Měsíčkový záhon je malá lékárna

Říká se, že veselá mysl je půl zdraví. A tak můžeme klidně začít tím, že žluté a oranžové květy měsíčku vám v zahradě přinesou dobrou náladu. Teplé zářivé barvy slunce totiž na člověka tak působí, aniž by si to uvědomoval.

Měsíčkový záhon je malá lékárna
Měsíčkový záhon je malá lékárna (Zdroj: Lucie Peukertová)

Měsíček zahradní nebo také lékařský (Calendula officinalis) je sice jen jedním z asi dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale nejznámější a u nás se málokdy setkáte s jiným. S pěstováním této nenáročné letničky můžete začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Určitě ji ale nezavrhnete ani poté, co se pustíte po promyšlených kompozic letničkových záhonů. Měsíčky je totiž bohatostí svých sytě barevných květů proteplují od června až do konce září, zkrátka dokud mají dost sluníčka, aby poupata rozkvetla.

Záhon pro měsíčky

Rostliny s tuhými osrstěnými stonky a svěže zelnými lístky vyrostou bez velké péče ze semínek, která volně zasejete přímo na záhon a lehce vtlačíte do půdy. Potřebují slunné stanoviště a nesnášejí přemokřenou půdu, jinak se jim daří prakticky všude, stačí se podívat, jak vyrážení zplanělé na rumištích i skládkách. Semínka můžete vpravit do upraveného záhonu na podzim, ale stačí i na jaře v dubnu. Brzy vyklíčí a asi za deset týdnů se objeví první poupata a květy. Další rok vlastně ani zasévat nemusíte, stačí nechat na několika květech dozrát plody, vysemení se samy a na jaře znovu bohatě vyrazí ke světlu. Ponechávat měsíčky několik let po sobě na jednom záhonu se ale nedoporučuje – značně vyčerpávají půdu. Takže jim raději po dvou až třech letech vyberte v okrasné zahradě zase jiné místo.

Žlutá a oranžová vedou

Některé šlechtěné odrůdy mají také světlounce růžové nebo až karmínové květy, ale ty patří spíš ke šlechtitelským experimentům. Právě pro ostrou žlutou a oranžovou barvu jsou totiž květy měsíčků, jednoduché, připomínající kopretiny, i plnokvěté tak oblíbené. Neobejde se bez nich žádná pestrá letní kytice. Ve váze vydrží dlouho a když mají  v místnosti dostatek světla a dostanou často čerstvou vodu, vykvétají postupně i poupátka na vedlejších stoncích.

Kulinářské zážitky

Jistě máte rádi pěkně nazdobený talíř. Co ho v létě zkusit dokrášlit květy nebo okvětními lístky měsíčku? Jeden květ uprostřed talíře krémové polévky vypadá velice efektně a nahořklá pikantní chuť výborně nahradí polévkové koření. Stejně dobře se vyjímají oranžové lístky přimíchané do listových salátů a i jim dodají zvláštní příchuť. Chcete připravit žlutou rýži a nemáte po ruce drahocenný šafrán? Při vaření přimíchejte nasekané okvětní plátky měsíčku – dokonce i ona specificky hořkoslaná šafránová chuť bude velmi podobná. Čerstvými lístky můžete ale posypat třeba i kuře nebo vepřovou pečeni. Zvlášť těm, kdo tučnější jídlo hůř tráví, to bude nejen chutnat, ale také prospívat. Látky obsažené v květech měsíčku zahradního totiž podporují tvorbu žluči, stimulují činnost žlučníku a pomáhají tak lépe strávit právě živočišné tuky. Měsíčkové lístky na chlebu s máslem? Děti i dospělí budou okouzleni vaším jednoduchým nápadem a vy jim tak podstrčíte kousek zdraví z přírody.

Nezapomeňte sbírat a sušit

To už jsme ale u léčivých účinků této velice cenné rostliny. U nás sice není původně domovem, ze Středomoří se k nám ale rozšířila již v raném středověku. Dlouho se věřilo, že dokáže vyléčit dokonce i mor – a není vyloučeno, že skutečně měla na nemocné touto vyčerpávající chorobou pozitivní účinky. Květy obsahují éterické oleje, hořčinu kalandén, organická barviva karotenoidy, kyselinu salicylovou, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a vitamin C. Jako u mnoha přírodních drog není důležité množství jednotlivých látek, které se může jevit z hlediska chemických léků nízké, ale právě onen koktejl, který dokáže namíchat jen příroda. Nejvíce účinných látek mají květy sytě oranžové, při sběru na sušení se tedy zaměřte hlavně na ně. Okvětní plátky trhejte za slunečného poledne a sušte je rychle, nejlépe v místě, kde proudí vzduch, aby se nezapařily. Nesmí na ně přijít slunce – tím se znehodnocují, takže je rozložte pěkně ve stínu a suché (zachovávají si svou krásnou barvu) uložte tak, aby nezvlhly, případně občas znovu přesušte. Usušené měsíčky můžete využít v kuchyni stejně jako čerstvé, zároveň ovšem máte doma malou pohotovostní lékárnu.

Čaje, tinktury a masti  

Popíjení čaje z měsíčku zlepšuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku. Spasmolytické účinky lze dobře využít při menstruačních potížích. Čaj také čistí krev, zlepšuje krevní oběh a stimuluje srdeční činnost při mírném poklesu krevního tlaku. Výrazný efekt má využívání antiseptických a protiplísňových účinků měsíčku. Na afty nebo akné se používá silný odvar – jednu až dvě minuty povařená lžíce sušených lístků v troše vody. Lístky můžete také naložit do lihu a vyrobit tak tinkturu. Pár kapek pak můžete přidávat do čaje při nachlazeních a zánětech v krku, potírat jimi špatně se hojící rány i třeba otok po vymknutí kotníku.

Velice účinná a oblíbená je měsíčková mast. Snadno ji vyrobíte doma. Stačí vyškvařit pěkné bílé sádlo a do rozpuštěného pak vmíchat několik hrstí nejlépe čerstvých okvětních lístků. Po pár dnech uležení v chladu sádlo znovu rozpusťte a přidejte další lístky. To zopakujte ještě jednou a nechte několik dnů uležet. Pak můžete sádlo rozpustit a přecedit, aby mast byla hladká. Pokud vám v ní lístky nevadí, můžete je tam klidně ponechat. Drobné ranky, říznutí, odřeniny, popáleniny, ale i pooperační jizvy se při používání měsíčkové ranky přímo zázračně hojí. Obklady z masti nebo silného odvaru pravidelně přikládané na noc vás během několika týdnů zbaví nevzhledných křečových žil. Používání masti bývá velmi účinné i při vleklých problémech s plísněmi na nohou. A když vám díky bohu nic není? Pak měsíčkovou mast neopomeňte jako kosmetický prostředek – zjemňuje pleť a zbaví vás potíží se suchými rty.

TIP: Očistná kúra

Chcete si na jaře vyčistit krev? Smíchejte 30 g sušeného měsíčku s 10 g kopřivy a 10 g řebříčku. Čajovou lžičku směsi spařte čtvrtlitrem vařící vody a nechte vyluhovat asi pět minut. Čaj pijte dvakrát až třikrát denně po tři týdny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.