Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev

Netýkavka nedostala své české jméno proto, že by byla nějak zvlášť choulostivá. Naopak, je to rod rozšířený kromě Austrálie po celém světě, některé druhy jsou tropické, jiné osídlily mírné pásmo. Ne(do)týkavé jsou jejich typické plody – tobolky, které při lehkém dotyku praskají a vystřelují semena do širokého okolí.

Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev
Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev (Zdroj: shutterstock.com)

Netýkavka, balzamínka, Ančička – to jsou české názvy pro zahradní kultivary odrůd  Netýkavka balzamína (Impatiens balsamina) nebo Netýkavka turecká (sultánská) (Impatiens walleriana) a nejspíš i nejrůznějších kříženců. Kulturní odrůdy zabydlovaly české zahrádky i okenní parapety velice hojně, v druhé polovině 19. století byly doslova módní rostlinou a byly vyšlechtěny do několika skupin, lišících se barvou, ale i tvarem květů. Móda pominula a na netýkavky se prakticky zapomnělo, vyšlechtěné staré kmeny se většinou nedochovaly. Ve venkovských zahrádkách se balzamínky sice objevovaly, zpravidla ale jen bíle nebo růžově kvetoucí odrůda s jednoduchými květy. Mezitím se u nás zabydlely zplanělé odrůdy netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) a netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), daří se jim dobře zejména na vlhkých místech v podrostu stromů a v okolí potoků i rybníků, kde se stávají invazivními druhy, vytlačujícími původní rostliny. Oba druhy mají na rozdíl od zahradních balzamínek květy typicky pyskaté, motýlovité. Zejména sladce vonící růžovobílá netýkavka žláznatá s lodyhami vysokými až tři metry, vypadá půvabně i v letničkovém záhonu.

Obnovená premiéra

Před pár lety se začaly objevovat v květinářstvích bohatě kvetoucí hrnkovky se sytě zelnými podlouhlými lístky, připomínajícími bazalku. Bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové kvítky předpěstované rostlinky přímo obsypávají. Takhle tedy netýkavka – balzamínka, slavila svou obnovenou premiéru v našich domácnostech. Rychle si získala popularitu, protože kromě pravidelné zálivky a občasného přihnojení na květ nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Svědčí jí to na okně stejně jako v mírné šeru na stole. Kvete a kvete… Není to sice typická pokojová trvalka, ale když ji nezapomenete zalévat, vydrží vám i několik let. Zpravidla ji ale pořizujeme na jeden rok, pěstování je velice snadné, a tak není třeba litovat, když začne rostlinka opadávat a odumírat. Můžete si ji i doma v květináči vypěstovat ze semínek, naroste za pár týdnů. Nebo stačí uříznout vrchol stonku, dát do zakořenit do vody a znovu zasadit. Popularita balzamínek v květináčích popíchla i zahradníky ke šlechtění nových kultivarů, takže dnes najdeme i netýkavky plnokvěté nebo dvoubarevné. Sytost barev květů na tmavozeleném pozadí hustého olistění je ale to, co z této skromné rostlinky dělá poutavou pokojovou dekoraci, takže běžně si úplně vystačíme s asi tři centimetry velkými kvítky, které skutečně rozkvétají po celý rok.

Balzamínky na zahradě

Brzy poté, co se květiny objevily v květináčích, si naši zahrádkáři vzpomněli: Vždyť tyhle pestré kvítky jsme mívali na zahradě! Netýkavky se tedy rychle rozšířily i na letničkových záhonech. Pěstují se netýkavka balzamína a netýkavka turecká (sultánská). Tu první můžete vysít v květnu přímo na záhon, ta druhá je trochu choulostivější a pomaleji roste a je lépe ji předpěstovat v pařeništi nebo doma v květináčku a v květnu vysadit na záhon už vzrostlé sazeničky. Oba druhy se bohatě větví a vytvoří asi 30-50 cm vysoké keříky, koncem května již nasadí poupata a kvetou až do zámrazu. Ve svých domovinách jsou to trvalky, u nás ovšem zimu nepřežijí. Balzamína má květy uspořádané na krátkých stopkách kolem stonku v hroznech, netýkavka sultánská kvete jednotlivými květy na koncích výhonků. Zahradní hybridy mají květy mnohem větší než původní přírodní druh, semena se obvykle prodávají v barevné směsi, takže si na záhoně vypěstujete velice pestrý koberec. Netýkavkám se daří na slunci i v polostínu, potřebují půdu bohatou na humus a stálou vlhkost.

TIP

Do teplé zimní zahrady

Z afrických tropických pralesů pochází druh Impatiens niamniamensis, královna netýkavek. Je to až metr vysoká bylina s dřevnatějícím stonkem, vytvářející na vrcholu korunu z až dvacet centimetrů dlouhých listů. V jejich paždí nasazuje poupata a vykvétá velice zajímavými květy, tvarem i barevností připomínající malé papoušky. Od kalichu po korunu jsou postupně bílé, žluté a červené a na konci mají dlouhý „zobáček“, uzavírající korunu. V tropech rostlinu opylují kolibříci s dlouhými zobáčky. Rostlina potřebuje výživnou půdu a teplo – venku ji nevypěstujete, může ale být velmi dekorativním prvkem vaší vytápěné zimní zahrady. Semena u nás nevytvoří, chybí opylovači, dá se ale snadno množit vrcholovými řízky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!