalisticky a proměnit ji v hotové umělecké dílo

Okrasné zahrady

Oudolf garden je dílem jednoho z nejznámějších osobností zahradního a krajinářského designu současnosti. Poznejte ho i vy, věříme, že se do něj zamilujete.

Kouzlo starých časů oprášíte novou rustikální zahradou
Kouzlo starých časů oprášíte novou rustikální zahradou

Okrasné zahrady

Rustikální zahrada vyjadřuje klasický venkovský styl. Jedná se o malý kousek pozemku v těsné blízkosti obydlí s hustou výsadbou a rozmanitou směsicí barev.

Patio jako ideální řešení pro malé domy a pozemky
Patio jako ideální řešení pro malé domy a pozemky

Okrasné zahrady

Patio je něco mezi dvorkem, atriem a prostorem mezi domy, kde pro malý prostor nemůžeme vytvořit klasickou zahradu. Jak patio vytvořit?

Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí
Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí

Okrasné zahrady

Zahradničení v guerilla stylu je nelegální, ale když se domluvíte, mohou být spokojené obě strany. Víte, co je guerilla gardening? A kde se s ním setkáte?

Rafinovaná krása v anglickém duchu
Rafinovaná krása v anglickém duchu

Okrasné zahrady

Anglická zahrada nepotřebuje být velká jako zámecký park, protože ji založíte s pomocí jednoduchých triků i na malém pozemku, třeba u venkovské chalupy.