Vřesoviště v plném květu

Romantické scenérie anglických, skotských či provensálských vřesovišť jsou pro zahrádkáře velice inspirativní zvlášť s blížícím se podzimem. Některé vřesy a vřesovce totiž sice vykvétají na jaře, ta prává záplava květů nás ale čeká právě v září.

Vřesoviště v plném květu
Vřesoviště v plném květu (Zdroj: shutterstock.com)

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je oblíbená dekorativní rostlina. Často nám zdobí pokoj v květináči trs půvabný v květu i při barevné proměně drobnými lístky obsypaných stonků a usychajících kvítků. Stejně pěkně se vyjímá jako solitér třeba ve skalce. Pokud ale chceme v okrasné zahradě opravdu využít jeho krásu, vysazujeme ho ve větší ploše a kombinujeme s dalšími vřesovištními rostlinami. Vřes se snadno rozroste do širokých nízkých keříků a vytvoří souvislý porost – malé zahradní vřesoviště.

Přírodní zahrada

Patříte mezi příznivce zahrady nespoutané do přesných geometrických tvarů, kde výsadba připomíná obraz krajiny? Vřesovištní zahrada vám umožňuje právě takový obraz vytvořit, přitom zvlášť ve vyšších polohách nebude u nás ničím exotickým, takový ráz mají slunné stráně našich kopců, pokud nejsou uměle zalesněné nebo kultivované pro kosení a spásání luk.

Osluněný svah v zahradě bude tak pokryt nízkými vřesovištními rostlinami, na vrcholu svahu ho doplní vzrostlé jehličnaté stromy nebo okrasný javor. Vysoké stromy vytvoří zastínění pro rododendronyazalky, uprostřed vřesové stráně pak vykukují jehličnaté zákrsky, kompaktní nízké kleče, jalovce nebo miniaturní převislé smrky. Cestičky vaším vřesovištěm je nejlépe ponechat přírodní, pro pohodlnější údržbu je můžete vyložit plochými kameny nebo dřevěnou kulatinou. Toužíte přece jen po kousku exotiky? Pak můžete vysadit některou exotickou dřevinu, pokud ohlídáte, aby byla stejně jako ostatní rostliny milovníkem kyselé půdy, bude se sem určitě hodit. Vřesy nerostou jen v Evropě, ale i v rozsáhlých oblastech Asie a Afriky, kde jsou doplňující druhy jiné než u nás, takže jistě najdete zajímavé keřestromy původem z těchto krajin.

Barevné obrazy

Také pro zahrady se záhony přesně naplánovanými do kruhů, obdélníků a čtverců, protkanými cestičkami z bílého kačírku, červených cihel nebo z dlažby jsou vřesy vítanými podzimními rostlinami. Po odkvětu letniček můžete hustě vysadit sazenice tak, že jejich barvy budou tvořit různé obrazce. Taková malba výsadbou je dobře známá ze stylu francouzských parků našich zámků. Kdo má rád přesnost a jasně zřetelné pilíře zahrady, tomu budou od konce srpna do zimy vřesyvřesovce na takových záhonech lahodit. V rozích nebo středu záhonů je dozdobí tvarované stálezelené keřestromky. Vyšlechtěné odrůdy vřesu mají celou škálu barev od bílé přes různé odstíny růžové až po fialovou a červenou, barevné přechody lze tedy krásně vyladit, odstíny na sebe mohou navazovat od světlých po nejtmavší nebo kontrastem vyčarujete na záhonu kruhy, pruhy či dokonce stylizovaný obrázek. Takové záhony bývají sezónní, ale je škoda se o sazenice vřesů připravit, lépe je přesázet je do květináčů, sestřihnout a ponechat pro další podzim opět k výsadbě na záhony. Na to ovšem potřebujete na zahradu tak velkou, že se v ní najde místo pro přechovávání takto využívaných trvalek.

Co potřebuje vřesoviště

Vřesy i ostatní rostliny této skupiny jsou nenáročné, zvyklé na suché stráně. Přesto dovedou trpět suchem, vysychání je postihuje zejména v zimách bez sněhu, kdy je třeba je stejně jako jehličnany zalévat. Co ale opravdu nemají rády je vápenitá půda. Jejich přírodní lokality jsou rašeliniště, stráně pod jehličnatýmidubovými lesy, zkrátka místa s typicky kyselou zeminou. Tu jim musíte dodat i na zahradě. Můžete použít speciální substrát na vřesovištní rostliny nebo přimíchat do kvalitní půdy rašelinu. Pokud zakládáte vřesoviště jako trvalou součást zahrady, pak bude přihnojování rašelinou nutné každý rok, pro záhon vřesů přidejte trochu rašeliny při výsadbě ke každé rostlince.

TIP

Co se hodí k vřesům

Určitě jsou to vřesovce, velmi podobné vřesům, trošku vyšší keříky s o něco většími zvonečky kvítků na lodyhách. Vřesovce jsou ale choulostivější na mráz, do našich podmínek se hodí vřesovec pleťový (Erica carnea), popelavý (E. cinerea), ladní (E. tetralix) a těkavý (E. vagans). Vykvétají dvakrát ročně, vřesoviště tak ozdobí květy už velmi časně na jaře a znovu na podzim. Stejně jako vřesy je po každém odkvětu sestřihněte, aby keříky příliš nedřevnatěly a nové výhony bohatě kvetly. Na rašelinová vřesoviště přirozeně patří také brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a klikva (Vaccinium macrocarpum), které navíc nesou lahodné plody. Sytě zelené tuhé lístky zbarvující se postupně do červena má také libavka (Gaultheria), nízké, na jaře kvetoucí keříkykvěty připomínajícími konvalinky tvoří kyhanka (Andromeda), u nás přirozenou dobře se ujímající rostlinou je i medvědice (Arctostaphylos) s bílými květy.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019, Autor: 31.8.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.