Dřevo na zahradě potřebuje péči

Plot, pergola, altánek, zahradní domek, nábytek na terase nebo ozdobné dřevěné palisády a skulptury – dřeva v zahradách se vždycky najde dost. Pokud chceme, aby vypadalo dobře a sloužilo dlouhé roky, musíme ho ošetřovat, tedy natírat.

Dřevo na zahradě potřebuje péči
Dřevo na zahradě potřebuje péči (Zdroj: shutterstock.com)

Jiné to samozřejmě bude u smrkových nebo dubových trámů a prken, jiné u nábytkuexotických dřevin. Pokud nemáte už pár let lakýrnických zkušeností, rozhodně se vyplatí vzít radu u odborníka v obchodě s barvami. Náš malý průvodce vám poslouží alespoň jako orientační základ pro nátěry běžně používaného smrkového, borovicového nebo dubového dřeva.

Odstranění starých nátěrů

Nedá se nic dělat, bez téhle nejméně příjemné fáze prostě nemůžete začít natírat. Takže nejdřív si pěkně nachystejte brusný papír, případně některý chemický odstraňovač nátěrů, větší vrstvy laku bude třeba možná i opálit a na pomoc vzít elektrickou brusku. Pokud je dřevo někde poškozené, díry vykytujte a zatvrdlý kyt vyhlaďte. Dobré je vědět, čím bylo dřevo ošetřeno původně. Dnes už se s tím sice setkáte spíš výjimečně, ale dřív se na dřevo používaly často fermežové, tedy olejové, mastné nátěry. Jejich úplné odstranění je dost obtížné, jsou nasáklé do dřeva, takže budete muset použít některý chemický prostředek.

I tak nemusí být výsledek dokonalý. V čem je problém? Na dřevě ošetřeném mastným nátěrem vám nic jiného držet nebude – ať už použijete nátěr disperzní, tedy ředěný vodou, nebo syntetický, mastný povrch ho bude špatně přijímat a barva se začne brzy loupat. Přestože se dnes fermežové barvy používají spíše výjimečně, někdy prostě nezbývá, než po nich znovu sáhnout. Pokud tedy chcete zachovat třeba starý plot nebo palisádu – zkrátka to, co už je na zahradě pár desetiletí, stále to vypadá dobře a k výměně se vám přistoupit nechce.

Ochrana dřeva

Přírodní materiál stárne a trpí nemocemi stejně jako lidské tělo. Dřevo na vzduchu trpí vlhkostí, rády na něm cizopasí plísně a houby, ale i různí dřevokazní škůdci. Zahnat je pomáhá hloubková impregnace, tedy napuštění chemickou látkou. Například trámy používané pro stavbu roubenek se impregnují ponořením do napouštědla, které tak nasákne do celého dřeva. Vy si vystačíte s nátěrem štětcem, pokud ošetřujete dřevo, které je většinu roku nebo celý rok venku, určitě na impregnaci nezapomeňte.

Mořidlo, lak a barva

Jaký je v tom rozdíl? Mořidlo vsákne do dřeva, takže nevytvoří na jeho povrchu souvislou vrstvu, dřevo si tak uchová svou kresbu. Můžete ovšem pozměnit jeho barvu, protože mořidla jsou pigmentovaná. Když tedy chcete třeba světlé smrkové dřevo změnit na tmavý ořech, natřete ho mořidlem. Pozor, mořidla rychle zasychají, takže je třeba při natírání pracovat svižně, abyste někde neměli příliš tmavé nebo naopak příliš světlé skvrny. Chcete naopak zachovat přírodní barvu dřeva nebo ochránit povrchovým nátěrem dřevo již namořené? Pak použijete transparentní lak. Může být lesklý nebo matný tvrdší nebo naopak pružný – to záleží na tom, kde a k jakému účelu bude nátěr sloužit. Na prkna terasy se bude hodit pružný lak, na artefakt u zahradního jezírka naopak tvrdý. Krása dřeva pod lakem vynikne, zdůrazní se kresba a ochrana je na několik sezón. Pak tu máme barvy – název mluví sám za sebe. Jde o konečnou úpravu souvislým pigmentovaným nátěrem.

vodou ředitelnými se pracuje snadno, pokud je ovšem dřevo venku, budete muset nátěr častěji obnovovat – déšť a vlhkost s ním udělají své. Na plot, zábradlí, altán – zkrátka na velké plochy, jejichž natírání vyžaduje hodně času a námahy, je tak lepší použít syntetické barvy. Při jejich nákupu nezapomeňte rovnou pořídit správné ředidlo – jiné budete potřebovat na barvy akrylátové, jiné na nitocelulózové a tak dále. Nechte si doporučit barvu, s níž práci snadno zvládnete. Rychleschnoucí materiály jsou sice příjemné, protože se nemusíte bát náhlé změny počasí, ale pro lakýrníka amatéra je práce s nimi těžší – snadno se dopustíte toho, že se neopatrně vrátíte štětcem na již natené místo a tahy budou navždy vidět. Tento problém vzniká i u hustších barev, takže také s nimi opatrně. Rozhodně je lepší provést dva nátěry řidší barvou než jeden hustou, kde se vám nepodaří vytvořit pěkný souvislý nátěr.

Více vrstev je venku potřeba

K důkladné ochraně dřeva je tedy třeba provést napuštění impregnací, poté dát vrstvu základního penetračního nátěru. Ten pronikne hlouběji do dřeva, sníží jeho nasákavost, zpevní povrch a umožní lepší přilnavost dalších nátěrů. Nakonec použijete dvě, někdy i tři vrstvy konečné úpravy lakem nebo barvou.

TIP

Kompletní nákup

Všechny složky nátěru dřeva nakupujte společně. Použité materiály musí mít jednotné složení, na syntetický základ není možno nanášet disperzní svrchní nátěr a obráceně. Když budete vybírat vše najednou, vyhnete se tomu, že jste zapomněli, jakou impregnaci nebo základovou barvu už doma máte a vaše dílo se nejen podaří, ale bude mít také dlouhou životnost.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 04.04.2019, Autor: 2.9.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.