Už jste si na zahradu vysadili lilie?

Lilie, královna květin, z okrasných rostlin pěstovaná nejdéle, má své zástupce i v naší volné přírodě. Okouzlí každého svými exoticky působícími květy. Lilie se vyjímají v záhoně i ve váze. Nejsou ani zdaleka tak pěstitelsky náročné, jak se mnozí domnívají. Lilie bělostná se u nás pěstuje již po staletí.

Už jste si na zahradu vysadili lilie?
Už jste si na zahradu vysadili lilie? (Zdroj: shutterstock.com)

Doba vysazování lilií spadá do podzimu. Některé pozdní odrůdy lze vysazovat také až na jaře. Hloubka výsadby odpovídá vždy přibližně dvojnásobku výšky cibule. Všechny cibule liií jsou choulostivé na přemokření, především v zimním období.

Daří se jim v běžné zahradní půdě a budou vám vděčné za slunné stanoviště maximálně polostín. Jejich dostatečné zásobení živinami a kyprý podklad jsou zdrojem jejich bohatého kvetení. Intenzivně vonící orientální odrůdy jsou považovány za velmi druhy velmi náročné na živiny. Jestliže však vyjdeme jejich zvýšeným nárokům na půdu a péči vstříc, odmění se nám tím, že naši zahradu budou zdobit po mnoho let.

Na trvalkovém záhoně lze tyto mrazuvzdorné cibuloviny pěstovat jako kvetoucí trvalky a také je kombinovat s jinými trvalkami ozdobnými buďto listem nebo květy. Na záhony můžete cibule vysadit do hrůbků, což jsou vlastně kopečky nahrnuté zeminy. Báze lilií by se měli nacházet v chladu a stínu.

Je však potřeba mít na paměti, že lilie díky svým mohutným květům a výrazným barvám působí dominantně a proto se k nim hodí spíše jako doplněk pouze decentní druhy. Pak si nebudou tyto druhy vzájemně konkurovat a na společném záhonu budou vypadat přirozeně. Dobře pak vypadají skupinky po 5 až 10 ti kusech od každé odrůdy.
Velké skupině asijských hybridů vyhovují záhony na plném slunci. Půda by měla být kyprá a spíše suchá, humózní. Asijské lilie jsou nabízeny v mnoha odstínech. Navíc se jednotlivé odrůdy odlišují sklonem květů. Existují druhy s květy převislými, vzpřímenými anebo obrácenými do stran.

Pokud nevíte, čím obdarovat své blízké, stačí zajít do nejbližšího květinářství a koupit lilii pěstovanou v květináči. Jistě potěší obdarovanou osobu dvakrát, nejdříve jako dárek, poté, až si ji zasadí do vlastní zahrady.

Stejně tak mohou lilie nádherným způsobem ozvláštnit váš interiér. Pokud se vám například na zahradě ulomil květ lilie, ihned ho využijte k jednoduché, ale velmi efektní dekoraci stolu. Vložte jej například do průhledné misky a nemusíte přidávat nic než vodu. Skvělý efekt vytvoří například několik stejně velkých váziček v různých barvách, do kterých jsme vložili několik květů lilií ve stejné barvě. Lilie jsou hlavně nápadné pestrými barvami květů. Při jejich aranžování je proto potřeba velkého citu pro estetiku a značné pozornosti. Křiklavé barvy se dobře vyjímají například na uklidňujícím zeleném pozadí.

POZOR: Pyl z květů může být pro některé z nás silný alergen a proto je lepší, ihned po rozkvětu jednotlivých lilií v interiéru, vytrhat jim z květů tyčinky. Stejně tak koncentrovaná vůně lilií v místnosti může způsobit bolest hlavy. I na to je třeba dát pozor. Lilie tedy neumisťujeme do ložnic.

Exotickou příbuznou lilií je popínavá kvetoucí liána glorióza, která najde uplatnění zvláště v luxusních aranžmá. Mnohé asijské odrůdy či botanické druhy jako například lilie Hansonova (Lilium hansonii), lilie královská (Lilium regale) a lilie bělostná (Lilium candidum), nejsou na péči o nic náročnější než víceleté trvalky. Tak elegantní a noblesní květiny, jako jsou právě lilie, si jistě zaslouží být pěstovány i na vaší zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Královny lilie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povíme vám, kolik odrůd lilií existuje, kde se pěstují a jaký je rozdíl mezi různými kořeny. Následně jak cibuli dobře vysadit, co znamená šupinování a jak ho provést.

Pěstitel lilií

Pojďme společně navštívit vášnivého pěstitele lilií.

Balkónové lilie

Balkónové lilie

Vyšlechtěné lilie OT

O pěstování orientálních a trubkovitých lilií a jejich vyšlechtěný druh OT.

Lilie

Lilie

Listárna Václava Větvičky

Jsme opět u naší oblíbené rubriky Listárna Václava Větvičky. Společně si zodpovíme dotazy našich diváků.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.