Jak vytěžit maximum z malé zahrady

Malé zahrady musí být plánovány o mnoho pečlivěji, než ty velké. Sebemenší chyba nebo realizační neúspěch na ní vynikne bohužel mnohem víc, než na velké, kde má šanci se tak trochu ztratit. Základem úspěchu je tedy malou zahradu co nejlépe naplánovat.

Jak vytěžit maximum z malé zahrady
Jak vytěžit maximum z malé zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Sledujte pohyb slunce

Chcete-li malou zahradu používat celoročně, rozhodně se vám vyplatí nejdříve dobře pozorovat, jak se nad ní pohybuje během dne slunce, kdy a kam navečer klesá, protože právě to vám bude diktovat podmínky rozvržení zahrady. Podle pohybu slunce si zvolte vaše zahradní posezení a také výběr rostlin.

Jako funkci by měla plnit vaše malá zahrada

Dále je důležité, jaké funkce chcete pro vaši malou zahradu zachovat. Je pochopitelné, že vzhledem k rozměrům mini zahrádky bude třeba některé její funkce omezit. Má to být čistě zahrada relaxační, určená k odpočinku anebo na ní chcete mít i květiny, případně pěstovat nějakou zeleninu a bylinky? Budete na zahradu zvát hosty anebo bude zahrada sloužit čistě jenom vám? Máte malé děti nebo psa? Musíte zohledňovat, co na zahradu vysadit a jak ji vybavit? To všechno jsou otázky, které si musíte předem položit a rozhodně je nenechat bez odpovědi.

Třináctero inspirací pro maximální využití malé zahrady:

 • Udělejte z ní relaxační zónu – vyberte si styl, který vám vyhovuje
 • Pěstujte si vlastní zeleninu v nádobách, při nevlídném počasí ji dopěstujete doma za oknem nebo v zimní zahradě
 • Vytvořte dojem většího prostoru, dejte na zeď zrcadla, na zem malou vodní zahrádku.
 • Zvolte osvětlení, které navodí atmosféru a večer umožní bezpečný pohyb
 • Vyrobte si paletovou vertikální minizahrádku na bylinky nebo na jahody
 • Používejte skládací zahradní nábytek, ušetří místo
 • Chce to chytré úložné prostory na nářadí a na polstrování
 • Stylové ohniště dodá komfort celé vaší zahradě
 • Zavěste přírodu do nádob – rozšíříte tím zahrádku
 • Využijte efektivně každou píď, vrstvěte nádoby, použijte několik schodů
 • Přiveďte na zahradu ptactvo – zavěste na stromy hnízdní budky a na zimu krmítka
 • Propojte zahradu s okolní zelení – vysaďte do ní aspoň jeden stromek a také keře
 • Natáhněte si houpací síť, nebo si pořiďte houpačku

Zahrada typu koridoru

Jestliže vaše zahrada je typu koridoru, který slouží také jako hlavní vstup k vám domů, můžete daný prostor vizuálně zatraktivnit. Vyberte sem rostliny, které rostou pomalu, takže nebudete muset neustále upravovat jejich výšku anebo je jakkoli jinak seřezávat. Volte rostliny šířící vůni již při sebemenším dotyku. Jakmile budete rostliny míjet, příjemně zavoní a jejich vůně bude v uzavřeném prostoru o to výraznější.

Jaký vybrat pochozí povrch

V tomto případě jsme opět u funkce zahrady. Podle toho, jakou jste své zahradě přidělili, tak vybírejte i povrch do ní.  Pochopitelně lépe se relaxuje v zeleni, volte tedy trávu, máte-li děti, nebo domácí mazlíčky, bude tráva také nejlepší volbou. Jestliže zahrada přímo navazuje na dům a nechcete mít při špatném počasí ihned bláto až uvnitř bytu, bude vám pravděpodobně vyhovovat spíše štěrk. Ten můžete kombinovat s dlažbou.

Náš tip:

Pokud jste zvolili trávu a nechcete mít neustále problémy s jejím sečením a péčí o ni, zkuste přírodní zpomalovač travního růstu. Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi zárazovitých – kokrhel menší (Rhinanthus minor), která je poloparazitická. V praxi to znamená, že přísavky, které jí vyrůstají na kořenech, se přichytí ke kořenům okolních rostlin (v tomto případě trávy) a tím zpomalí její růst, neboť ji budou omezovat.  Kokrhel si bere od hostitele, čili od trávy vodu a v ní obsažené minerální živiny a sám fotosyntetizuje.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.