Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev

Netýkavka nedostala své české jméno proto, že by byla nějak zvlášť choulostivá. Naopak, je to rod rozšířený kromě Austrálie po celém světě, některé druhy jsou tropické, jiné osídlily mírné pásmo. Ne(do)týkavé jsou jejich typické plody – tobolky, které při lehkém dotyku praskají a vystřelují semena do širokého okolí.

Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev
Netýkavka – pokoj i zahrada plné barev (Zdroj: shutterstock.com)

Netýkavka, balzamínka, Ančička – to jsou české názvy pro zahradní kultivary odrůd  Netýkavka balzamína (Impatiens balsamina) nebo Netýkavka turecká (sultánská) (Impatiens walleriana) a nejspíš i nejrůznějších kříženců. Kulturní odrůdy zabydlovaly české zahrádky i okenní parapety velice hojně, v druhé polovině 19. století byly doslova módní rostlinou a byly vyšlechtěny do několika skupin, lišících se barvou, ale i tvarem květů. Móda pominula a na netýkavky se prakticky zapomnělo, vyšlechtěné staré kmeny se většinou nedochovaly. Ve venkovských zahrádkách se balzamínky sice objevovaly, zpravidla ale jen bíle nebo růžově kvetoucí odrůda s jednoduchými květy. Mezitím se u nás zabydlely zplanělé odrůdy netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) a netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), daří se jim dobře zejména na vlhkých místech v podrostu stromů a v okolí potoků i rybníků, kde se stávají invazivními druhy, vytlačujícími původní rostliny. Oba druhy mají na rozdíl od zahradních balzamínek květy typicky pyskaté, motýlovité. Zejména sladce vonící růžovobílá netýkavka žláznatá s lodyhami vysokými až tři metry, vypadá půvabně i v letničkovém záhonu.

Obnovená premiéra

Před pár lety se začaly objevovat v květinářstvích bohatě kvetoucí hrnkovky se sytě zelnými podlouhlými lístky, připomínajícími bazalku. Bílé, žluté, růžové, oranžové, červené i fialové kvítky předpěstované rostlinky přímo obsypávají. Takhle tedy netýkavka – balzamínka, slavila svou obnovenou premiéru v našich domácnostech. Rychle si získala popularitu, protože kromě pravidelné zálivky a občasného přihnojení na květ nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Svědčí jí to na okně stejně jako v mírné šeru na stole. Kvete a kvete… Není to sice typická pokojová trvalka, ale když ji nezapomenete zalévat, vydrží vám i několik let. Zpravidla ji ale pořizujeme na jeden rok, pěstování je velice snadné, a tak není třeba litovat, když začne rostlinka opadávat a odumírat. Můžete si ji i doma v květináči vypěstovat ze semínek, naroste za pár týdnů. Nebo stačí uříznout vrchol stonku, dát do zakořenit do vody a znovu zasadit. Popularita balzamínek v květináčích popíchla i zahradníky ke šlechtění nových kultivarů, takže dnes najdeme i netýkavky plnokvěté nebo dvoubarevné. Sytost barev květů na tmavozeleném pozadí hustého olistění je ale to, co z této skromné rostlinky dělá poutavou pokojovou dekoraci, takže běžně si úplně vystačíme s asi tři centimetry velkými kvítky, které skutečně rozkvétají po celý rok.

Balzamínky na zahradě

Brzy poté, co se květiny objevily v květináčích, si naši zahrádkáři vzpomněli: Vždyť tyhle pestré kvítky jsme mívali na zahradě! Netýkavky se tedy rychle rozšířily i na letničkových záhonech. Pěstují se netýkavka balzamína a netýkavka turecká (sultánská). Tu první můžete vysít v květnu přímo na záhon, ta druhá je trochu choulostivější a pomaleji roste a je lépe ji předpěstovat v pařeništi nebo doma v květináčku a v květnu vysadit na záhon už vzrostlé sazeničky. Oba druhy se bohatě větví a vytvoří asi 30-50 cm vysoké keříky, koncem května již nasadí poupata a kvetou až do zámrazu. Ve svých domovinách jsou to trvalky, u nás ovšem zimu nepřežijí. Balzamína má květy uspořádané na krátkých stopkách kolem stonku v hroznech, netýkavka sultánská kvete jednotlivými květy na koncích výhonků. Zahradní hybridy mají květy mnohem větší než původní přírodní druh, semena se obvykle prodávají v barevné směsi, takže si na záhoně vypěstujete velice pestrý koberec. Netýkavkám se daří na slunci i v polostínu, potřebují půdu bohatou na humus a stálou vlhkost.

TIP

Do teplé zimní zahrady

Z afrických tropických pralesů pochází druh Impatiens niamniamensis, královna netýkavek. Je to až metr vysoká bylina s dřevnatějícím stonkem, vytvářející na vrcholu korunu z až dvacet centimetrů dlouhých listů. V jejich paždí nasazuje poupata a vykvétá velice zajímavými květy, tvarem i barevností připomínající malé papoušky. Od kalichu po korunu jsou postupně bílé, žluté a červené a na konci mají dlouhý „zobáček“, uzavírající korunu. V tropech rostlinu opylují kolibříci s dlouhými zobáčky. Rostlina potřebuje výživnou půdu a teplo – venku ji nevypěstujete, může ale být velmi dekorativním prvkem vaší vytápěné zimní zahrady. Semena u nás nevytvoří, chybí opylovači, dá se ale snadno množit vrcholovými řízky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Balzamína - druhy, pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Balzamína - druhy, pěstování

Škodlivé rostliny

Důvody, proč likvidovat určité druhy rostlin a rady, jak správně likvidaci provádět

Které rostliny můžete pěstovat za oknem

Reportáž o pěstování rostlin, které můžeme pěstovat za oknem, jako například tořivka, netýkavka konžská (papoušek), jak o ně pečovat, jak jí zalévat, jak je stříhat, jakou zeminu využívat, jaké místo je pro ně vhodné.

Poradna Václa Větvičky

V tomto videu opět odpovíme na dotazy našich diváků. Hostem je pan Václav Větvička.

Netýkavky

Netýkavky

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.