Pěstujeme hrnkové gerbery

Dnes už si takřka kdykoli můžeme v květinářství zakoupit hrnkové gerbery a pěstovat je doma v květináči. Mnozí z nás už to také vyzkoušeli, ale výsledek byl obvykle nevalný, proto si dnes sdělíme několik zásad pro pěstování hrnkových gerber, abychom se z jejich krásných květů mohli těšit co nejdéle.

Pěstujeme hrnkové gerbery
Pěstujeme hrnkové gerbery (Zdroj: shutterstock.com)

K dostání jsou v květinářství nejrůznější zminiaturizované odrůdy v mnoha barvách květů. Vzhledově bychom mohli přirovnat gerbery ke křížencům kopretin s pampeliškami, nebo měsíčkem zahradním, kterým jsou podobné spíše květem.

Květy gerber byly vyšlechtěny do mnoha odstínů takřka všech barev s výjimkou barvy fialové a modré. Existují rovněž odrůdy velkokvěté, plnokvěté, ale také drobnokvěté mají rovněž své obdivovatele. Předností minigerber je nižší cena, dlouhé stonky a velmi zajímavé takřka svítivé barvy.

Před zhruba třiceti lety udělali šlechtitelé velkou radost pěstitelům pokojových rostlin, když díky nim přišly na svět hrnkové gerbery. Ty mají poněkud menší květy a zkrácené stonky. Odrůdy gerber nelze množit semeny, neboť se jedná o geneticky nestálé druhy. Z nových křížení se pro množení vybírají ti nejkvalitnější jedinci, jejichž genetický materiál slouží k vegetativnímu rozmnožování in vitro.

Abyste jako pěstitelé nebyli zklamáni, je třeba vědět, že mnoha květů se lze při pěstování těžko dočkat, neboť květináče doslova obsypané květy jsou výsledkem mnohých hormonálních zásahů do těchto druhů rostlin. Doma už se nám nepovede vypěstovat na jedné rostlině tolik květů, jako když jsme si ji přinesli z květinářství právě zakoupenou.

Pro pěstování doma musíme gerberám zajistit dobře větrané a co nejsvětlejší stanoviště. Pouze v období vrcholného léta rostliny přistiňujeme, chráníme je tak před prudkým sluncem. Pro zálivku použijeme dešťovou anebo převařenou odstátou vodu. Zásadně nesmíme používat právě natočenou vodu z kohoutku, je pro rostliny příliš studená a správně by měla být přizpůsobená teplotě okolí rostliny. Gerbery zaléváme vždy odspodu.

Pokud trsy gerber dobře prosperují, můžeme je v průběhu přesazování zkusit rozdělit a tím, si rostliny namnožit. Po odkvetení je dobré vyměnit rostlinám substrát. Ten, ve kterém jsme je zakoupili, odstraníme a připravíme si sami vlastní substrát z rašeliny a směsi hrubšího písku.  Ideální je, když můžeme před použitím rašelinu sterilizovat párou anebo varem. Na dno nového květináče přichystáme vrstvu drenáže z kamínků či drobného štěrku, případně z hliněných střepů.

Zimování gerber je opravdovou pěstitelskou maturitou. Je třeba si uvědomit, odkud gerbery pocházejí, že jsou to rostliny původem ze sušších oblastí, rostoucí v přírodě v sutích a proto rozhodně nesnášejí přemokřený substrát. Na přemokření jsou zvláště citlivé v zimním období, a proto se často stává, že právě přes zimu nám tyto krásky doma uhynou. I v průběhu zimy musíme dbát na umístění gerber na co nejsvětlejším místě, navíc je třeba je přenést na chladnější místo, například na chodbu, rozhodně nemohou zůstat v přetopeném panelákovém bytě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 06.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?