Anturie – exotická kráska ze vzdálených tropů

Anturie (Anthurium Schott) pochází z velmi rozvětvené rodiny, která čítá něco kolem 800 druhů. Díky svým okrasným listenům, připomínajícím rudé srdce a poměrně dlouhé době kvetení si tato tropická kráska získala srdce mnoha pěstitelů i u nás. Také po Anturii toužíte?

Anturie – exotická kráska ze vzdálených tropů
Anturie – exotická kráska ze vzdálených tropů (Zdroj: shutterstock.com)

V zemích svého původu (oblast Mexika a Jižní Ameriky obecně) rostou tyto rostliny i na stromech. Spodní listy postupně odumírají a vytváří se krátký kmínek, ze kterého vyrůstají dužnaté adventivní kořeny, které rostlinupřírodě upevňují. V řečtině znamená Anthurium něco jako „ocasní květina„, díky tzv. spadixu, což je oranžový nebo žlutý hrot, tyčící se v prostředku květu. Obvykle tato rostlina dosahuje výšky něco kolem 35 cm. Barva květu bývá oranžová, červená, růžová. Umělým množením a křížením jednotlivých odrůd se však dnes běžně setkáte i s bílými, fialovýmizelenými Anturiemi. Tato atypická a dominantní rostlinka se hodí i do zimní zahrady, kde krásně dotvoří tropickou atmosféru.

Díky svým okrasným květům s lesklým, jakoby voskovým povrchem bývá často námětem pro imitace v podobě umělých rostlin. Umělá květina se však nikdy nebude moci měřit s tou nádherou, kterou oplývá živá Anturie ve vrcholném období svého květenství. Nadšené pěstitele tropických rostlin neodradí dokonce ani to, že podmínky jejího pěstování nejsou zrovna nejjednodušší. Zajímavostí, která také rozhodně stojí za zmínku je, že právě jedna z odrůd Anturie, konkrétně Titan Arum (Amorphophallus titanový), se pyšní titulem  – rostlina s největším květenstvím na světě. Rod Araceae je obecně znám právě díky svému obřímu květenství.
I přes svůj půvab skrývá tato rostlina v každé části svého těla jed. Toxikace tohoto jedu není smrtelná pro člověka, nicméně pro domácí mazlíčky (především kočky) může však představovat jistý skon. Lidé mohou při požití této květiny trpět žaludečními obtížemi, což se týká spíše malých dětí. Dospělí by si spíše měli dávat pozor při manipulaci s rostlinou, neboť ta může při doteku s pokožkou způsobovat nepříjemné vyrážky – kůže je zarudlá a pálí.

Pěstování

Anturie, ač patří k tropickým rostlinám, vyžaduje spíše nepřímé světlo (tedy kromě zimního období, kdy je potřeba květinu trochu zahřát a natočit ji na slunce). Dávejte také pozor na průvan a chlad, Anturii by totiž v takových podmínkách zčernaly listykvěty. Také rostlinu příliš nepřelévejte, protože jinak listy pro změnu zežloutnou. V létě je ideální teplota pro pěstování 20-28 stupňů, v zimě kolem 15 – 22 stupňů. Substrát musí být neustále vlhký, doporučuje se rostliny rosit, ale pozor na květy. Jestliže se vám je podaří zmáčet, objeví se na nich nehezké skvrny.

Pokud rostlina nechce kvést, může být příčinou opět umístění rotliny nebo nedostatek hnojiva. Ze škůdců je nejčastějším „záškodníkem“ vlnatka. Proti ní je nejjednodušší přípravek ten, který znaly již naše prababičky – potřete listy hadříkem, máčeným v alkoholu. Ten rozpouští ochranný štít vlnatek, které následně zahubí. V příliš suchém vzduchu se také mohou Anturii stáčet listy a také se daří dalšímu škůdci, slivuškám, třásněnkám a molicím.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?