Měsíčkový záhon je malá lékárna

Říká se, že veselá mysl je půl zdraví. A tak můžeme klidně začít tím, že žluté a oranžové květy měsíčku vám v zahradě přinesou dobrou náladu. Teplé zářivé barvy slunce totiž na člověka tak působí, aniž by si to uvědomoval.

Měsíčkový záhon je malá lékárna
Měsíčkový záhon je malá lékárna (Zdroj: Lucie Peukertová)

Měsíček zahradní nebo také lékařský (Calendula officinalis) je sice jen jedním z asi dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale nejznámější a u nás se málokdy setkáte s jiným. S pěstováním této nenáročné letničky můžete začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Určitě ji ale nezavrhnete ani poté, co se pustíte po promyšlených kompozic letničkových záhonů. Měsíčky je totiž bohatostí svých sytě barevných květů proteplují od června až do konce září, zkrátka dokud mají dost sluníčka, aby poupata rozkvetla.

Záhon pro měsíčky

Rostliny s tuhými osrstěnými stonky a svěže zelnými lístky vyrostou bez velké péče ze semínek, která volně zasejete přímo na záhon a lehce vtlačíte do půdy. Potřebují slunné stanoviště a nesnášejí přemokřenou půdu, jinak se jim daří prakticky všude, stačí se podívat, jak vyrážení zplanělé na rumištích i skládkách. Semínka můžete vpravit do upraveného záhonu na podzim, ale stačí i na jaře v dubnu. Brzy vyklíčí a asi za deset týdnů se objeví první poupata a květy. Další rok vlastně ani zasévat nemusíte, stačí nechat na několika květech dozrát plody, vysemení se samy a na jaře znovu bohatě vyrazí ke světlu. Ponechávat měsíčky několik let po sobě na jednom záhonu se ale nedoporučuje – značně vyčerpávají půdu. Takže jim raději po dvou až třech letech vyberte v okrasné zahradě zase jiné místo.

Žlutá a oranžová vedou

Některé šlechtěné odrůdy mají také světlounce růžové nebo až karmínové květy, ale ty patří spíš ke šlechtitelským experimentům. Právě pro ostrou žlutou a oranžovou barvu jsou totiž květy měsíčků, jednoduché, připomínající kopretiny, i plnokvěté tak oblíbené. Neobejde se bez nich žádná pestrá letní kytice. Ve váze vydrží dlouho a když mají  v místnosti dostatek světla a dostanou často čerstvou vodu, vykvétají postupně i poupátka na vedlejších stoncích.

Kulinářské zážitky

Jistě máte rádi pěkně nazdobený talíř. Co ho v létě zkusit dokrášlit květy nebo okvětními lístky měsíčku? Jeden květ uprostřed talíře krémové polévky vypadá velice efektně a nahořklá pikantní chuť výborně nahradí polévkové koření. Stejně dobře se vyjímají oranžové lístky přimíchané do listových salátů a i jim dodají zvláštní příchuť. Chcete připravit žlutou rýži a nemáte po ruce drahocenný šafrán? Při vaření přimíchejte nasekané okvětní plátky měsíčku – dokonce i ona specificky hořkoslaná šafránová chuť bude velmi podobná. Čerstvými lístky můžete ale posypat třeba i kuře nebo vepřovou pečeni. Zvlášť těm, kdo tučnější jídlo hůř tráví, to bude nejen chutnat, ale také prospívat. Látky obsažené v květech měsíčku zahradního totiž podporují tvorbu žluči, stimulují činnost žlučníku a pomáhají tak lépe strávit právě živočišné tuky. Měsíčkové lístky na chlebu s máslem? Děti i dospělí budou okouzleni vaším jednoduchým nápadem a vy jim tak podstrčíte kousek zdraví z přírody.

