Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě

Někdy je též nazývaný ibišek americký. Jedná se o ibišek venkovní, dřevnatou bylinu kvetoucí od léta do pozdního podzimu až do silnějších mrazů. Určitě zaujme každého pěstitele obrovskou velikostí svých nádherných květů. Vyzkoušíte ho i vy a vypěstujete si na zahradě svůj vlastní exemplář?

Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě
Hibiscus moscheutos – americký ibišek i na vaší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

U ibišku rozlišujeme několik typů podle výšky rostlin. Zakrslé dosahují výšky kvetoucích stvolů 40-60cm, v teplejších oblastech až 80 cm. Přičemž velikost květů bývá 15-20cm a to v základních barvách: bílá s okem, růžová a karmínově červená.
Střední velikosti dosahují rostliny zpravidla kolem 1 m a průměr květů mezi 20 – 23 cm v různorodějších barevných variacích.
Vysoké odrůdy jsou velmi bujně rostoucí. Běžně dosahují výšky od 120 – 150 cm., pokud jsou pěstovány v květinových nádobách jako solitéry. Jestliže jsou pěstovány ve volné přírodě, mohou dorůst až do výšky 170 – 180 cm. Květy u této odrůdy dosahují v průměru až 29 cm! Takovéto rostliny jsou chloubou každé zahrady. Potěší nás svými obřími květy v pestré paletě barev: od bílé s červeným okem, přes mnoho odstínů růžové až po tmavě červeno – hnědou.

Jestliže se rozhodneme pro pěstování těchto nádherných ibiškůnádobách, je to velmi snadno realizovatelné. Jejich pěstování v nádobách je velmi úspěšné, na zimu je můžeme přemístit do zimních zahrad, jelikož jsou náchylnější k vymrznutí. Přes zimu jim však nedopřáváme teploty vyšší než 10°C. Pokud bychom jim poskytly vyšší teplotu, došlo by k uhnívání jejich kořenů a následně celé rostliny. V nádobách pěstované rostliny jsou obvykle mohutnější až o jednu třetinu, mívají větší květy a při narychlení kvetou už od půlky června.
Mezi nejotužilejší odrůdy patří Scarlet, odrůda, která je již přes 10 let pěstovaná v našich podmínkách. Přežila několik zim velmi nepříznivé podmínky a sazenice, u nás dostupné na trhu, jsou výhradně z vegetativního množení.

Humózní půda s dostatkem závlahy, to je to, co tyto ibišky potřebují ze všeho nejvíc. Pokud jim dopřejeme velmi slunné stanoviště a pravidelné hnojení kapalnými hnojivy. Odmění se nám bohatým kvetením. Na podzim po prvních mrazech sestříhneme lodyhy rostlin na výšku 10 – 20 cm. Rostliny běžně přezimují v půdě a na jaře vyraší z oček na dužnatých kořenech. Každoročně vyraší více stvolů. Například pětiletá rostlina může mít 30 – 40 kvetoucích stvolů, u nichž není výjimkou až 20 naráz kvetoucích květů.

Na zimu dopřejeme takto ořezaným ibiškům silnější ochranu před holomrazy. Pro tento případ se osvědčila 20 cm silná vrstva suchého listí, na kterou přiložíme ještě jehličí. Taktéž lze použít ve 3 až 4 vrstvách stínící 70% zelenou textilii. Ačkoli jsou rostliny plně mrazuvzdorné, holomrazy pod -25°C bez přikrytí by rostliny mohly zcela zahubit.
Začátkem dubna anebo po přejití mrazů můžeme ibišky odkrýt a následně přihnojit. V květnu pak začínají stvoly rašit a koncem července vykvétat.

Nyní již zbývá pouze popřát vám mnoho příjemných zážitků při pěstování a ještě více obdivných pohledů kolegů zahrádkářů, kteří jistě budou chtít tyto krásné ibišky také pěstovat.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ibišek a begónie v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se přes zimu postarat o pokojový ibišek a begónie?

Pěstování pokojových rostlin

Načerpejte informace o pěstování pokojových rostlin, jaké jsou druhy pokojových rostlin, jak o ně pečovat a jaká teplota jim vyhovuje.

Jak ořezat pokojové ibišky

Jak správně ořezat pokojové ibišky, aby krásně kvetly, vám poradíme v našem videu.

Jak zastříhávat ibišek

Jak zastříhávat ibišek

Pěstování ibišků

Jak se pěstují ibišky?

Tropický skleník Fata Morgana

Ing. Klára Kalfiřtová provede diváky po tropickém skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.