Zasaďte si dospělý strom

Nemáte dost trpělivosti čekat, až na vaší nové úplně holé zahrádce za řadu let vyrostou ze štěpů ztepilé stromy poskytující stín? Odumřela vám stará dominanta zahrady a chcete ji rychle nahradit novou? Můžete si pořídit strom už dospělý.

Zasaďte si dospělý strom
Zasaďte si dospělý strom (Zdroj: Lucie Peukertová)

Vysazování i přesazování vzrostlých stromů je práce pro odborné zahradníky. Ono totiž není vůbec snadné takového několikametrového obříka vyjmout ze země a znovu ho usadit na jiném místě. Zpravidla se k tomu využívá mechanizace, kterou mají k dispozici školky, zabývající se pěstováním stromů ve velkém. Strom si u nich vyberete, oni vám ho zasadí na zahradě a pokud je to zahradnictví poskytující skutečně kvalitní služby, dokonce přebírají ještě několikaletou záruku na ujmutí stromu, to znamená, že si ho občas přijedou zkontrolovat a poradí vám, jak ho prořezat, přistřihnout, ošetřit před zimou. Zhruba po třech letech se teprve dá mluvit o tom, že strom se na zvoleném místě skutečně zabydlel, protože rozprostře kořeny do šířky i do hloubky, nalezne stabilitu a přijímá z nového místa veškerou výživu. Poté tedy může „záruční doba“ definitivně skončit.

Vybírejte pozorně

Nabídka vzrostlých stromů se v nabídce našich školek obnovila poměrně nedávno, s pěstováním pro tyto účely se začalo asi před dvaceti lety. Těžko vám tedy někdo nabídne skutečného velikána z českých výpěstků. Přesto si můžete vybírat ze stromů s kmenem asi od 15 do 35 cm, samozřejmě různé výšky, to nezáleží jen na stáří, ale také na druhu, který si vyberete. Větší stromy se k nám importují ze zemí, kde má školkařství mnohaletou tradici. Tady ale pozor, vždycky je lepší volit stromy pěstované v podobných klimatických podmínkách, import z teplých krajů je z hlediska adaptace starých dřevin velice problematický. Svůj strom si tedy raději vyberte v některé české školce. Tam uvidíte, jak je o stromy pečováno a jak jsou připravovány na přesazování. Zahradníci jim několik let obrývají kořeny v šíři koruny, takže se vytvářejí jemná kořenová rozvětvení a strom se pak na novém místě snadněji uchytí. Pokud byste chtěli přesazovat sami, musíte strom takto připravit alespoň jeden rok dopředu. Stromy se speciální mechanizací vyjímají ze země s kořenovým balem, dopředu se prořezávají a koruna se svazuje, aby se při transportu neporušila. Bal je na cestu ochráněn pevnou textilií, menší stromy se převážejí naležato, velké raději postavené, dobře upoutané na přívěsu.

Jak připravit místo v zahradě

Především vyberte stromu místo, kde bude mít prostor se rozrůstat. To, že ho kupujete v dospělém věku neznamená, že neporoste dál. Záleží samozřejmě na druhu, ale většina oblíbených dřevin přežije více než jednu lidskou generaci. Tam, kde pro rozložení větví a rozrůstání kořenů do šířky nemáte perspektivně dostatek místa, volte druhy nebo odrůdy se štíhlou korunou. Pro strom připravte jámu o něco větší, než je obvod koruny. Pokud máte kvalitní půdu, nemusí být příliš hluboká, stačí tak, aby kořeny byly překryty zeminou, dřevo kmene je choulostivé na vlhkost a nemá být zapuštěno do země. Pokud volíte štíhlý vysoký druh a odborníci vám doporučí mu poskytnout z počátku oporu, kůl zatlučte do země před výsadbou, abyste později neporušili kořeny. Kde je špatná půda, vykopejte jámu hlubší a dno upravte drenáží a vrstvou humusu, na něj teprve strom usaďte. Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů a u nás domácích listnatých stromů je pozdní podzim. Podmínkou je bezmrazé počasí, pokud je předpověď dobrá, můžete vysazovat až do konce listopadu. Strom si do jara stihne vytvořit kořenový systém, který ho bude na jaře při rašení už vyživovat. Výjimkou jsou jen choulostivé opadavé druhy původem z teplých krajů. I ty u nás dostanete školkařsky předpěstované, vhodná doba pro jejich přesazování ale přichází až s jarním oteplením. Vysazené stromy potřebují dostatek vláhy, nezapomeňte tedy v suchém počasí na zálivku.

TIP

Jaké druhy můžete mít

Nabídka je opravdu široká. Z jehličnanů jsou to nejrůznější smrky, jedle, borovice, tisy i jalovce, z listnatých duby, buky, habry, lípy, javory, topoly, jilmy, ale také okrasné jabloně, sakury, katalpy nebo jeřáby. Většina druhů se ujímá i ve vzrostlém věku dobře, pozor jen na jedle, ořešáky, duby, břízy nebo některé druhy borovic. Choulostivé na přemísťování jsou také prakticky všechny keře. Pokud to chcete risknout, určitě nezapomeňte napřed předvést vaši zahradu zkušenému pěstiteli dřevin, ten vám nejlépe poradí, zda druh, který jste si vybrali, bude mít u vás pro svůj další život dobré podmínky. Investice do vzrostlých dřevin není malá, solitér vás může stát od asi 2000 korun až po několik desítek tisíc, takže se rozhodně vyplatí odborná konzultace.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019, Autor: 1.11.2011 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.