Nezapomeňte sbírat a sušit

To už jsme ale u léčivých účinků této velice cenné rostliny. U nás sice není původně domovem, ze Středomoří se k nám ale rozšířila již v raném středověku. Dlouho se věřilo, že dokáže vyléčit dokonce i mor – a není vyloučeno, že skutečně měla na nemocné touto vyčerpávající chorobou pozitivní účinky. Květy obsahují éterické oleje, hořčinu kalandén, organická barviva karotenoidy, kyselinu salicylovou, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a vitamin C. Jako u mnoha přírodních drog není důležité množství jednotlivých látek, které se může jevit z hlediska chemických léků nízké, ale právě onen koktejl, který dokáže namíchat jen příroda. Nejvíce účinných látek mají květy sytě oranžové, při sběru na sušení se tedy zaměřte hlavně na ně. Okvětní plátky trhejte za slunečného poledne a sušte je rychle, nejlépe v místě, kde proudí vzduch, aby se nezapařily. Nesmí na ně přijít slunce – tím se znehodnocují, takže je rozložte pěkně ve stínu a suché (zachovávají si svou krásnou barvu) uložte tak, aby nezvlhly, případně občas znovu přesušte. Usušené měsíčky můžete využít v kuchyni stejně jako čerstvé, zároveň ovšem máte doma malou pohotovostní lékárnu.

Čaje, tinktury a masti  

Popíjení čaje z měsíčku zlepšuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku. Spasmolytické účinky lze dobře využít při menstruačních potížích. Čaj také čistí krev, zlepšuje krevní oběh a stimuluje srdeční činnost při mírném poklesu krevního tlaku. Výrazný efekt má využívání antiseptických a protiplísňových účinků měsíčku. Na afty nebo akné se používá silný odvar – jednu až dvě minuty povařená lžíce sušených lístků v troše vody. Lístky můžete také naložit do lihu a vyrobit tak tinkturu. Pár kapek pak můžete přidávat do čaje při nachlazeních a zánětech v krku, potírat jimi špatně se hojící rány i třeba otok po vymknutí kotníku.

Velice účinná a oblíbená je měsíčková mast. Snadno ji vyrobíte doma. Stačí vyškvařit pěkné bílé sádlo a do rozpuštěného pak vmíchat několik hrstí nejlépe čerstvých okvětních lístků. Po pár dnech uležení v chladu sádlo znovu rozpusťte a přidejte další lístky. To zopakujte ještě jednou a nechte několik dnů uležet. Pak můžete sádlo rozpustit a přecedit, aby mast byla hladká. Pokud vám v ní lístky nevadí, můžete je tam klidně ponechat. Drobné ranky, říznutí, odřeniny, popáleniny, ale i pooperační jizvy se při používání měsíčkové ranky přímo zázračně hojí. Obklady z masti nebo silného odvaru pravidelně přikládané na noc vás během několika týdnů zbaví nevzhledných křečových žil. Používání masti bývá velmi účinné i při vleklých problémech s plísněmi na nohou. A když vám díky bohu nic není? Pak měsíčkovou mast neopomeňte jako kosmetický prostředek – zjemňuje pleť a zbaví vás potíží se suchými rty.

TIP: Očistná kúra

Chcete si na jaře vyčistit krev? Smíchejte 30 g sušeného měsíčku s 10 g kopřivy a 10 g řebříčku. Čajovou lžičku směsi spařte čtvrtlitrem vařící vody a nechte vyluhovat asi pět minut. Čaj pijte dvakrát až třikrát denně po tři týdny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Měsíček lékařský

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měsíček lékařský

Masti z léčivých bylin

Masti z bylin jsou užitečné na spoustu věcí. Paní Jonášová vám ukáže přesnou přípravu masti z měsíčku lékařského a z kořene kostivalu.

Jak doma vyrobit měsíčkovou mast

Jak doma vyrobit měsíčkovou mast

Výroba domácího mýdla s měsíčkem

Výroba domácí kosmeticky je čím dál oblíbenější. Vyrobte si vlastní mýdlo podle návodu od Kláry Šafránkové

Podle čeho můžeme předpovídat počasí

Povídání s Dr. Zákopčaníkem o tom, podle čeho je v přírodě možné předpovídat počasí.

Použití léčivých bylinek

Použití léčivých bylinek

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.