Zasaďte si dospělý strom

Nemáte dost trpělivosti čekat, až na vaší nové úplně holé zahrádce za řadu let vyrostou ze štěpů ztepilé stromy poskytující stín? Odumřela vám stará dominanta zahrady a chcete ji rychle nahradit novou? Můžete si pořídit strom už dospělý.

Zasaďte si dospělý strom
Zasaďte si dospělý strom (Zdroj: Lucie Peukertová)

Vysazování i přesazování vzrostlých stromů je práce pro odborné zahradníky. Ono totiž není vůbec snadné takového několikametrového obříka vyjmout ze země a znovu ho usadit na jiném místě. Zpravidla se k tomu využívá mechanizace, kterou mají k dispozici školky, zabývající se pěstováním stromů ve velkém. Strom si u nich vyberete, oni vám ho zasadí na zahradě a pokud je to zahradnictví poskytující skutečně kvalitní služby, dokonce přebírají ještě několikaletou záruku na ujmutí stromu, to znamená, že si ho občas přijedou zkontrolovat a poradí vám, jak ho prořezat, přistřihnout, ošetřit před zimou. Zhruba po třech letech se teprve dá mluvit o tom, že strom se na zvoleném místě skutečně zabydlel, protože rozprostře kořeny do šířky i do hloubky, nalezne stabilitu a přijímá z nového místa veškerou výživu. Poté tedy může „záruční doba“ definitivně skončit.

Vybírejte pozorně

Nabídka vzrostlých stromů se v nabídce našich školek obnovila poměrně nedávno, s pěstováním pro tyto účely se začalo asi před dvaceti lety. Těžko vám tedy někdo nabídne skutečného velikána z českých výpěstků. Přesto si můžete vybírat ze stromů s kmenem asi od 15 do 35 cm, samozřejmě různé výšky, to nezáleží jen na stáří, ale také na druhu, který si vyberete. Větší stromy se k nám importují ze zemí, kde má školkařství mnohaletou tradici. Tady ale pozor, vždycky je lepší volit stromy pěstované v podobných klimatických podmínkách, import z teplých krajů je z hlediska adaptace starých dřevin velice problematický. Svůj strom si tedy raději vyberte v některé české školce. Tam uvidíte, jak je o stromy pečováno a jak jsou připravovány na přesazování. Zahradníci jim několik let obrývají kořeny v šíři koruny, takže se vytvářejí jemná kořenová rozvětvení a strom se pak na novém místě snadněji uchytí. Pokud byste chtěli přesazovat sami, musíte strom takto připravit alespoň jeden rok dopředu. Stromy se speciální mechanizací vyjímají ze země s kořenovým balem, dopředu se prořezávají a koruna se svazuje, aby se při transportu neporušila. Bal je na cestu ochráněn pevnou textilií, menší stromy se převážejí naležato, velké raději postavené, dobře upoutané na přívěsu.

Jak připravit místo v zahradě

Především vyberte stromu místo, kde bude mít prostor se rozrůstat. To, že ho kupujete v dospělém věku neznamená, že neporoste dál. Záleží samozřejmě na druhu, ale většina oblíbených dřevin přežije více než jednu lidskou generaci. Tam, kde pro rozložení větví a rozrůstání kořenů do šířky nemáte perspektivně dostatek místa, volte druhy nebo odrůdy se štíhlou korunou. Pro strom připravte jámu o něco větší, než je obvod koruny. Pokud máte kvalitní půdu, nemusí být příliš hluboká, stačí tak, aby kořeny byly překryty zeminou, dřevo kmene je choulostivé na vlhkost a nemá být zapuštěno do země. Pokud volíte štíhlý vysoký druh a odborníci vám doporučí mu poskytnout z počátku oporu, kůl zatlučte do země před výsadbou, abyste později neporušili kořeny. Kde je špatná půda, vykopejte jámu hlubší a dno upravte drenáží a vrstvou humusu, na něj teprve strom usaďte. Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů a u nás domácích listnatých stromů je pozdní podzim. Podmínkou je bezmrazé počasí, pokud je předpověď dobrá, můžete vysazovat až do konce listopadu. Strom si do jara stihne vytvořit kořenový systém, který ho bude na jaře při rašení už vyživovat. Výjimkou jsou jen choulostivé opadavé druhy původem z teplých krajů. I ty u nás dostanete školkařsky předpěstované, vhodná doba pro jejich přesazování ale přichází až s jarním oteplením. Vysazené stromy potřebují dostatek vláhy, nezapomeňte tedy v suchém počasí na zálivku.

TIP

Jaké druhy můžete mít

Nabídka je opravdu široká. Z jehličnanů jsou to nejrůznější smrky, jedle, borovice, tisy i jalovce, z listnatých duby, buky, habry, lípy, javory, topoly, jilmy, ale také okrasné jabloně, sakury, katalpy nebo jeřáby. Většina druhů se ujímá i ve vzrostlém věku dobře, pozor jen na jedle, ořešáky, duby, břízy nebo některé druhy borovic. Choulostivé na přemísťování jsou také prakticky všechny keře. Pokud to chcete risknout, určitě nezapomeňte napřed předvést vaši zahradu zkušenému pěstiteli dřevin, ten vám nejlépe poradí, zda druh, který jste si vybrali, bude mít u vás pro svůj další život dobré podmínky. Investice do vzrostlých dřevin není malá, solitér vás může stát od asi 2000 korun až po několik desítek tisíc, takže se rozhodně vyplatí odborná konzultace.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.