Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Ve chvíli, kdy si natrháte barevné a voňavé skvosty ze zahrádky, z louky, nebo si je jen donesete z obchodu, určitě chcete mít květiny ve váze co nejdelší dobu. Nic nedokáže zamrzet víc než zvadlá kytice hned další den po natrhání. Jak to tedy zařídit tak, abyste se z prvních důkazů jara radovali co nejdéle?

květiny ve váze
květiny ve váze (Zdroj: shutterstock.com)

Už když květiny kupujete, dávejte pozor na to, jak vypadají listy, nejen květy. Pokud jsou listy na větší části rostlinky otrhané, raději se poohlédněte po jiné. Mohly být totiž žluté nebo zvadlé či seschlé, proto jich obchodník rostlinku raději zbavil. Laik nic nepozná, ale pro zkušeného květináře to může být známka toho, že květinka uvadne brzo poté, jak ji přinesete domů.

Lokalita a období

Zaměřte se spíše na lokální květiny. Ty květy, které nemusely cestovat přes půl světadílu, vám logicky vydrží mnohem déle, než ty, které za sebou mají dlouhou cestu ze záhonku až k vám. Dívejte se, odkud květiny pochází, a pokud to není nikde vyznačeno, nebojte se zeptat. Květinář by vám měl ochotně prozradit, kde své voňavé královny nakoupil.

Zaměřte se i na květiny, které právě teď kvetou. Narcisky, hyacinty, tulipány – to je právě to, co patří k jaru. Růžím a ostatním rostlinám, které kvetou později, se ve váze tolik dařit nebude.

Zaručené i nezaručené rady

Objevily se i tipy na přidání několika kapek Spritu do vázy s vodou, ale raději se držte těch zaručených a vyzkoušených rad. Pokud dostanete v květinářství výživu pro květinu, nevyhazujte ji, ale skutečně ji použijte. Nedali vám ji jen tak z dlouhé chvíle.

Nedávejte květiny k oknu a nevystavujte je tak přímému slunci, které už v těchto dnech dokáže být dostatečně silné. Přílišná zima květinám taky příliš krásy a síly nedodá, takže je dejte do takových podmínek, které vyhovují i vám – teplota i vlhkost tak akorát.

Voda nade vše

Vyměňujte často vodu. Nejen že se tak vyhnete mnohdy mohutnému zápachu, který doprovází každé vylití vody poté, co v ní rostlina strávila déle než týden, ale také rostlince ulevíte a dodáte živiny. Používejte čisté vázy, které nečistěte saponáty, a hlavně vodu pokojové teploty, nejlépe chvíli odstátou.

Martina Gajdošová

Publikováno: 24.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Aranže z podzimního kvítí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Připravte si aranžmá z vlastnoručně vypěstovaných květin.

Věnec na dveře

Věnec na dveře s živými květinami je vhodná dekorace po celý rok. Zjistíte, jak do věnce naskládat a zadrátovat živé květiny, nejlépe macešky a jak pomocí mechu vyplnit mezery mezi květinami.

Čerstvé řezané květiny do obrazu

Řezaným květinám to sluší úplně všude. Zkusme si z nich vytvořit jeden krásný a svěží obraz, který nám bude dělat radost.

Květiny našich babiček

Jak správně pěstovat mučenku nebo klerodendron poradí zahradník Jakub Krulich

Letnění pokojových květin

Pan Herynek vysvětluje, které pokojové rostliny jsou vhodně pro letnění venku a jak je zastřihávat.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?